Intenzívny dokument o vojne na Ukrajine mieri na Oscary. Tento týždeň ho uvidia aj Slováci

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Silný dokument 20 dní v Mariupole

Intenzívny a mimoriadne silný dokument 20 dní v Mariupole nadchol aj Britskú Filmovú Akadémiu. Je tak čerstvým víťazom ceny BAFTA za najlepší dokumentárny film. Budúci mesiac mieri aj na Oscary, kde bude silným kanditátom na získanie zlatej sošky. Problémom je, že pre mnohých Slovákov bol nedostupný, pretože si ho bolo možné pozrieť iba prostredníctvom služby iTunes s anglickými titulkami. Ešte tento týždeň ho však uvedú u našich susedov.

Snímka je prvým celovečerným filmom vojnového spravodajcu Mstyslava Černova. Pozerá sa na počiatok ruskej invázie na Ukrajinu, kde tím novinárov zostáva uväznený v obliehanom meste Mariupol. Pokračujú vo svojej práci a dokumentujú vojnové zverstvá. Medzinárodní reportéri tak mohli informovať o tom, čo sa stalo určujúcim obrazom vojny.

Intenzívne svedectvo z obliehaného mesta

Umierajúce deti, masové hroby, bombardovanie nemocníc. Autor pracoval takmer 10 rokov na dokumentovaní medzinárodných konfliktov pre The Associated Press, teraz čerpá z jeho osobných záberov jeho vlastnej krajiny vo vojne. Poskytuje živý a drsne presný popis civilistov, ktorí sa ocitnú v obliehaní. Nechýbajú ani svedectvá zo zóny konfliktu. Jeho práca zasiahla celý svet.

Takto dokument popisuje Česká televízia, ktorá film o niekoľko dní uvedie vo vysielaní. Diváci ho budú môcť sledovať na ČT 2 už vo štvrtok, 22. februára o 21:55. Silnú snímku však už videlo viacero Slovákov a Čechov, od ktorých si získava chválu. Jasným dôkazom je, že na portáli ČSFD sa pýši hodnotením 85 %.

20 dní v mariupole
Zdroj: Associated Press

Podmanila si svet, chválami nešetria ani u nás

Komentujúci hovoria o intenzívnych záberoch, kde z prosperujúceho mesta zostávajú len trosky. Dostávame podľa nich skvele dramaticky a špičkovo zostrihaný dokument, ktorý je zároveň jasným dôkazovým materiálom. Recenziu pridal aj slovenský používateľ s nickom Yoss, ktorý vyjadril svoj obdiv redaktorom The Associated Press.

Ceny BAFTA nie sú jedinými, kde film zabodoval. Uvedený bol už koncom januára na medzinárodnom festivale v Sundance, kde si získal obdiv a kritici snímke venovali nielen ocenenie za najlepší a najvplyvnejší dokument, ale aj symbolické minúty ticha.

 

Pozriete si dokument 20 dní v Mariupole aj vy, alebo sa vám zdá až príliš intenzívny? Prípadne ste ho už videli? Súhlasíte v tom prípade s hodnoteniami a oceneniami? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: siff.net; Česká televize

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -