Bezplatný trik s Windows 11 končí. Microsoft vydal rázne obmedzenie

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Aktualizácia z Windows 7 na 11 končí

Microsoftu bol známy trikom, ktorý používali používatelia ich operačných systémov. Vďaka nemu bola možná aktualizácia z Windows 7 či 8 na Windows 11 úplne bezplatne. Ako však uvádza portál Mashable, takáto možnosť končí.

Oficiálne túto cestu zakázali ešte počas júla 2016, no ľudia aj tak našli spôsob, ako by to bolo možné. Zistili, že aktivačné kľúče na Windows 7 a Windows 8 sa dajú použiť, aby mohol byť novší Windows 10 alebo Windows 11 tiež aktivovaný. Teraz ale technologický gigant zatvoril aj tieto zadné vrátka.

Windows 11
Zdroj: Microsoft

Trik bol odhalený

Inštalačná cesta na získanie bezplatnej aktualizácie je preč. Microsoft však dodáva, že prechod z Windows 10 na Windows 11 bez akéhokoľvek poplatku je stále možný. Na druhej strane potešili viacerých, keď oznámil, že do najnovšieho operačného systému sa bude dať prihlasovať aj bez hesla. Namiesto toho bude možné využiť biometriu – teda odtlačok prsta alebo roroznanie tváre. Informoval o tom na svojej oficiálnej webstránke.

Rozšírené funkcie dostane aj umelá inteligencia Copilot, ktorá je akýmsi nástupcom dobre známej sponky Clippy. Bude implementovaný do Microsoft 365 aplikácií a blízko spolupracovať aj z jeho Chatom. Dokáže vám napríklad vybrať najdôležitejšie udalosti z e-mailov, poskytnúť odporúčania na základe konverzácií alebo prehľadá za vás LinkedIn pre relevatné informácie o kolegoch či potencionálnych spolupracovníkoch. Viac o nej sa dočítate v samostatnom článku.

windows 11 umela inteligencia
Zdroj: Microsoft

Skončí aj takmer 3 dekády fungujúca aplikácia

Ďalšou nepríjemnou správou je aj to, že sa Microsoft rozhodol skončiť s funkciou, ktorú mali používatelia dostupnú už 28 rokov. Reč je o WordPade, ktorý prišiel ešte v roku 1995 na Windows 95. Disponuje síce značne obmedzenými funkciami, no na vytváranie rýchlych poznámok bola viac ako vhodná.

WordPad už istý čas neprechádzal žiadnym vývojom a teraz dostáva definitívnu stopku. Z Windowsov úplne zmizne. Zrejme aj takto chce Microsoft docieliť, aby všetci používatelia prešli na platený Word.

Vedeli ste, že aktualizácia na Windows 11 zo 7 a 8 bola stále možná? Čo hovoríte na správu, že Microsoft zakázal aj tento spôsob? A ako hodnotíte ostatné novinky? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: mashable.com; microsoft.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -