Kúpite si ju len s povolením polície. Predaj 3D tlačiarní chcú brutálne kontroverzne a výrazne obmedziť

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

3D tlačiareň len s povolením strážcov zákona

Tlač 3D objektu pomocou digitálneho vzoru alebo fyzickej šablóny zrejme znie väčšine ľudí úplne nevinne. Ako však informuje portál Gizmodo, môže to predstavovať aj serióznu hrozbu. Preto je v návrhu zákon, ktorý šokoval nadšencov tejto technológie. Záujemcov o 3D tlačiareň by totiž po novom mohla čakať policajná kontrola.

Návrh dostal v legislatíve názov A8123 a predložila ho Jennifer Rajkumar, senátorka američkého štátu New Yorku. Práve na túto oblasť by sa mala regulácia vzťahovať. Policajné oddelenie z New Yorku totiž v posledných rokoch zaznamenalo až 60 % nárast nového typu zbrane, takzvanej ghost weapon.

Nárast nevystopovateľných zbraní

Výraz, ktorý ešte u nás nedostal svoj jazykový ekvivalent, hovorí o zbraniach, ktoré sú vytlačené na 3D tlačiarni. Nie je ich možné dohľadať, pretože nemajú žiadne sériové číslo a je ťažké určiť vlastníctvo. Siahajú tak po nich ľudia, ktorí sa už v minulosti dopustili zločinu a nemohli by využiť legálnu cestu na kúpu strelnej zbrane. Inak je v USA kvôli druhému dodatku ústavy jednoduché dostať sa ku strelnej zbrani. Vlastniť ju môže prakticky každý, komu to vládne úrady vyslovene nezakážu.

Americký Úrad pre alkohol, tabak, strelné zbrane a výbušniny dokonca prichádza s hrozivými číslami. Podľa ich nedávnej správy sa použitie takéto typu zbrane zvýšil medzi rokmi 2017 a 2021 až o 1083 %. Bidenova administratíva tak musela zasiahnuť a upravovať zákon o držaní a zachádzaní so zbraňami, ktorý pochádza ešte z roku 1968.

Upravovať museli zákon z roku 1968

Úprava zákona nový typ zbrane vyslovene nezakazuje, ale firmy, ktoré predávajú balíčky, ktoré umožňujú ich výrobu, musia na každom komponente uvádzať sériové číslo. Musia zároveň preveriť svojich zákazníkov a pokiaľ je to možné, tak držať aj záznamy o ich kúpe.

Lenže v tomto prípade sa nedá riešiť situácia, keď si niekto nájde návod sám na internete a rozhodne sa pre 3D tlač. Viaceré štáty ako New Jersey, Havaj alebo Delaware sa rozhodli ghost weapons zakázať úplne. Prišli však nespokojné hlasy, ktoré sa takýto prístup rozhodli napadnúť odkazovaním na ústavu a právo na držanie zbrane.

3 tlač komponenty
Zdroj: YouTube / Rcikvanman – Variety Channel

Návrh má nejednu medzeru

Vytvorilo to cestu pre návrh, v ktorom čaká policajná kontrola každého, kto by si chcel kúpiť 3D tlačiareň. Až na to, že tento chystaný zákon má niekoľko zásadných medzier. V prvom rade, definícia hovorí o tom že pôjde o všetky modely trojdimenzionálnych tlačiarní, na ktorých je možné vytlačiť trojrozmerný objekt s cenou nad 150 amerických dolárov“.

Spomenutá definícia ale zahŕňa takmer všetky, dokonca aj lacnejšie hobby modely 3D tlačiarní. To by znamenalo, že takmer úplne každý kupca by si musel prejsť 15-dňovým preverovaním, pri ktorom by bol kompletne skontrolovaný jeho register trestov.

Zároveň sa takto nerieši ani import tlačiarní, ktoré často pochádzajúz Číny. Ozvali sa aj hlasy, ktoré hovoria, že by to dalo ešte vyššie postavenie a moc tým, ktorí predávajú priamo hotové ghost weapons alebo nástroje, ktoré ich vedia vyrobiť za pár hodín. Pritom stačí, aby boli riadne označené. Aj vďaka týmto námietkam čaká návrh zákona na doplnenie a realistické ja aj možnosť, že bude rovno zamietnutý. Situácia však otvára dvere rôznym argumentom, kvôli ktorým sa musíme zamýšľať nad nebezpečenstvom nových technológií.

Čo si vy myslíte o návrhu, podľa ktorého by mala prebehnúť kontrola registra trestov pre ľudí, čo si kupujú 3D tlačiarne? Ide podľa vás o dobrý dohľad nad bezpečnosťou alebo prehnaný a zbytočný krok? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: gizmodo.com; nysenate.gov; ny1.com; aft.gov

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -