18 rokov ste takéto nezažili. Saw X videli prví ľudia, hovoria o extréme

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Saw X má prvé hodnotenia

Počas budúceho týždňa vstúpi do kín desiaty diel hororovej série s krutým Jigsawom a jeho pekelnými pascami. Kritici spoločne s vybranou hŕstkou divákov už mali príležitosť Saw X vidieť. Zhodujú sa v jednom – na divákov čaká brutálna a podľa viacerých tiež najlepšia jazda v celej sérii.

Sériu Saw naštartoval ešte v roku 2004 James Wan, ktorý nie je nadarmo označovaný ako novodobý kráľ hororu. Vo svojom čase novinka medzi kritikmi netešila veľkej chvále, medzi divákmi si však prvý diel časom vybudoval kultový status. To, nakoniec, potvrdzuje aj skutočnosť, že Saw teraz dostane už desiaty film.

Saw X
Zdroj: themoviedb.org

Návrat ku koreňom série

Nový prídavok sa vracia viac ku koreňom série a bude sa odohrávať medzi prvými dvomi dielmi. Uvidíme Kramera (Tobin Bell) na jeho ceste do Mexika, kde sa dopočul, že môžu vyliečiť jeho rakovinu. Ukáže sa však, že išlo o podvod. Tí, čo za ním stoja, však rýchlo pochopia, že s týmto človek sa zahrávať nemali. Skalných fanúšikov série ďalej poteší aj návrat Shawnee Smith ako Amandy.

Tých zopár štastlivcov, ktorí už mohli film vidieť nešetrí chválami (a podelili sa o ne aj na sociálnych sieťach). Filmový strihač Ian Sandwell sa pre portál Digital Spy vyjadril, že „tým, že sa značka vracia k minulosti, dokázala značke priniesť čerstvú krv.

Kramer je zúfalý, o to viac neľútostný

Reakcie hovoria o tom, že ide o úplne inak vystavaný príbeh, ktorý sa pozerá na Kramerovu zúfalosť, čím dostáva desivo ľudský element. Nie je to len zvrátený film o pomste, ale aj dramaticky vystavaná štúdia postáv. Samozrejme však nechýba dostatok krvi, orgánov a násilia, aby to potešilo dlhoročných fanúšikov.

Tých zrejme poteší aj fakt, že viaceré prvé reakcie Saw X označujú ako najlepšie pokračovanie akéhokoľvek hororu za posledných 15 rokov. Kým niektorí tvrdia, že ide o jeden z najlepších dielov série, ďalší to ešte umocňujú a tvrdia, že ide o jednoznačne najlepší zo Saw filmov.

Najlepší zo série?

To pre Saw X potvrdzujú aj hodnotenia, ktoré dostal na stránke RottenTomatoes. Tu sa film  okamžite dostal na prvé miesto v rebríčku filmov celej série. V čase písania článku má film 89 hodnotení kritikov, ktorí mu udelili skóre 84%. Od divákov si vyslúžil dokonca ešte vyššiu známku predstavujúcu 92%.

Saw X dokázal uchvátiť aj slovenských a českých divákov. Na portáli ČSFD mu svieti v červených číslach 80% od 288 hodnotiacich užívateľov. Tu však neprekonal prvý diel, ktorý má stále skóre 83%, je v rebríčku ako 663. najlepší film a 157. miesto zaujal ako najobľúbenejší.

Stačilo to do rúk zveriť odborníkovi

Desiaty diel Saw si v každom prípade vyslúžil popredné miesta v značke aj diváckych rebríčkoch. Zdá sa, že dať ho do rúk skúsenému filmárovi sa vyplatilo. Režíroval totiž Kevin Greutert, ktorý priniesol už filmy Saw 6 a Saw 3D a ako strihač pôsobil na všetkých piatich pôvodných dieloch (aj na osmičke s názvom Jigsaw). Vy si budete môcť názor urobiť od 5. októbra, kedy má film premiéru v kinách.

Presvedčilo vás aké dostal Saw X hodnotenia, aby ste zašli na neho do kina aj vy alebo ste už boli rozhodnutí? Ste fanúšikmi tejto série s dômyselnými a sadistickými pascami? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroje: digitalspy.com; rottentomatoes.com; csfd.cz

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -