Majstrovské dielo alebo totálny prešľap? Finále detektívneho hitu rozhádalo divákov i kritikov

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Najčítanejšie za 7 dní

Temný prípad zbiera rozporuplné reakcie

Antologický detektívny seriál z dielne HBO ukončil svoju štvrú sériu s podtitulom Nočná krajina. Prvý diel prilákal množstvo divákov, sledovanosť neustále stúpala, dokonca pre službu stanovila rekord. Na novú sériu kriminálky Temný prípad sa však reakcie divákov rôznili už počas vysielania. Aktuálne finále tieto rozdielne názory ešte zvýraznilo.

Nová sezóna sa chcela svojím smerovaním vrátiť ku koreňom prvej série. Opäť predstavila mysteriózne prvky, tento raz sa však presunula na mrazivú Aljašku. Dvojica detektívok, ktoré si zahrali Jodie Foster a Kali Reis, vyšetruje záhadné okolnosti okolo úmrtia ôsmych výskumníkov, pričom musia čeliť aj vlastnej minulosti.

recenzie true detective
Zdroj: themoviedb.org

Ku kritike pôvodného tvorcu sa pridávali aj diváci

Návrat prvkov z pôvodu seriálu ocenil nejeden divák a každým týždňom k obrazovke pribúdali doslova milióny sledovateľov. Tieto rozhodnutia však neboli po chuti pôvodnému tvorcovi Nicovi Pizzolattovi, ktorý nazval prácu novej režisérky Issy Lopéz vyslovene hlúpou. Jeho názor začalo zdielať postupne čoraz viac divákov.

V noci z 18. na 19. februára sa na službe HBO Max objavil záverečný, šiesty diel série, ktorý priniesol vyvrcholenie deja aj vysvetlenie viacerých záhad seriálu. Pýšiť sa môže 3,2 miliónmi videní, avšak ešte viac polarizoval divákov. Hodnotenia príbehovej linky Nočná krajina na portáli Rotten Tomatoes kolísal už počas vysielania. Po piatej epizóde sa skóre držalo na 78%, po finále však kleslo na 61%.

Skóre po záverečnej časti klesá

Podobné informácie podáva ja Metacritic. Kým si seriál držal v minulých týždňoch hodnotenie 81/100, diváci a kritici neboli pre záver nadchnutí. Iba 31% hodnotení a teda 71 ľudí ho hodnotí pozitívne, 25 ľudí a teda 11% hovorí o zmiešaných pocitoch. Posledné číslo, až 58% hodnotiacich (a teda 132 ľudí) mu udelilo negatívne skóre.

Podobne si Temný prípad viedol aj v našich končinách. Hodnotenie dielov na portáli ČSFD kolísalo, prvý diel nesie hodnotenie 73%, ten druhý iba 58%. Najviac priepastný rozdiel je však medzi predposledným a záverečným dielom. Kým piata časť má v hodnoteniach slušných 71%, finále seriálu podľa hodnotenia ľudí sklamalo. Získalo iba 49%.

Temný prípad nočná krajina hodnotenie
Zdroj: ČSFD / screenshot

Z niektorých webov prichádzajú pochvaly aj 100% hodnotenie

Na novú sériu Temný prípad sa však našli aj pochvalné reakcie. Tie hovoria napríklad o tom, že seriál uzatvoril všetky potrebné dejové linky a stále nechal pri niektorých dostatočný priestor pre interpretáciu či teórie od divákov. Chválu dostáva aj vedenie autorky, ktorá sa nespoľahla iba na paranormálne prvky, ale priniesla aj solídnu detektívku, čo veľmi dobre vytvorilo atmosféru.

Portál Rolling Stone tak dokonca uvádza, že išlo o doteraz najlepší záver spomedzi všetkých štyroch sérií. Collider zase píše, že dostávame poriadne mrazivý koniec, ktorý sa pohrá s mysľami ľudí a ich strachmi. RogerEbert vyjadruje svoje prekvapenie od toho, ako dochádzal postupne prechádzať od lovecraftovského hororu k reálnym hrôzam ako sú zneužívanie, rasizmus či mizogýnia, čo v závere úplne vyšpičkuje (a dáva hodnotenie 100).

Podľa iných zase išlo o úplnú katastrofu

Potom je tu však napríklad Vox, ktoré uvádza, že seriál sa pokúšal postupne vykúpiť, hlúpym finále sa mu to však určite nepodarilo. Paste Magazine hovorí o tom, že po finále vás seriál nechá otrasených – nie však preto, že je tak hrozivým, ale takým sklamaním. Reportér Jack Kennedy rovnako tvrdí, že ironicky je najväčším zločinom seriálu je jeho finále.

Nakoniec sa objavujú aj komentáre, ktoré hovoria o tom, že kritici len nezniesli kvalitu ženských hrdiniek, ktoré zasadili poriadny úder projektu s doposiaľ výhradne mužským vedúcim obsadením. 

A aké má na poslednú sériu detektívky Temný prípad reakcie vy? Stihli ste si už pozrieť finále? Páčilo sa vám zakončenie alebo išlo tiež podľa vás o katastrofu? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: metacritic.com; rottentomatoes.com; pastemagazine.com; rollingstone.com, telegraph.co.uk

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -