Na toto sme čakali 10 rokov. Nová séria Temného prípadu je triumf, prekonáva najväčšie TV hity

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Temný prípad boduje, diváci si ho nevedia vynachváliť

Milovaná antologická detektívna séria z dielne HBO je späť vo veľkolepom štýle. Legendárny seriál Temný prípad (True Detective) nás naposledy skutočne ohromil v roku 2014 a na návrat ku drsným koreňom sme čakali až doteraz. A že sa to tvorcom podarilo. Seriál sa teší veľkej obľube. Okrem skvelých hodnotení zbiera aj pozoruhodné výsledky sledovanosti.

true detective night country
Zdroj: themoviedb.org

Seriál Temný prípad uchvátil fanúšikov kriminálok a detektívok v roku 2014, kedy dvojicu hlavných postáv stvárnili Matthew McConaughey a Woody Harrelson. Seriál zaujal svojím unikátnym a kvalitným príbehom, ktorý absolútne pohltil diváka. K zážitku dopomohli aj perfektné herecké výkony hviezd v hlavných aj vedľajších úlohách. Na portáli Rotten Tomatoes prvej sérii dodnes svieti krásne skóre 91 %.

Žiaľ, úspech prvej série sa neopakoval pri 2. sérii, ktorá mala množstvo nedostatkov. Či už po technickej alebo príbehovej stránke, pokračovanie sa stalo sklamaním a väčšina divákov by naňho najradšej zabudla (na Rotten Tomatoes má skóre 47 %). O niečo lepšie na tom bola 3. séria s Mahershala Alim, ktorá prišla s novým pohľadom na príbehy a charizmatickým protagonistom. Aj preto si vyslúžila skóre 84 %.

Nočná krajina sa doťahuje na úspech prvej série

Na prvú sériu však nestačila ani relatívne pozitívne prijatá tretia séria. 8-dielny príbeh z roku 2014 ostal neohrozený, až doteraz. HBO v januári začalo vysielať epizódy 4. série Temného prípadu s podtitulom Night Country (Nočná krajina), ktorá, zdá sa, pre mnohých prekonala aj prvú sériu.

trailer true detective night country
Zdroj: HBO

Štvrtá séria nás presunula na Aljašku, do malého mestečka menom Ennis. Dlhá polárna noc prinesie hrozivú udalosť – členovia arktickej výskumnej stanice najprv zmiznú bez stopy, následne sú nachádzané ich poznačené mŕtve telá. Znaky na nich odkazujú na temnú minulosť dvojice detektívok, ktoré prípady prichádzajú vyšetrovať. Sú nimi Jodie Foster ako Liz Danvers a Kali Reis ako Evangeline Navarro.

Návrat k temným motívom a mysterióznym prvkom, ktoré sú teraz ešte prominentnejšie, sa vyplatil. Nočná krajina sa aktuálne na portáli Rotten Tomatoes pýši až 93-percentným skóre zo 146 rôznych recenzií. To je o dva body viac ako má prvá séria. Úspech má aj na portáli Metacritic, kde má kritické skóre až 81/100.

Diváci sú kritickejší, no sledovanosť rastie

Diváci hodnotia 4. sériu o niečo prísnejšie, na Metacritic má používateľské hodnotenie 4,7/10 a na Rotten Tomatoes len 67 % divácke skóre. Kolujú však teórie, že podobne ako pri mnohých ďalších projektoch so ženskými protagonistkami, aj v tomto prípade patrí veľká časť hodnotení trollom a ľuďom, ktorí seriál ani nevideli. Podľa oficiálnych čísel HBO (prostredníctvom Variety) sa totiž seriál divákom naozaj páči, pričom od vysielania prvej epizódy dokonca rastie sledovanosť.

Zatiaľ čo 1. premiérova časť mala sledovanosť 2 milióny divákov, 2. epizódu pozeralo až 2,6 milióna ľudí. No a 3. a zatiaľ posledná časť, ktorá vyšla 28. januára, zaznamenala sledovanosť 2,7 milióna divákov. Záujem tak očividne rastie, pričom sme zvedaví, kam sa až tieto čísla vyšplhajú. Po uvedení na streamovaciu službu HBO Max sa ďalej zvyšujú, premiérova epizóda tam má sledovanosť až 10,7 milióna zhliadnutí.

Ako informuje portál Variety, seriálu sa darí až tak dobre, že prekonáva aj ďalšie úspešné tituly HBO, ako napríklad Boj o moc (Succession) či Biely lotos (The White Lotus). Nový Temný prípad už teraz prekonal sledovanosť najúspešnejších epizód najnovších sérií zmienených seriálov.

Spokojných divákov Temný prípad: Nočná krajina čakajú ešte 3 ďalšie epizódy, pričom posledná šiesta nich bude odvysielaná 18. februára. A podľa všetkého sa máme na čo tešiť, kritici totiž vo svojich recenziách opakovane vyzdvihujú skvelé finále.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -