Recenzia, ktorá všetko odhalí. Je skladací Samsung za skoro 2000 € inovácia, po ktorej túžime?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Je Samsung Galaxy Z Fold5 kráľom skladacích telefónov? | Recenzia

Máme za sebou ďalší rok, ktorý priniesol veľa zaujímavých kúskov. Aj skladacích. Samsung nezostáva svojej povesti nič dlžný a nedávno predstavil svoj najlepší skladací telefón s ohybným displejom, model Galaxy Z Fold5. Zostáva pri svojom vlastnom koncepte, ktorý rok čo rok vylepšuje. Výsledkom technologického pokroku je práve táto novinka, ktorá cieli na najnáročnejších používateľov, manažérov, prípadne kreatívcov.

Konštrukčné vylepšenia, ktoré ocení každý

Po dizajnovej stránke sa toho veľa nezmenilo. Vlastne, pri prvom pohľade by sa dalo povedať, že nič. To však nie je tak úplne pravdou. Pozitívne je, že stále tu máme zvýšenú odolnosť voči vode s certifikáciou IPX8, takže telefón zvládne aj bežné ponorenie do vody a nestane sa mu nič. Žiadna iná skladacia konkurencia toto neponúka.

galaxy fold
Redakcia

Odolnosť voči prachu však chýba, tak na to pozor. Výraznou zmenou prešiel kĺb zariadenia, ktorý je ešte lepší. V prvom rade však prispel k tomu, že po zatvorení zariadenia už nevznikne žiadna medzera medzi časťami displejov, ktorou sa môže do vnútra dostať špina. Konkurencia už takéto riešenie ponúka, Samsung sa k tomu dostal až teraz. V každom prípade, toto rozhodnutie chválime.

Potešíme ťa aj tým, že novinka je v porovnaní s predchodcom o niečo užšia a po položení na stôl vyzerá oveľa lepšie. Minimálne kvôli zloženému displeju bez medzery. Celková hmotnosť telefónu je o 10 gramov nižšia, čo síce v ruke veľmi nepocítiš, no poteší.

Konštrukcia je tvorená z kvalitných materiálov. Rám je kovový (hliník), displej a aj zadná strana sú kryté sklom Corning Gorilla Glass Victus 2, čo je momentálne to najlepšie na trhu.

Pri držaní v ruke rozhodne nebudeš mať pocit lacného zariadenia. To by si samozrejme mať ani memal, keďže táto hračka stojí v základe 1899 €, a to konkrétne za variant 12 + 256 GB. Model 12 + 512 GB stojí oficiálne 2019 € a najvyšší variant s 1 TB úložiskom a 12 GB RAM má cenu stanovenú na 2259 €.

Samsung Galaxy Z Fold5 je v ponuke v štyroch farebných prevedeniach – šedá, čierna, modrá a béžová.

samsung fold
Redakcia

Špičkové displeje a podpora S Pen

Samsung Galaxy Z Fold5 prichádza opäť s dvomi displejmi. Ten vonkajší má uhlopriečku 6,2“ a zaberá takmer celú prednú stranu zariadenia. Vďaka pomeru strán 23,1:9 má rozlíšenie 2316 x 904 pixelov. Poteší krycie sklo Corning Gorilla Glass Victus 2 a obnovovacia frekvencia 120 Hz. Ide o veľmi pekný a kvalitný Dynamic AMOLED displej, presne taký od Samsungu očakávame.

Jediný problém pri testovaní sme mali s tým, že je príliš úzky a písanie na ňom nie je príliš pohodlné. Avšak displej je plnohodnotný a urobíš s ním úplne všetko to, čo s veľkým vnútorným displejom. To znamená, že ak máš voľnú len jednu ruku, všetky funkcie telefónu obslúžiš aj bez toho, aby si ho musel otvárať. Navyše, vďaka tomu, že Fold5 je príjemne úzky, pohodlne sa drží v ruke. Len sa musíš pripraviť na to, že je poriadne vysoký.

Samsung Galaxy Z Fold5 - 3
Redakcia

Hlavnou hviezdou je vnútorný ohybný Foldable AMOLED 2X displej. Ten má uhlopriečku 7,6“, čo sa síce v porovnaní so 6,2“ nemusí zdať veľa, no dôležitý je pomer strán. Jeho samotná plocha je neporovnateľne väčšia, keďže displej je takmer štvorcový. Rozlíšenie 2176 x 1812 pixelov je plne postačujúce a dáva hustotu 373 pixelov na palec.

Najväčší problém ohybných displejov ale stále nie je vyriešený a aj tento je oveľa viac náchylný na poškriabanie. Samsung síce zapracoval na jeho tvrdosti, no tá sa nemôže porovnávať s tradičným sklom. Takže áno, stále ho poškriabeš aj nechtom. V každom prípade, vtedy, kedy je zariadenie na škrabance najnáchylnejšie, je zatvorené. A vtedy sa ti vnútorný displej nepoškriabe.

Predel v strede, v časti, kde sa displej ohýba, je stále viditeľný. Pri bežnom používaní to však neprekáža, no stále je tam. Konkurencia to už vie aj lepšie a očakávame, že Samsung sa o jeho odstránenie pokúsi v ďalšej generácii.

smartfon
Redakcia

Veľkou výhodou je kompatibilita s perom S Pen, slúži na to však špeciálne pero pre Foldy. Ak máš doma S Pen zo série Galaxy Note, prípadne Galaxy S, nepoužívaj ho. Má tvrdší hrot a displej by si mohol poškriabať. Pero stále nie je integrované v tele zariadenia, na jeho uchytenie slúži ochranný kryt. Ten je síce v porovnaní s predchodcom podstatne kompaktnejší a vyzerá oveľa lepšie, no stále to nie je úplne ono. Mimochodom, ak displej ovládaš pomocou gest, krok späť môže byť náročnejší, pretože kryt je vyvýšený nad vonkajší displej. Síce to výborne plní ochrannú funkciu, no gesto späť. Tým výrazne trpí.

Výhody S Pen sú úplne jasné. Maximálne pero využijú grafici, výborne sa hodí na kreslenie, anotáciu alebo písanie rukou po displeji. Ale pozor, S Pen pre Fold je ochudobnený o Bluetooth funkcionalitu (nemá zabudovanú batériu), takže na ňom nefungujú gestá na diaľku. A super by tiež bolo, keby Samsung pridal možnosť ovládať aj vonkajší displej pomocou pera.

Oba displeje disponujú technológiou LTPO, takže dokážu dynamicky meniť obnovovaciu frekvenciu v závislosti od toho, aký obsah zobrazujú. Pri statickom išli oba ihneď dole na 24 Hz, pri dynamickom obraze to zase bolo ihneď 120 Hz.

Vždy aktuálny a výkonný

Najväčšou výhodou Samsungov vyššej triedy je dlhá softvérová podpora. Galaxy Z Fold5 dostane až 4 aktualizácie systému Android. A keďže prišiel s Androidom 13, tým posledným preň bude Android 17. Takto dlhou podporou, ak nepočítame Apple, sa momentálne môže pochváliť len Samsung.

Navyše k tomu pridáva výrobca aj ďalší rok bezpečnostných aktualizácií, takže nový Fold ich bude dostávať po dobu piatich rokov. A ak už Samsung poznáš, tak určite vieš, že aktualizácie sú rýchle a chodia pravidelne.

one ui
Redakcia

Okrem Androidu 13 tu máme nadstavbu One UI 5.1.1, čiže to najnovšie, čo Samsung aktuálne ponúka. Nadstavba bola trochu prekopaná, a aj keď sa na prvý pohľad zdá, že je rovnaká, ako tá predchdázajúca, nie je tomu tak. Zmeny nie sú síce na prvý pohľad viditeľné, no táto nadstavba berie do úvahy to, že zariadenie má displej s netradičným pomerom strán. Dokonca dva displeje. Prostredie je perfektne optimalizované pre použitie v zatvorenom aj otvorenom stave.

A keďže ide o Fold, nechýba ani pokročilejšia práca s viacerými oknami, ktorú najčastejšie využiješ v spolupráci s perom S Pen. Spodná lišta s aplikáciami (pokiaľ sa už v nejakej aplikácii nachádzaš) je inteligentná, okrem tebou zvolených ponúka aj tie najpoužívanejšie, prípadne naposledy otvorené.

Screenshot_20230912_100817_Settings
Redakcia

Systém funguje extrémne plynule, za čo môže nielen skvelá optimalizácia nadstavby, ale aj špičkový procesor. Qualcomm Snapdargon 8 Gen 2 je aktuálne to najvýkonnejšie na poli Androidu, v tomto prípade bol ešte špeciálne upravený pre potreby Galaxy smartfónov.

V preklade to znamená, že na nič nebudeš čakať. Či už ide o hranie, prácu s viacerými oknami, veľkými súbormi alebo surfovanie po internete, všetko bude maximálne plynulé. Okrem čipsetu sa o to zaslúžila aj extra rýchla (LPDDR5X) operačná pamäť s kapacitou 12 GB. Rovnako aj úložisko je rýchleho typu UFS 4.0. Zariadenie nemá problém s prehrievaním a vysoký výkon si dokáže udržať po dlhší čas.

Od fotoaparátu sa veľa nečaká, no prekvapí

Skladacie modely nikdy nemali byť tými, ktorých hlavným predajným lákadlom má byť fotoaparát. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Paradoxom je, že predchádzajúce generácie Foldov sa za svoje výsledky vôbec nemuseli hanbiť a často sa dokonca vyrovnali aj tým najlepším fotomobilom na trhu.

Po hardvérovej stránke sa tu nezmenilo prakticky nič. Technologicky najzaujímavejším je selfie fotoaparát ukrytý za ohybným displejom, aj keď kvalitné zábery od neho čakať nemôžeš. Ale na videohovory určite stačí. To je prakticky jediné jeho reálne využitie, kedy si zariadenie postavíš na stôl v režime „notebooku“. Kvalitnejšie selfíčka urobíš 10 Mpix fotoaparátom, ktorý je ukrytý vo vonkajšom displeji.

Samsung Galaxy Z Fold5 - 1
Redakcia

Záujemcovia o tento typ smartfónu si ale selfíčka pravdepodobne často nerobia, zaujímať ich určite bude hlavná zostava na zadnej strane. Po hardvérovej stránke zostalo všetko po starom. To znamená, že sa tu nachádza nasledovná výbava:

 • Hlavný fotoaparát – 50 Mpix, f/1.8, PDAF, OIS
 • Ultraširokouhlý fotoaparát – 12 Mpix, f/2.2, uhol záberu 123˚
 • Teleobjektív – 10 Mpix, f/2.4, PDAF, OIS, 3x optické priblíženie

Táto zostava dáva tušiť, že výsledné fotografie zlé nebudú. Ak k tomu pripočítame skvelý post-processing a výkonný hardvér, dostávame veľmi slušný fotomobil. Výborné je hlavne to, že všetky tri fotoaparáty ponúkajú konzistentné výsledky a rozdiely medzi nimi vo farebnom podaní sú minimálne. Teda ak nepočítame v noci, tu je jasne najlepší hlavný fotoaparát.

Fotky sú kvalitné, plné detailov, s výborným dynamickým rozsahom. Ultraširokohlý fotoaparát nevie zaostrovať, takže makro zábery si bohužiaľ neužiješ. Zlé to nie je ani v noci, práve naopak. V nepriaznivých svetelných podmienkach výrazne pomôže nočný režim, ten pomáha hlavne dvom sekundárnym fotoaparátom, ktoré v noci za tým hlavným zaostávajú.

Fotografie nasnímané mobilom Samsung Galaxy Z Fold5:

Video dokáže Fold natáčať až v 8K rozlíšení s 30 snímkami za sekundu za použitia hlavného fotoaparátu. 4k je možné točiť pri 60fps, ale nie s ultra-širokouhlým objektívom. To je škoda. Vlastne, tento objektív 60fps video natáčať nevie vôbec, ani pri nižšom rozlíšení. Nepoteší ani nemožnosť prepnúť objektívy počas natáčania videa. Takže ak začnem natáčať 4k@60fps video teleobjketívom, počas záznamu mám k dispozícii len ten. Toto všetko platí pri 60fps videu, ak budeš natáčať video s 30 snímkami za sekundu, aj počas záznamu môžeš prepínať medzi všetkými objektívmi, a to bez ohľadu na rozlíšenie.

Batéria a nabíjanie

Samsung Galaxy Z Fold5 prichádza so 4400 mAh batériou, čiže v tomto smere sa neudial žiadny pokrok. Rovnakú kapacitu ponúkol aj predchodca. Výsledná výdrž samozrejme závisí od viacerých faktorov a od toho, ako budeš telefón používať práve ty. V každom prípade, celkovo ide o priemer.

Nečakaj žiadne zázraky, no nie je to ani zlé. Dva veľké displeje si, samozrejme, vypýtajú svoju časť energie, na druhej strane tu máme výborne optimalizovaný systém a nielen výkonný, ale aj úsporný procesor.

Samsung Galaxy Z Fold5
Redakcia

V zásade platí, že bežný deň s novým Foldom zvládneš pomerne bez problémov. Ak budeš častejšie používať vonkajší displej, dokáže do výdrž trochu predĺžiť, časté využívanie vnútorného displeja zase skrátiť. Aj preto je výdrž batérie veľmi individuálna.

V rámci nabíjania tu máme všetko, čo potrebuješ. Káblové nabíjanie má síce výkon len 25 W, čo nie je veľa, no nabité máš za slušný čas. Trvá to len o pár minút viac ako hodinu. Nabíjajčka sa bohužiaľ v balení nenachádza, je tam len kábel.

K dispozícii sú aj bežné nástroje na šetrenie batérie, ako napríklad inteligentné nabíjanie v noci. Nadstavba Samsungu však ponúka aj možnosť nastaviť si maximálnu úroveň nabitia na 85 percent, pričom na nabíjačke sa telefón viac nenabije. Z dlhodobého hľadiska výborný krok.

Samsung Galaxy Z Fold5 recenzia
Redakcia

K dispozícii je však aj bezdrôtové nabíjanie a dokonca aj reverzné bezdrôtové nabíjanie. To znamená, že bezdôtovo nenabiješ len svoj Fold, ale môžeš ho využiť na nabíjanie príslušenstva. Napríklad hodiniek alebo slúchadiel nielen od Samsungu, ale prakticky akéhokoľvek zariadenia so štandardom Qi.

Kúpiť alebo nekúpiť?

Samsung Galaxy Z Fold5 je skvelý smartfón. Po dizanovej stránke opäť trochu dospel, no výrazne zmeny sa neudiali. V rámci funkčnej výbavy tu nechýba absolútne nič. Nový Fold má skvelý fotoaparát, kvalitné displeje, vysoký výkon, široké možnosti nabíjania.

Hodí sa aj podpora pera S Pen, výdrž batérie je tiež úplne v poriadku. Avšak očakávali by sme viac inovácií. Ak už máš Galaxy Z Fold4, nad prechodom na novinku nemá zmysel rozmýšľať. V prípade staršieho foldu to už zmysel dáva.

Samsung Galaxy Z Fold5 - 12
Redakcia

Potešili by sme sa napríklad minimalizovaniu predelu ohybného displeja v časti, kde sa ohýba. Je stále rovnako citeľný a niekomu môže prekážať. Pero S Pen je stále len ako doplnom a nie súčasť zariadenia, takže pre pohodlné používanie je potrebný špeciálny kryt. Ten je našťastie v porovnaní s predchodcom oveľa tenší a smartfón sa s ním používa pohodlnejšie.

Najväčším nedostatkom tak stále zostáva cena, ktorá začína prakticky na 1900 eurách. Je to síce veľa, no zároveň je to daň za najnovšie technológie.

Plusy

 • Skvelý výkon
 • Dlhá softvérová podpora
 • Kvalitné fotoaparáty
 • Vylepšený kĺb
 • Plná funkčná výbava
 • Podpora pera S Pen
 • IPX8
 • Špičkové displeje

Mínusy

 • Vysoká cena
 • Vonkajší displej je stále úzky a nepíše sa na ňom najpohodlnejšie
 • Pomalé nabíjanie
 • Stále viditeľný predel v mieste ohybu vnútorného displeja
 • Ultraširokouhlý fotoaparát nevie natáčať 60 fps video

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -