Skryté klenoty: Najlepšie filmy a seriály roka 2023, ktoré ste možno prehliadli

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Skryté klenoty roka 2023 redakcie REWIND.sk

Filmový a seriálový rok 2023 priniesol množstvo kvalitného obsahu. Svoje si našli fanúšikovia ako veľkofilmov a blockbustrov, tak aj menej známych indie projektov. Preto sme sa koncom roka rozhodli spojiť sily a prinášame vám skryté klenoty, ktoré ste možno ešte nevideli, prípadne vám povedomie o nich uniklo úplne. Oppenheimera alebo Barbie v tomto zozname nehľadajte. Toto sú najlepšie tohtoročné filmy a seriály podľa redakcie REWIND.sk, ktorým by ste mali venovať svoju pozornosť.

Erino

Film: Dogman

Dogman
Zdroj: tmdb.org

Luca Bessona môžeme poznať ako autora Leona, Piateho elementu alebo Kuriéra. Tentoraz si zvolil komornejší film, pri ktorom je veľkou škodou, že unikol pozornosti mnohých divákov. Poskytuje pritom hlbokú psychologickú analýzu postavy, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani Joker.

Do toho však pridáva jedinečný príbeh, v ktorom sa človek zmietaný ťažkými životnými udalosťami zblíži viac so psami ako ľuďmi. Svoju cestu k vykúpeniu si hľadá cez vlastné servírovanie spravodlivosti a rozprávanie z jeho uhla pohľadu ešte pridá na zaujímavosti.

Seriál: Bodies

Bodies
Zdroj: tmdb.org

Na Netflixe sa krátko po polovici októbra objavila unikátna detektívka. Zavedie nás do štyroch časových období, v ktorom štyria vyšetrovatelia nájdu na ulici telo. Problémom je, že vo všetkých prípadoch ide o tú istú obeť.

Jedinečný námet je vynikajúco podčiarknutý sci-fi prvkami a cez osem epizód sa rozvíja strhujúci triler, ktorý vás nepustí od obrazovky, pretože chcete poznať všetky odpovede. A verte, že postupným spájaním príbehov ešte otázok neubúda.

Robo

Film: Anatómia pádu

Anatómia pádu
Zdroj: tmdb.org

Rok 2023 bol pre filmy (aj hry) naozaj výborný. Tradične to však nebolo iba o veľkých blockbuster záležitostiach, ktoré, predsa len, mierne na kvalitách klesali – hoci výnimiek by sme našli hneď niekoľko. Na festivaloch a v komerčných kinách sme však za uplynulých dvanásť mesiacov našli skutočne podnecujúce snímky, ktoré možno v záplave obsahu takpovediac preplávali pod vaším radarom.

Jedným z takýchto príkladov je aj Anatómia Pádu od Francúzky Justine Triet. Absolútne geniálna štúdia rozorvaného vzťahu, kde nejestvujú správne ani nesprávne odpovede, je síce mierne nediváckou, avšak pri podrobnom pozorovaní vyložene strhujúcou, herecky presnou a scenáristicky brilantnou (fascinujúce dialógy) sondou do, na prvý pohľad, úplne tradičného manželstva, ktoré však skrýva množstvo tajomstiev, tráum a zamlčaných pohnútok. Nie nadarmo práve táto záležitosť vyhrala v Cannes a porazila aj režijného giganta Scorseseho.

Andrej

Film: Godzilla Minus One

nova godzilla
Zdroj: tmdb.org

Legendárny rádioaktívny jašter by podľa mňa mal právom zbúrať kiná. Keďže je Godzilla akousi metaforou pre nukleárne zbrane, perfektne sa hodila do roku 2023, v ktorom sme videli aj Oppenheimera. Japonský film Godzilla Minus One však podľa mňa tromfol čokoľvek, čo sa tento rok premietalo na striebornom plátne, a to vrátane spomínaného príbehu otca atómovej bomby.

Tvorcovia dokázali s 15-miliónovým rozpočtom natočiť veľkolepý akčný trhák, ktorý bezproblémovo konkuruje aj hollywoodskym veľkofilmom. Nová Godzilla ale nepohladí len oku diváka, osloví ho aj na osobnej úrovni. Príbeh bravúrne spracoval tematiku dôsledkov druhej svetovej vojny na japonský ľud. Pri sledovaní života hlavného hrdinu sme svedkami toho, ako dokáže brutalita vojny poznačiť človeka.

Dej si razí cestu ku slzám divákov aj srdcervúcimi hereckými výkonmi s fantastickým hudobným podkladom, ktoré vo vyváženom súlade tvoria bezchybný protivojnový film napakovaný množstvom napínavých scén. A nakoniec vás nechá v nemom úžase a inšpiruje vás tým, ako sa ľudia, ktorí stratili všetko, dokážu sebavedomo postaviť nezastaviteľnej hrozbe.

Adam

Film: Saltburn

Saltburn
Zdroj: tmdb.org

Filmový rok 2023 priniesol hneď niekoľko skrytých klenotov, za spomenutie stoja Minulé životy i Vzplanutie na Rye Lane. Najčerstvejšie v pamäti mi ostala novinka služby Amazon Prime Video Saltburn, ktorej výrazne expresívne scény nedostanem z hlavy ešte dlhý čas. Niet divu, keď mala réžiu na starosti Emerald Fennell, autorka oscarovej Nádejnej mladej ženy. Aj popri obsadení charizmatického Jacoba Elordiho či Rosamund Pike tu absolútne dominuje Ír Barry Keoghan, ktorý si nepochybne zaslúži nomináciu na Cenu Akadémie.

To všetko dopĺňa kamera Linusa Sandgrena (La La Land, Babylon), ktorá prináša špičkové zábery. Psychologický triler si neberie servítok pred ústa a servíruje scény, ktoré si radšej pozrite sami. Sledovanie Saltburnu s divákmi v kine musel byť… zaujímavý zážitok. Pokiaľ si pamätáte na scénu z filmu Daj mi tvoje meno s broskyňou, tu je hlavným predstaviteľom vaňa. Verím, že si príbeh oxfordského študenta Olivera Quicka nájde svoje miesto na budúcoročnom udeľovaní zlatých sošiek.

Seriál: Medveď (2. séria)

seriál Medveď (The Bear)
Zdroj: tmdb.org

Druhá séria Medveďa (The Bear) zbúrala tohtoročnú seriálovú konkurenciu, hodnotenia divákov i kritikov hovoria za všetko. Na serveri Rotten Tomatoes si drží skvelé hodnotenie 99 % od recenzentov a 93 % od fanúšikov.

Herec Jeremy Allen White aj naďalej dominuje v úlohe Carmyho, pokračovanie však zároveň prenechalo viac priestoru vedľajším postavám. Scenár nádherne posunul dejové oblúky Sydney (Ayo Edebiri), Richieho (Ebon Moss-Bachrach) či Marcusa (L-Boy). Už teraz sa neviem dočkať budúcoročnej tretej série.

Peter

Film: Psia jazda

Psia jazda
Zdroj: tmdb.org

Nespomínam si, kedy som naposledy v kine alebo pri sledovaní televízie chytal kŕče v bruchu od smiechu. Psia jazda ma zaujala už od prvého traileru, skúsenosť však naučila, že tvorcovia v upútavkach vystrieľajú všetky silné zbrane a finálny produkt prekvapí len máločím.

To sa v tomto prípade nestalo a Psiu jazdu som si neskutočne užíval. Klobúk dole aj za výborný slovenský dabing, ktorému sa v kine nedalo vyhnúť. Škoda len slabších tržieb, keďže podobných filmov by sme v súčasnej klíme potrebovali viac.

Seriál: Modrooký samuraj

Blue Eye Samurai
Zdroj: tmdb.org

Animované tituly ma spravidla obchádzajú, Blue Eye Samurai som dal šancu len na základe vysokých hodnotení. Zo seriálu, od ktorého som nič nečakal, sa však stalo ohromné prekvapenie a zhltol som ho za dva dni. Priamočiary príbeh pomsty dokázal neustále prekvapovať, zaujali aj postavy s vlastnými príbehmi a motiváciami.

Fantastickú robotu tvorcovia odviedli aj pri jedinečnej animácii a chytľavej akcii, kde sa nešetrilo brutálnym násilím. Z neznámej novinky sa tak po Arcane stala ďalšia skvelá vec a veľmi sa teším, že Blue Eye Samurai bude pokračovať ešte brutálnejšou druhou sériou.

David

Film: The Holdovers

The Holdovers
Zdroj: tmdb.org

Takýchto filmov potrebuje svet viac. Alexander Payne servíruje vianočnú drámu plnú srdečných konverzácií, fantastických gagov a poľutovaniahodných charakterov, ktorá sa s veľkou pravdepodobnosťou zaradí medzi sviatočné klasiky.

Sedemdesiatky, zasnežené Nové Anglicko, USA. Paul Hunham (Paul Giamatti), striktný profesor antických dejín, musí počas sviatkov chtiac-nechtiac strážiť študentov, ktorí ich nemôžu stráviť v teple domova. Po pár dňoch mu ale na starosti zostane len jeden – bystrý, no hubatý Angus Tully (Dominic Sessa), ktorého odvrávanie neraz dostane do problémov. K dvojici „pozostalých“ sa pridá aj školská kuchárka Mary (Da’Vine Joy Randolph). Spočiatku sa učia spolu koexistovať v jednom priestore, neskôr sa zbližujú a postupne sa zverujú so svojimi životnými príbehmi.

Keď budete premýšľať, čo si počas Vianoc pozriete, siahnite po The Holdovers. Tento film má všetko. Očarujúca je najmä atmosféra 70. rokov. Snímka pôsobí, ako by bola zhotovená práve pred päťdesiatimi rokmi, scenáristicky aj vizuálne. Úchvatné sú aj výkony hlavných postáv. Paul Giamatti a Da’Vine Joy Randolph si oprávnene pôjdu za oscarovými nomináciami. Nováčik Dominic Sessa pôsobí ako starý herecký harcovník a nerozoznáte, že je to jeho prvá veľká rola. Zhrnuté, podčiarknuté. Paynova novinka je úsmevná, hrejivá, no hlavne ľudská.

Ondrej

Seriál: Silo

Silo
Zdroj: tmdb.org

Seriál Silo, nakrútený podľa kníh od Hugha Howeyho, sa odohráva v dystopickej budúcnosti. Komunita ľudí žije v obrovskom sile – podzemnom bunkri, ktorý má stovky poschodí. 10 000 ľudí žije v spoločnosti, v ktorej platia isté pravidlá. Tie ich majú chrániť – aspoň to si myslí väčšina z nich. V komunite ale existujú ľudia, ktorí o tom pochybujú a nachádzajú dôkazy, že nie všetko je tak, ako im to ich vodcovia vravia.

Príbeh seriálu sa z najväčšej časti zameriava na postavu Juliette Nicholsovej, ktorú skvelo stvárnila Rebecca Ferguson. Herečkin výkon, spolu s napínavým a mysterióznym príbehom, patril k najlepším častiam seriálu. Okrem nej si v ňom zahrali aj Rashida Jones, David Oyelowo, Common, Tim Robbins alebo Chinaza Uche. Seriál sa nachádza na streamovacej platforme Apple TV+, ktorá ho obnovila aj o druhú sériu.

Redakcia REWIND.sk vám želá šťastný a filmový rok 2024!

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -