Obrovský škandál na Oscaroch. Jeden z najlepších filmov roka má ukradnutý scenár

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

Najčítanejšie za 7 dní

Je film Zimné prázdniny plagiát?

Na Ceny Akadémie, lepšie známe ako Oscary, tento rok nominovali aj film Zimné prázdniny (v origináli The Holdovers), ktorého nominovali až v 5 kategóriách. Film ale čelí obrovskému problému, keďže ho scenárista animáku Luca či snímku Paddington 2 obvinil z krádeže a plagiátorstva jeho scenára.

Scenárista Simon Stephenson ešte v januári poslal email cechu Writers Guild of America (WGA) ohľadom toho, že potrebuje s nimi prebrať dôležitú vec. „Narazil som na problém súvisiaci s kreditmi na pomerne vysoko profilovanom projekte pokrytom WGA,“ napísal. Emailovú konverzáciu preskúmal portál Variety, pričom z mailovej výmeny medzi scenáristom a WGA vyplýva, že medzi nimi prebehol aj hovor.

Dôkazy, že scenár filmu Zimné prázdniny je plagiátom (scenára) Frisco riadok po riadku, sú skutočne ohromujúce – ktokoľvek, kto sa pozrie aj na tú najstručnejšiu vzorku, takmer vždy používa slovo „drzý.“

Tieto slová napísal Stephenson v jednej zo správ. Pravdivosť emailov pre Variety aj samotný Stephenson potvrdil, avšak odmietol vec ďalej komentovať. Rovnako to odmietli komentovať aj tvorcovia filmu Zimné prázdniny – režisér Alexander Payne a scenárista David Hemingson.

Podobnosť čisto náhodná?

Stephenson tvrdí to, že scenár filmu Zimné prázdniny je takmer úplnou kópiou jeho scenára s názvom Frisco. Tiež vraví, že môže preukázať, že režisérovi „urážlivého filmu“, ako ho nazval, bol jeho scenár Frisco poslaný a Payne si ho mal aj prečítať pri dvoch rôznych príležitostiach. A to ešte pred tým, ako sa film Zimné prázdniny začal vyvíjať. O to viac je presvedčený, že mu scenár ukradol:

Pod „zmysluplnou úplnosťou“ myslím doslova všetko – príbeh, postavy, štruktúra, scény, dialógy, celá vec. Niektoré z nich sú priam šialene drzé: mnohé z najdôležitejších scén sú prakticky nezmenené a dokonca zostávajú viditeľne identické v rozložení na stránke.

Scenárista, ktorý pod WGA pracuje už 20 rokov, priznáva že sa v tomto priemysle stáva často, že dvaja scenáristi majú podobné nápady. Tu podľa neho ale ido kópiu jedna k jednej. Aj napriek tomu, že scenárista sa s týmto problémom obrátil na viacerých pracovníkov WGA, nikam to neviedlo. Povedali mu, že nejde o problém spolku a mal by to riešiť cez právnikov a žalobu.

5. marca sa ale dvaja ďalší členovia predstavenstva WGA obrátili na Stephensona a povedali, že o tejto záležitosti sa stále interne diskutuje. Podľa korešpondencie najmenej jedného z pracovníkov tieto obvinenia znepokojujú. V minulosti takýchto prípadov ohľadom plagiátorstva nebolo veľa a tak ide aj pre cech o pomerne nové a neprebádané územie.

Frisco vs. Zimné prázdniny

Stephensonov scenár Frisco patril podľa zoznamu Black List v roku 2013 k najlepším scenárom, ktoré neboli natočené. Scenár sa zameriaval na svetom unaveného detského lekára v strednom veku a 15-ročného pacienta, o ktorého sa staral. Film Zimné prázdniny sa podobne zameral na svetom unaveného učiteľa internátnej školy v strednom veku a 15-ročného žiaka, o ktorého sa stará.

Učiteľa Paula si zahral Paul Giamatti, ktorého nominovali na Oscara za najlepšieho herca v hlavnej úlohe. Žiaka si zahral Dominic Sessa a vo vedľajšej úlohe sa ukázala Da’Vine Joy Randolph, taktiež nominovaná na Oscara. Film okrem hlavného herca a vedľajšej herečky nominovali aj v kategóriách Najlepší film, Najlepší strih a Najlepší pôvodný scenár.

The Holdovers
Zdroj: tmdb.org

Práve nová správa o plagiátorstve by mohla minimálne v poslednej spomínanej kategórii vyvolať problém. Zimné prázdniny režíroval Alexander Payne, ktorý už vyhral Oscara dvakrát, ale nikdy nie za réžiu. Ako scenárista pôsobil totiž na svojich dvoch filmoch, Deti moje a Bokovka, ktoré mu oba priniesli Oscara za najlepší scenár. Či jeho film vyhrá Oscara za scenár aj tentoraz je otázne, najmä pre tieto vážne obvinenia.

Payne ale v jednom z rozhovorov priznal, že jemne tvaroval aj scenár k tomuto filmu, ale že si za to zásúhy nepripísal. Všetok kredit dostal práve Hemingson, ktorého cesta scenáristu je dosť atypická. Predtým, ako sa v polovici 90. rokov stal televíznym scenáristom, bol právnikom v oblasti zábavy v spoločnosti Loeb & Loeb. Zimné prázdniny predstavuje jeho celovečerný scenáristicky debut, za ktorý je hneď aj nominovaný na Oscara.

Videli ste Zimné prázdniny? Existuje podľa vás možnosť, že scenár k tomuto filmu, ktorý možno získa Oscara, je v skutočnosti plagiátom?

Zdroj: variety.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -