Režisér Invalida prichádza s novinkou, ktorú si viete pozrieť zadarmo z pohodlia domova

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

Jonáš Karásek patrí medzi našich najlepších a najznámejších režisérov. Okrem toho, že sa prednedávnom preslávil s jeho najnovším filmom Invalid, ktorý lámal v kinách rekordy, má na konte aj ďalšie filmy. Stojí aj za známymi slovenskými počinmi Kandidát (2013) alebo Amnestie (2019). V jeho portfóliu je však najnovším filmom Choroba, krátkometrážny film o ochorení, ktorým trpí každý štvrtý Slovák.

Ide o sci-fi film, odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti – v roku 2025. Zameriava sa na ochorenie, ktorým na celom svete trpí až 1,1 miliardy ľudí. Po Invalidovi je to už druhý film, ktorého téma sa zameriava na zdravotné problémy, ktoré vychádzajú aj z nedokonalostí v štruktúre našej spoločnosti. Film má iba približne sedem minút a je dostupný online.

Krátkometrážny film Choroba poukazuje na obezitu v spoločnosti

Film prvýkrát predstavili na slovenskom filmovom festivale Cinematik, ktorý sa každoročne odohráva v Piešťanoch. Karásek na filme pracoval so svojím stabilným tímom – kameramanom Tomášom Juríčkom a hudobným tvorcom Matúšom Širokým. Teraz si film môžete pozrieť z pohodlia domova, nachádza sa totiž na webovej stránke Odvážte sa. Tá sa neprekvapivo zameriava práve na problémy a riešenie obezity.

Karásek na filme pracoval s nehercami, no aj napriek tomu si chváli výsledok. Je rád, že dostal priestor na vytvorenie filmu o aktuálnej problematike, ktorá si zaslúži väčšiu pozornosť. Tiež ho teší, že sa mu podarilo vytvoriť projekt plný ťaživej atmosféry, ktorý má ale na konci prekvapivú pointu. Portál Mediaklik informoval aj o dôvodoch, prečo do takéhoto filmu šiel:

Čísla neklamú. Množstvo ľudí trpiacich obezitou radikálne stúpa, a to nielen kdesi v USA, kde sa nám to zdá ďaleko, ale čoraz viac aj u nás doma, na Slovensku. Práve preto, keď som bol oslovený s ideou upozorniť na tento globálny problém filmom – vyjadrovacím prostriedkom, ktorý je mi najbližší – tak som neváhal a išiel som do toho. Čísla a fakty o obezite sú naozaj znepokojivé a verím, že aj mojím malým projektom prispejem k tomu, aby sa veci začali meniť. Aby si ľudia uvedomili, že obezita je choroba, že nám v tomto zmysle hrozí celosvetová pandémia.

Obezitu je dobré riešiť s doktormi

Obezitou trpia milióny ľudí na celom svete, zaradiť ju vieme k civilizačným chorobám. Karásek to pochopil počas nakrúcania, keď sa stretával s reálnymi ľuďmi a ich skutočnými problémami, ktoré sú spojené s obezitou. Aj preto verí, že tieto príbehy a jeho film inšpirujú ľudí, ktorí trpia obezitou, aby sa šli poradiť s lekármi. Je to ako každá choroba – vedia s ňou pomôcť odborníci.

Celý film si viete pozrieť buď na spomínanej stránke Odvážte sa alebo aj nad týmto odstavcom.

Portál Mediaklik priniesol aj pohľad odborníka MUDr. Slavomíra Šucha, ktorý sa špecializuje na vnútorné lekárstvo. Ten tvrdí, že práve to je najväčší problém. Ľudia sa k tomu nestavajú ako k ochoreniu a málokedy in napadne konzultovať tento problém s lekárom. Taktiež dodáva, že problematickým nie je proces chudnutia, ale skôr stabilné a dlhodobé udržanie si nízkej hmotnosť. A práve s tým vedia pomôcť odborníci.

Zdroj: kinema.sk, mediaklik.sk

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -