Roboti z Číny nahradia najlepšieho priateľa človeka. Pripravte sa na príchod AI psov

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Robotické vodiace psy s AI pre nevidiacich

Robotické psy s umelou inteligenciou môžu čoskoro nahradiť živé vodiace psy pre nevidiacich. Vývoj AI a robotiky otvára v dnešnej dobe riešenia problémov, ktoré sme doteraz mohli zaznamenať len v sci-fi filmoch a seriáloch. Výskumníci zo Severozápadnej polytechnickej univerzity v Číne priniesli jedno takéto riešenie, ktoré sa potenciálne dotkne 17 miliónov Číňanov s poruchou zraku. O ich vývoji informoval portál China Daily.

Výskumníci vyvinuli robotického vodiaceho psa s použitím umelej inteligencie, ktorý môže pomôcť ľuďom so zrakovým postihnutím vykonávať bežné každodenné aktivity.

Ako určite viete, asistenčné psy sa využívajú aj u nás na Slovensku. Tieto psíky so špeciálnym výcvikom pomáhajú ľuďom nielen so zrakovým, ale napríklad aj so sluchovým alebo iným telesným postihnutím napríklad pri prechádzaní cez cestu, vyhýbaniu sa prekážok a pohybe. Pre takýchto ľudí sú asistenčné psy nesmierne dôležité. Dokážu im dodať istú formu nezávislosti a sprístupnia im aktivity, ktoré by bežne bez pomoci nedokázali sami vykonať.

vodiaci pes
Zdroj: Unsplash / Matt Seymour

Cena tradičných asistenčných psov je vysoká

Výcvik takýchto asistenčných psov je však náročný. Za týmto účelom existujú odborné organizácie, ktoré spĺňajú potrebné akreditácie a certifikácie. Samotný proces dlho trvá a je nákladný – čínski výskumníci citovali lokálnu cifru 200 000 jüanov, čo je v prepočte zhruba 26 000 eur. Aj preto k asistenčným psom, žiaľ, nemajú prístup všetci.

Technologické spoločnosti a nezávislé organizácie, vrátane čínskej polytechnickej univerzity, sa tak snažia prísť na alternatívy ku tradičným asistenčným psom z mäsa a kostí. „Aj keď v pominulých rokoch prišli elektronické asistenčné zariadenia, ako napríklad elektronické navigačné helmy, palice či elektronické vodiace psy, nemôžu s ľuďmi priamo konverzovať alebo plnohodnotne pochopiť ľudské inštrukcie,“ povedal Sun Zhe, profesor na Fakulte pre umelú inteligenciu, optiku a elektroniku (China Daily).

Ich nový robotický vodiaci pes dokáže tieto obmedzenia obísť použitím umelej inteligencie. „Inteligentné vodiace psy môžu ľuďom ponúknuť pohodlnejšiu a bezpečnú navigáciu, čím zlepšia ich kvalitu života,“ dopĺňa Sun Zhe.

ai pocitac
Zdroj: Unsplash + úprava redakcie

V praxi by to mohlo vyzerať tak, že robotický pes vedie človeka so zrakovým postihnutím. Následne sa človek psa opýta dodatočné otázky, ako napríklad „koľko je tam schodov“ a podobné, aby lepšie navigovali v teréne.

Výskum je v rannej fáze, no so sľubnými výsledkami

Použitie tradičných vodiacich psov v Číne je veľmi obmedzené kvôli vysokým nákladom na tréning a komplikovanému procesu certifikácie. Výskumníci sú so svojimi AI robotickými pomocníkmi ešte stále v ranných fázach vývoja, no „aktuálne výsledky potvrdzujú realizovateľnosť“ takéhoto riešenia, hovorí Zhe. „Posnažíme sa, aby to bolo dostupné pre ľudí v núdzi čo najskôr,“ dopĺňa.

Aktuálne žije v Číne 17 miliónov ľudí so zrakovým postihnutím.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -