Chcete navrhovať produkty pre technologického giganta? Vybraní Slováci majú unikátnu možnosť zmeniť svet

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Technologický gigant dáva možnosť vybraným Slovákom vymyslieť svoj vlastný produkt

Mladí ľudia sú barometrom spoločnosti – vnímajú sociálne problémy, častokrát aj premýšľajú o ich riešeniach, ale len hŕstka z nich sa rozhodne „s tým niečo robiť“. A práve pre týchto aktívnych študentov stredných škôl z Česka a Slovenska sa tento rok otvára už 3. ročník globálnej iniciatívy Samsung Solve for Tomorrow.

Osemmesačný bezplatný program je určený všetkým stredoškolákom, ktorí majú nápady a chcú zlepšovať život ľudí vo svojom okolí. Do programu vstúpia záujemcovia s myšlienkou na to, čo ich v spoločnosti trápi a ako by to vďaka technológiám mohli zmeniť. S riadenou podporou v programe, na základe odborných workshopov a spätných väzieb od profesionálov potom rozvíjajú nádejnú víziu ďalej, do podoby produktu či služby, ktoré skutočne pomáhajú.

 „Cieľom programu Solve for Tomorrow je využiť obrovský potenciál mladých ľudí, ktorí sú motivovaní robiť a skúšať nové veci, ale zatiaľ nemajú skúsenosti. Naučia sa tímovej spolupráci, zdokonalia kreativitu, prezentačné zručnosti, zoznámia sa s radom podobne zmýšľajúcich rovesníkov i s ľuďmi z praxe a nadobudnú zdravé sebavedomie.

Študenti nemusia hneď do programu prísť s dokonalým riešením, ani nemusia vedieť programovať. Skôr ide o to zamyslieť sa a pomenovať veci či situácie, v rámci ktorých by mohli moderné technológie pomáhať a následne hľadať najlepšie cesty, ako to dosiahnuť,“ uviedla Zuzana Mravík Zelenická, manažérka CSR programu spoločnosti Samsung.

stredoskolaci
Zdroj: solvefortomorrow.cz

Jednotná výzva pre tohtoročný 3. ročník programu znie „Smart future“. Študentské nápady by sa teda mali týkať inovácií, ktoré ovplyvnia a zefektívnia používanie múdrych technológií. Pre lepšiu predstavu prebehnú ešte pred uzávierkou prihlášok do programu tri webináre na nové témy: AI revolúcia je tu! (27. 9.), Úvod do metodológie Design Thinking (16. 10.) a Svet kryptomien (8. 11.).

Účasť na nich nie je podmienená účasťou v programe Solve for Tomorrow. Prístupné budú zadarmo všetkým záujemcom z radu študentov a pedagógov stredných škôl, ktoré sa do nich prihlásia cez odkaz na webe solvefortomorrow.cz alebo na sociálnych sieťach.

Ako vstúpiť do programu?

Na začiatok stačí, keď záujemca stručne načrtne vybraný problém v on-line prihlasovacom formulári. Môže sa týkať udržateľného správania domácností, škôl alebo firiem i zdravého životného štýlu. Taktiež bezpečnosti obyvateľstva, rodovej nerovnosti, prístupu k vzdelávaniu, skrátka čohokoľvek, čo mladí ľudia považujú za dôležité.

„Víťazi prvého ročníka – dvaja chlapci z Plzne – sa napríklad inšpirovali negatívnym zážitkom svojho známeho a prišli s dômyselnou ochranou elektrobicyklov proti krádežiam, dnes už vedú vlastnú firmu a podnikajú v odbore.

Druhý ročník zase na jar ovládli stredoškoláci z Prahy, ktorí začali s nápadom na recykláciu plastov v škole, až nakoniec vymysleli aj konkrétny produkt – ekologický, šikovný pätník s plašičkou zveri, ktorý by mohol v budúcnosti osvetľovať cesty.

Študentských projektov, ktoré dávali zmysel, bolo ale oveľa viac a práve v tomto programe dostali mladí inovátori šancu a podmienky na naštartovanie ich realizácie,“ pokračovala Zuzana Mravík Zelenická.

solve for tomorrow
Zdroj: solvefortomorrow.cz

Obyčajne sa s nápadmi hlásia spolužiaci, výnimkou ale nie sú ani kamaráti z rôznych stredných škôl. Dôležité je, aby medzi sebou vedeli komunikovať a dokázali si vyhovieť. Program je otvorený aj pedagógom, ktorí majú záujem študentov sprevádzať a zároveň rozvíjať aj svoje znalosti.

„Obvykle sa hlásia sami študenti, pretože ide o mimoškolskú aktivitu, ale mať svojho učiteľa za chrbtom môže byť výhodou. V rámci programu je síce rola pedagóga malá, avšak pokiaľ o účasti svojich študentov v programe vie, môže študentov podporiť a naviesť ich, keď tápu, alebo ich „len ospravedlniť“ z vyučovania, ak sa potrebujú zúčastniť workshopov či finále súťaže,“ dodala za organizátorov programu Denisa Smržová zo vzdelávacej organizácie JA Czech.

Prihlásiť sa do 3. ročníka pre Česko a Slovensko môže každý stredoškolák. Od jednotlivcov až po štvorčlenné tímy, do 15. novembra cez on-line formulár na webe solvefortomorrow.cz.

Zdroj: TS Seesame

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -