Váš iPhone má na displeji skrytý QR kód. Ako to, že ste si ho nikdy nevšimli?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

iPhone má na displeji QR kód

Zrejme ste ho nikdy nevideli, ale je vysoko pravdepodobné, že má aj váš iPhone na displeji QR kód. Ako uvádza portál 9to5mac, každý iPhone vyrobený od roku 2020 obsahuje takého označenie. Spoločnosti Apple vďaka nemu ušetrí stovky miliónov dolárov ročne. Ako to, že sme si ho však nikdy nevšimli?

iPhone obsahuje veľa podobných kódov na všetkých svojich komponentoch. Takto sa môže ich výrobca dozvedieť o pôvode súčiastok a overiť si ich pravosť. Prekvapivo, takúto značku má aj samotná obrazovka. QR kód však nie je väčší ako zrnko piesku, a tak sa dá vidieť takmer výlučne iba so špeciálnym vybavením.

iphone qr kód
Zdroj: YouTube / AppleInsider

Apple tak vie redukovať chybné kusy

Applu pomáha „sledovať a redukovať“ chybné kusy. V jednoduchosti – tieto kódy im pomáhajú určiť koľko jednotiek je od ich čínskych dodávateľov Lens Technology a Biel Crystal dodaných. Na konci produkčného procesu sa tieto mikroskopické značky naskenujú a presne sa vie určiť, koľko z nich bolo chybných.

Zdá sa, že ide pre firmu o veľký benefit. Odkedy boli kódy predstavené, pomohol sa zredukovať počet nepodarených a vyhodených kusov na jeden z desiatich. Predtým sa vyhadzovali až tri zničené displeje z desiatich. Takýmto spôsobom technologický gigant každoročne ušetrí stovky miliónov dolárov.

Kde by som ho na svojom smartfóne hľadal?

Proces vývoja takýchto unikátnych QR kódov však tiež nebol jednoduchý. Prvé kusy mali značku laserom vypálenú priamo do skla, pričom sa ukázalo, že tento systém obrazovku oslabuje. Pri záťažových testoch sklo prasklo takmer vždy na tom mieste, kde sa kód nachádzal. Inžinieri tak museli prísť s novou unikátnou technikou – použili kruhové svetlo aplikované prostredníctvom mikroskopických šošoviek.

iPhone 13 Apple
Zdroj: Apple

Ak by ste QR kód ale predsa len chceli hľadať, je tu malá pomôcka. Na predošlých modeloch ako iPhone 12 alebo iPhone 13 sa kód nachádzal priamo nad predným reproduktorom. Modernejšie typy majú túto mikroskopickú značku na čiernom rámčeku na spodnom okraji displeja.

Vedeli ste, že má každý iPhone od roku 2020 QR kód na displeji? Dokázali by ste si ho všimnúť? Hľadali by ste ho teraz na vašom smartfóne? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroj: 9to5mac.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -