Hrozí nám úplný zákaz AI. Americký prezident Joe Biden zvažuje nepredstaviteľné

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Joe Biden chce zakázať konkrétne použitie AI

Umelá inteligencia napreduje raketovým tempom. Okrem použitia na uľahčenie práce či pomoc pri štúdiu sa však s progresom objavuje stále viac prípadov zneužitia AI. Aj preto už svetové vlády začali uvažovať nad konkrétnymi krokmi, ako ju regulovať.

Najnovšie sa podľa The Verge k téme vyjadril americký prezident Joe Biden. Počas príhovoru State of the Union 7. marca sa vyjadril, že by chcel „zakázať napodobňovanie hlasu pomocou AI.“ Biden k téme neposkytol žiadne ďalšie informácie, spomenul to len medzi rečou.

Vyjadrenie prichádza v kontexte hromadných podvodných telefonátov v USA. Telefonickí roboti volali občanom štátu New Hampshire a AI napodobeninou hlasu amerického prezidenta presviedčali voličov, aby nešli voliť v najbližších prezidentských voľbách. Aj toto je jeden z mála príkladov nebezpečného použitia umelej inteligencie na manipuláciu mienky a zavádzanie obyvateľstva.

Tento prípad viedol ku zákazu podobných AI telefonických hovorov. Biden však teraz volá po väčšom, všeobecnejšom obmedzení.

Čím vtipnejšia, tým nebezpečnejšia

Napodobnenie hlasu a dokonca aj tvárí skutočných známych osobností je problém nielen v politike, ale napríklad aj v šoubiznise. Určite ste už na sociálnych sieťach zachytili vtipné videá politikov, hercov či spevákov. S neustále sa vylepšujúcou AI však už nejde len o humor, keďže začína byť problém pre neinformovaného používateľa rozoznať, čo je reálne. Videá generované nástrojom Sora sú len jedným z príkladov desivo realistického AI obsahu.

Začiatkom roka 2024 ste určite nezmeškali kontroverziu ohľadom šírenia falošných nahých fotiek celebrity Taylor Swift. Nešlo o realitu, ale deepfake obsah, v ktorom niekto zneužil podobizeň známej umelkyne. Aj keď bola táto skutočnosť mnohým známa, explicitné zábery sa internetom šírili ako požiar a v priebehu niekoľkých hodín zdieľali doslova desiatky tisíc ľudí.

europska unia ai
Zdroj: Unsplash

Americkí zákonodarci v reakcii na túto situáciu v expresnom čase predstavili novú legislatívu, ktorá by podobnému zneužitiu mohla v budúcnosti zabrániť. Nový návrh zákona nesie názov The Disrupt Explicit Forged Images and Non-Consensual Edits (DEFIANCE), skrátene teda legislatíva vzdoru.

S reguláciou AI prichádza už aj Európska únia. Prijatý návrh Aktu o umelej inteligencii (AIA) medzi členskými štátmi EÚ predstavuje stanovenie záväzných pravidiel a požiadaviek pre AI systémy používané v kritických infraštruktúrach, zdravotníctve, doprave a orgánmi činnými v trestnom konaní. Tieto druhy AI systémov budú podliehať prísnejším požiadavkám.

Niektoré typy použití AI ako napr. biometrická kategorizácia, vzdialená biometrická identifikácia v reálnom čase, využitie kamerových systémov pri rozširovaní databáz tvárí, či rozpoznávanie emócií, budú dokonca úplne zakázané v rámci EÚ.

Aký máte názor na hromadiacu sa reguláciu umelej inteligencie? Vnímate to pozitívne, ale skôr ako obmedzovanie prirodzeného vývoja technológií? Napíšte nám vaše názory do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -