Nie je najlepší. iPhonu 15 Pro Max konkurent vyfúkol titul najlepšieho fotomobilu

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

(Takmer) Najlepší fotomobil sveta, Apple iPhone 15 Pro Max

Ubehlo len pár týždňov od veľkolepého predstavenia novej generácie iPhone 15, no už sa tieto zariadenia stihli stať objektami kontroverzií, o ktorých sme ťa podrobne informovali v samostatnom článku.

Teraz však konečne prichádzajú aj poriadne pozitívne správy a ohlasy. Konkrétne zariadenie Apple iPhone 15 Pro Max prešiel prísnym testom DXOMARK Camera, v ktorom si zmeral sily s konkurenčnými smartfónmi. Novinke s nahryznutým jablkom vo svojom logu sa darilo nesmierne dobre v rôznych testoch, ale i niekoľkých bežných prípadoch použitia.

Dôkazom je aj fakt, že v rebríčku tých najlepších fotomobilov sveta sa vyšplhal na tie najvyššie priečky, pričom víťazstvo mu uniklo len o chlp.

apple iphone 15
Zdroj: Apple

Čo prináša nový iPhone

Tak ako každý rok, tak aj tento, zariadenia od Apple prešli medzigeneračnými zmenami, z ktorých niektoré sú zásadnejšie ako iné. V tomto prípade sa zmeny týkali najmä implementácie nových čipov.

Nová generácia si zachováva špičkovú kameru, ktorá prešla dodatočným vývojom a okrem iného poskytuje napríklad vylepšené snímanie farieb a rozlíšenie 48 MP. Kamerový systém, ako je už dnes tradíciou, používa aj strojové učenia, teda nižšiu úroveň umelej inteligencie.

Hlavné špecifikácie fotoaparátu:

  • Primárny: 48MP snímač, 2,44 µm quad pixels, 24 mm ekvivalentná ohnisková vzdialenosť, f/1,78-clonová šošovka, Dual Pixel AF, OIS
  • Ultraširokouhlý: 12MP snímač, 13 mm ekvivalentná ohnisková vzdialenosť, objektív s clonou f/2,2, Dual Pixel AF
  • Teleobjektív: 12MP snímač, 1,12 µm pixely, 120 mm ekvivalentná ohnisková vzdialenosť, f/2,8-apertúra objektívu, Dual Pixel AF
  • Čipset A17 Pro

Uvedené špecifikácie katapultovali Apple iPhone 15 Pro Max na celkové druhé miesto, čo znamená, že je možné ho považovať za druhý najlepší fotomobil sveta. Na prvom mieste naďalej kraľuje Huawei P60 Pro.

vsetky iphone 15
Zdroj: Apple

V čom táto novinka vyniká?

Zariadenie vynikalo najmä z hľadiska expozície, ktorá neustále poskytuje pozoruhodné výsledky snímok a videí v celom rade podmienok snímania. Nezaostávali však ani fotografie v režime portrét, ktoré dokážu zachytiť aj tie najzložitejšie detaily a dokonale vykresľujú tón pleti.

Mimo uvedeného v teste Apple iPhone 15 Pro Max vynikal svojim živým jasom a kontrastom pri prezeraní fotografií na HDR displeji, presnou expozíciou pri náročných záberoch, vynikajúcimi detailmi v jasnom svetle, rýchlym a presným automatickým zaostrovaním, efektívnou stabilizáciou videa, či prirodzenými podávaním farieb a tónov pleti.

Zdá sa teda, že hoci špecifikácie fotoaparátu na papieri nevyzerajú úplne špičkovo, minimálne ak ho porovnáme s top konkurenciou, inžinieri spoločnosti Apple urobili vylepšenia tam, kde na tom najviac záleží.

Aby sme však len nechválili, odborníci z DXOMARK vytýkali zariadeniu šum na fotografiách pri slabom osvetlení, nežiaduce artefakty, mierne obmedzený dynamický rozsah na fotografiách a nekonzistentné detaily vo všetkých rozsahoch priblíženia.

Celkovo si však Apple iPhone 15 Pro Max vyslúžil v teste DXOMARK 154 bodov, čo znamená, že svojho predchodcu Apple iPhone 14 Pro Max predstihol o 8 bodov (146). Pre ďalšie porovnanie, Huawei P60 Pro kraľuje v tomto rebríčku so 156 bodmi, takže k víťazstvu chýbalo skutočne len veľmi málo.

Zdroj: DXOMARK

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -