Diváci sa ich nevedia nabažiť. Toto sú tie najúspešnejšie slovenské filmy na Netflixe!

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Napriek množstvu streamovacích služieb slovenskí diváci ešte naďalej zostávajú verní Netflixu. A dôvodom môže byť aj to, že správcovia pridávajú na Netflix stále viac slovenských filmov. A tie zase majú úspech, pretože väčšinou sa v rebríčku TOP 10 držia aj niekoľko týždňov. Toto sú teda tie najúspešnejšie slovenské filmy na Netflixe!

Najúspešnejšie slovenské filmy na Netflixe

8. Obchod na korze (1965)

najúspešnejšie slovenské filmy na Netflixe
Zdroj: dafilms.sk

Obchod na korze je jediný slovenský film, ktorý kedy získal Oscara. Príbeh sa odohráva počas 2. svetovej vojny, a to konkrétne v meste Sabinov na východe Slovenska. Hlavné postavy stvárnili nesmrteľný Jozef Kroner a poľská herečka Ida Kamińská.

Príbeh je o chudobnom stolárovi, ktorý sa pod vidinou bohatstva rozhodne prebrať podnik starej židovky, ktorá vlastne ani netuší, čo sa to deje. Spočiatku si myslí, že jej Tóno (Kroner) chodí do obchodu pomáhať, pričom netuší, že kvôli inventarizácii Tóno tento jej obchod vlastní.

Tento spočiatku jednoduchý film si všimli hlavne v Hollywoode a tvorcom udelili nomináciu na Oscara. Dvojica režisérov Ján Kadár a Elmar Klos museli byť veľmi prekvapení, keď zistili, že sa im nomináciu aj podarilo pretaviť na zisk samotného Oscara. Ďalšiu nomináciu získala Ida Kamińská, ktorá v úlohe úbohej židovky podala výnimočný výkon.

7. Sviňa (2020)

najúspešnejšie slovenské filmy na Netflixe
Zdroj: csfd.sk

Kriminálna dráma Sviňa je zatiaľ najúspešnejším slovenským filmom v dejinách. Hlavne kvôli tomu sa tento počin objavil aj na Netflixe, kde ho platiaci zákazníci privítali s otvorenou náručou.

Dej sa zameriava na historku o tom, ako si istý mafián menom Lolo Wagner nahrabal peniaze tým, že dosadil do vlády svojich skorumpovaných politikov. Na to všetko však začal prichádzať novinár menom Ondro, ktorý však za svoju snahu odhaliť nebezpečné sprisahanie zaplatil životom. Film Sviňa vyčnieva hlavne vďaka skvelým hereckým výkonom, ktoré podali zosnulý Dano Heriban a predovšetkým Jozef Vajda.

6. Tempos (2020)

najúspešnejšie slovenské filmy na Netflixe
Zdroj: voyo.markiza.sk

Hip-hopová skupina Kontrafakt sa v našich a susedných končinách stala kultom. A rovnako obľúbení sú aj jej členovia, a to hlavne Patrik „Rytmus“ Vrbovský, ktorého mnohí považujú za „otca slovenskej rapovej scény“.

Film Tempos je dokumentom, ktorý sa zameriava na jeho ťažké začiatky, dospievanie a to, ako sa dokázal ako raper presláviť. Dnes patrí Rytmus medzi najúspešnejších slovenských interprétov a samozrejme, že dokument o jeho živote zaujal ako divákov v kinách, tak ja na Netflixe.

5. Čiara (2017)

najúspešnejšie slovenské filmy na Netflixe
Zdroj: dafilms.sk

Kriminálny triler Čiara patrí medzi najuznávanejšie slovenské filmy súčasnosti. Hlavnú rolu distribútora nikotínu z Ukrajiny na Slovensko si v ňom zahral obľúbený slovenský herec Tomáš Maštalír. Tomu ale zdatne sekundoval ukrajinský herec Jevgenij Libezňuk. Výborný výkon predviedol aj dnes už nebohý slovenský herec Andy Hryc, v úlohe skorumpovaného policajného náčelníka.

Režisér Peter Bebjak sa na slovenský filmový trh dobre uviedol hororom Zlo (2012), pri ktorom využíval techniku nakrúcania z hororových filmov ako sú Paranormal Activity či Záhada Blair Witch. Jeho cit pre detail a celkovú precíznosť ocenili na filmovom festivale v Karlových Varoch, kde mu udelili cenu za najlepšiu réžiu.

4. Šťastný Nový rok 1 (2019) a 2 (2021)

Šťastný Nový rok
Zdroj: mojakultura.sk

Vianočné filmy už neodmysliteľne patria na slovenský filmový trh. Stačí si spomenúť na kultové diela, akými sú Rysava jalovica (1970) či Perinbaba (1985). Tentokrát ale ide o moderné prevedenie, v ktorom sa istá skupinka priateľov zíde v Grand Hotel Kempinski vo Vysokých Tatrách.

Hlavnú postavu si zahrala obľúbená slovenská herečka Táňa Pauhofová, ktorej hereckým partnerom bol Ján Koleník. Okrem týchto slovenských hviezd sme vo filme videli aj Gabrielu Marcinkovú, Emíliu Vášaryovú či Jiřího Bartošku. Úspech tohto filmu tvorcov nabudil k tomu, aby vytvorili pokračovanie s názvom Šťastný Nový rok: Dobro došli.

Šťastný Nový rok: Dobro došli
Zdroj: kinema.sk

V pokračovaní sa opäť objavili známe tváre z prvého dielu, ktoré sa tentokrát nachádzajú v Chorvátsku, ktoré je každoročne plné slovenských turistov. Aj tento druhý letný diel slovenským divákom „chutil,“ a takisto mal úspech aj na Netflixe. Romantickým komédiám sa zjavne nedá odolať.

3. Trhlina (2019)

Trhlina
Zdroj: dennikn.sk

Po úspechu s filmom Čiara bol do rúk režiséra Petra Bebjaka zverený ďalší projekt, tentokrát ale šlo o sfilmovanie mysteriózneho románu slovenského autora Jozefa Kariku. Hlavným dejiskom filmu bolo legendami obradené pohorie Tribeč, v ktorom sa vraj stratí každý človek, ktorý doň vstúpi.

Bebjak aj pri tomto filme obnovil svoju spoluprácu s Tomášom Maštalírom, ktorý si zahral sprievodcu. Okrem neho si vo filme zahrali aj Juraj Loj, Dávid Hartl či Mary Bartalos. Napriek nie až tak priaznivým recenziám si Trhlina dokázala zarobiť 1,5 milióna eur a na Netflixe sa v rebríčku TOP 10 udržala pomerne dlho.

2. Kuciak: Vražda novinára (2022)

Kuciak: Vražda novinára
Zdroj: startitup.sk

Udalosť, ktorá otriasla celou republikou. V roku 2018 sa celé Slovensko dopočulo mrazivú novinku, že novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili. Odvtedy zachvátili ulice Bratislavy najväčšie protesty od Nežnej revolúcie.

Týmto desivým príbehom sa voľne inšpirovali aj tvorcovia dnes už spomínaného filmu Sviňa, tentokrát ale ide o dokument, ktorý ťaží hlavne zo zozbieraných materiálov. Tento divákmi veľmi dobre hodnotený dokument stále nájdete na Netflixe, aj keď ho už v rebríčku TOP 10 nahradili iné filmy.

1. Invalid (2022)

Invalid
Zdroj: mediaklik.sk

No a samotným rekordérom, čo sa týka slovenských filmov na Netflixe, je čierna komédia Invalid od tvorcov Jonáša Karáska a Tomáša Dušičku. Ústredné postavy v tomto filme stvárnili slovenský herec Gregor Hološko a český herec Zdeněk Godla.

Z týchto dvoch odlišných mužov sa zhodou bizarných náhod stali priatelia, ktorí vtipným spôsobom bojujú jednak proti politickej korupcii, tak aj celkovej nespravodlivosti. Film je nabitý vtipnými scénkami, bizarnými úletmi a celkovo vyzerá veľmi dobre, čomu vypovedá aj to, že tvorcom zarobil už viac ako 2 milióny eur. V rebríčku TOP 10 sa drží už nejaký ten týždeň a tým pádom sa stal najsledovanejším slovenským filmom na Netflixe.

Toto sú tie najúspešnejšie slovenské filmy na Netflixe. Ak máte túto službu predplatenú, rozhodne si ich nenechajte ujsť. Ktorý z nich sa vám páči najviac?

Zdroj: netflix.com, csfd.sk

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -