Aj vy budete mať v PC čínsky procesor. Intel hrozivo zaostáva, nový čip ohúril svet

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Čínsky procesor dobehol Intel

Jedinou rozumnou voľbou na procesor do stolného PC už dávno nie je len čip od americkej firmy Intel. V blízkom závese (podľa niekoho aj v predstihu) je už firma AMD, ktorá okrem grafických kariet vyrába aj čipy vo všetkých cenových kategóriách. Táto spoločnosť tiež pochádza z USA a s najvyššou pravdepodobnosťou máte aj vy vo svojom počítači čip od jedného z týchto dvoch výrobcov. Možno to už však nebude dlho a miesto Ameriky bude rozumnou voľbou procesor z Číny.

Na čínsky trh vstúpil procesor Loongson 3A6000. Vyrobený a navrhnutý pre počítače ďalekého východu, je viac než pravdepodobné, že do svojej PC zostavy si ho zvolí množstvo tamojších zákazníkov.

Že by však nad tým mohli pomaly začať uvažovať aj európski alebo americkí používatelia, to je naozaj neslýchané. Čip 3A6000 totiž v reálnych testoch dokázal, že dobehol a v konkrétnom prípade aj prekonal Intel – má to však jeden háčik.

test pc
Zdroj: Bilibili (普普通通Tony大叔)

Najväčší problém je nízky takt

Samotný procesor má 4 jadrá (8 vlákien) a dokáže pracovať na maximálnej frekvencii 2,5 GHz, respektíve 3 GHz pri pokročilom chladení tekutým dusíkom. Tieto čísla pretavil do skutočných porovnaní ASUS a zverejnil ich na čínskej video platforme Bilibili.

V benchmarkoch SPEC CPU 2006 a UnixBench nový 3A6000 predviedol 75 % zlepšenie oproti jeho predchádzajúcej generácii 3A5000 v single-core testoch. Čínsky čip sa umiestnil podobne ako Intel Core i3-10100 z roku 2020 za zhruba 100 eur, pričom spotrebúval o 10 W menej energie. Samozrejme treba pripomenúť frekvencie taktov, keďže Loongson beží len na 2,5 GHz, no čip od Intelu až na 4,3 GHz. Pri „priškrtení“ Core i3-10100 len na 2,5 GHz ho Loongson prekonal až o 40 % na rovnakom takte.

O niečo serióznejšie už bolo porovnanie čínskeho procesoru s moderným Intel Core i5-14600K z roku 2023 za zhruba 350 eur. Ten ponúka maximálnu boost frekvenciu 5,3 GHz, s ktorou by bezproblémovo porazil konkurenta z Číny. Preto aj i5-ku obmedzili na 2,5 GHz, čomu sa 3A6000 od Loongsonu dokázal vyrovnať a dosiahnuť prakticky rovnaké výsledky. S rovnakým taktom teda už Číňania dobehli Ameriku.

Budúcnosť vyzerá sľubne

Cesta vpred pre spoločnosť Loongson je zvýšiť frekvenciu taktu svojich procesorov. S tým by mohol pomôcť modernizovaný proces výroby, kde firma pociťuje najväčšie obmedzenia. Čip je totiž vyrobený pomocou 12 nm architektúry, ktorú Intel prekonal už v roku 2018 generáciou Cannon Lake (10 nm).

Najnovší 3A6000 je už však teraz konkurencieschopnou voľbou pre zákazníkov na domácom čínskom trhu aj s aktuálnymi 2,5 GHz. Po pár rokoch vývoja je teda celkom možné, že Loongson procesory budú v budúcnosti budú dýchať na krk nižšej a strednej cenovej kategórii Intelu a AMD. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. Čip môze byť dobrý na papire,ale či bude aj spoľahlivý,náklady sú nízke preto že sú dotovane činsku vladu ,dokonca boly uverejnené údaje že čip firmy Huawei len 30%ich čipu nema vadu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -