Polícia odstavila obrovský ilegálny e-shop. Zadržali admina a teraz pátrajú po používateľoch

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Polícia zastavila obrovskú ilegálnu webstránku

Polícia v nemeckom meste Düsseldorf podnikla masívnu akciu voči platforme Crimemarket. Bola to najväčšia nelegálna zločinecká stránka v krajine, ktorú používalo viac ako 180 000 používateľov. Ako informoval portál Security Week, doteraz boli zatknutí šiesti aktéri, kriminasti ďalej pátrajú po používateľoch. Bol totiž strediskom obchodovania s narkotikami, dal sa prostredníctvom nej objednať kybernetický zločin a dokonca poskytovala návody či výukové programy k tomu, ako vykonávať niektoré zločiny.

Akcia bola výsledkom niekoľkoročnej práce a tvrdého hľadania dôkazov, ku ktorým patrili aj prehliadky, ktoré viedli k identifikácii prevádzkovateľov platformy. Nemecká polícia na svojej oficiálnej webovej stránke vydala prehlásenie, v ktorom hovoria, že táto „sústredená kampaň vyšetrovateľov naprieč celým Nemeckom bola akciou proti najväčšej nemecky hovoriacej kriminálnej platforme na internete.“

Zložky zaistili hlavných aktérov aj množstvo dôkazov

Počas operácie vydali 102 príkazov na domové prehliadky, ktoré boli vykonané súčasne. Vykonali sa vo večerných hodinách dňa 29. februára 2024. Sústredenie bolo predovšetkým na región Severného Porýnska-Vestfálska, kde boli zatknutí traja ľudia. Jedným z nich bol 23-ročný muž, ktorý je považovaný za hlavného podozrivého. Ďalší traja ľudia boli zatknutí v iných regiónoch.

„Polícia zaistila početné kusy dôkazov, obzvlášť mobilné telefóny, IT zariadenia a nosiče dát. V 21 prípadoch zaistili policajní dôstojníci narkotiká, medzi nimi 1 kilogram marihuany a veľké množstvo tabliet extázy. Takmer 600 000 eur v hotovosti a viaceré hnuteľné majetky boli celkovo zaistené,“ hovorí preložená tlačová správa polície.

crimemarket nefuknčný login
Zdroj: Dusseldorf Polizei

Cieľom sú aj státisíce používateľov

Polícia tak dala najavo, že cieľom sú nielen operátori Crimemarketu, ale aj jeho používatelia pri stále prebiehajúcom vyšetrovaní. Zaujímavosťou je, že práve používatelia mali problém sa na stránku dostávať už v skorších dňoch minulého týždňa.

Nie je potvrdené prečo, správy však hovoria o tom, že problém prihlásiť sa bol spôsobený predošlým zásahom na ChipMixer. Ide o poskytovateľa, ktorého spoločnosť používala na pranie špinavých peňazí. Práve zabavenie ich infraštruktúry mohlo viesť k odhaleniu Crimemarketu a jej administrátora, ktorý vystupoval pod prezývkou Evolution.

crimemarket správa polície
Zdroj: Security Affairs Germany

Úvodná stránka stále funguje

Zaujímavé je, že nelegálna stránka má stále aktívnu svoju domovskú obrazovku, na ktorú sa dá dostať. Akýkoľvek ďalší pohyb na webe však vyhodí chybové hlásenie o tom, že platforma bola zabavená políciou. Možné je, že takýmto spôsobom chcú trestné orgány zozbierať ešte viac dôkazov o ľuďoch, ktorí stránku využívajú, prípadne zozbierať aj ich prihlasovanie údaje.

Vedeli ste, že web ako Crimemarket existoval v Nemecku? Čo hovoríte o policajnej akcii, ktorá ho odhalila? Koľko si myslíte, že sa z 180 000 používateľov podarí chytiť? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: securityweek.com; cyberfeed.io

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -