Nová verzia iOS hromadne kazí iPhony. Toto Applu len tak neodpustíte (+ návod na opravu)

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nová aktualizácia iOS kazí iPhony

Vo všeobecnosti platí, že sa oplatí mať vždy najnovšiu verziu operačného systému. Či už vo vašom počítači, smart hodinkách alebo mobilných telefónoch, aktualizácie neprinášajú len nové funkcie, ale aj opravy chýb a bezpečnostné záplaty. Avšak, tentokrát to spoločnosti Apple nevyšlo. Najnovšia verzia ich operačného systému iOS, ktorý je známy vďaka svojej stabilite a bezpečnosti, sľubovala, že odstráni nepríjemné problémy z iPhonov. Miesto toho však len pribudli, informuje Phone Arena.

Modely iPhone 15 sú, zdá sa, už od svojho vydania v septembri 2023 „prekliate“. Odkedy ich do rúk dostali prví zákazníci sa na internete objavujú všemožné problémy a sťažnosti od používateľov. Najšpičkovejšie iPhony 15 Pro a 15 Pro Max sprevádzajú problémy ohľadom softvéru, ktoré spôsobujú napríklad prehrievanie či príliš rýchle vybíjanie batérie, no výnimkou nie sú ani bežnejšie iPhony 15 a 15 Plus.

vsetky iphone 15
Zdroj: Apple

Apple sa tieto problémy snaží neustále „hasiť“. Od vydania operačného systému verzie iOS 17 ubehlo len zopár mesiacov, a okrem prinášania nových funkcií ako aplikácie Denník kalifornský technologický gigant zakaždým sľubuje opravy vyššie spomínaných problémov. V jednej verzii sa im zdanlivo podarí jednu vec vyriešiť – len aby ju nahradila ďalšia.

Výnimkou v tomto cykle opravenia a pokazenia nie je ani aktualizácia iOS 17.2.1, ktorá vyšla 19. decembra 2023. Ako informuje portál Phone Arena, Apple ňou „odpovedal na problém, ktorý môže spôsobiť rýchlejšie vybíjanie batérie pri istých podmienkach.“

Pribudli ďalšie problémy

Na oficiálnych komunitných fórach Apple pre sa objavujú sťažnosti na funkčnosť iPhonu po stiahnutí najnovšieho iOS. Napríklad používateľ vitesh194 píše, že aj „po inštalovaní aktualizácie sa stretáva s problémami s prehrievaním a vybíjaním batérie.“ Zdá sa teda, že spoločnosť stále neprišla na kĺb potenciálne nebezpečným situáciám, ktoré môžu viesť ku trvalému poškodeniu batérie.

iphone 15 pro prehrievanie
Zdroj: YouTube / Apple

Okrem toho viacero používateľov píše, že ich iPhone sa po novom vôbec nedokáže pripojiť na sieť svojho operátora. Bez nej, samozrejme, nemôžete telefonovať, posielať SMS správy či využívať mobilné dáta.

„Po aktualizovaní svojho iPhonu na [iOS] 17.2.1. sa neviem pripojiť na sieť svojho operátora. Skúšal som reštarty, ale stále to nefunguje. Je to veľmi frustrujúce. Applu aj iPhonom som veril dlhé roky, teraz si už ale nie som taký istý,“ píše používateľ Hedgehog64 na fóre.

Ako sa problémom vyhnúť?

Ak ste ešte neaktualizovali svoj iPhone na najnovšiu verziu iOS 17.2.1, odporúčame vám to ani nerobiť, kým Apple nepríde s oficiálnym stanoviskom alebo opravou v ďalšej aktualizácii. Ak ste už však aktualizovali a stretli ste sa s vyššie popísanými problémami, mohli by vám pomôcť nasledujúce riešenia:

Reštartujte nastavenia siete

Najprv vyskúšajte najzákladnejší trik IT podpory: Vypnúť / zapnúť. Prostredníctvom nastavení dokážete manuálne obnoviť sieťové nastavenia iPhonu, váš smartfón tak bude nútený nanovo hľadať a pripojiť sa ku sieti operátora. Zamierte do Nastavenia > Všeobecné > Prenos alebo resetovanie iPhonu > Resetovať > Resetovať nastavenia siete.

resetovanie iphonu
Zdroj: Redakcia / snímka obrazovky

Vymažte profily VPN

Niektorým používateľom by mohlo pomôcť resetovanie VPN (Virtual Private Network) nastavení vo vašom telefóne, ak ste podobné služby v minulosti využívali. Stačí zamieriť do Nastavenia > Všeobecné > VPN a správa zariadenia > VPN > Vymazať VPN. Ak ste nikdy nemali nastavené VPN na iPhone, konfigurácia VPN bude nepripojená, čo je želaný stav.

Nainštalujte si Beta verziu iOS 17.3

Pomôcť by vám mohla aj inštalácia Beta verzie nového iOS 17.3, ktorá bola vydaná ešte pred uvedením iOS 17.2.1, dosť možno vám tak pomôže opraviť problémy s pripojením ku sieti. Najprv sa budete musieť pridať do Beta programu na oficiálnej stránke Apple. Následne zamierte do Nastavenia > Všeobecné > Aktualizácia softvéru, kde si budete môcť zvoliť inštaláciu verejnej Beta verzie iOS 17.3. Treba upozorniť, že takéto testovacie verzie softvéru môžu obsahovať všelijaké iné chyby, takže pred inštaláciou treba zvážiť riziká nestabilnej aktualizácie.

Resetovanie iPhonu do továrenských nastavení

V krajných situáciách, ak si už neviete dať rady, môžete skúsiť obnovenie zariadenia do továrenských nastavení. Upozorňujeme vás, že týmto riešením prídete o všetky nezálohované dáta na vašom zariadení. Reset môžete vykonať cez Nastavenia > Všeobecné > Prenos alebo resetovanie iPhonu > Vymazať celý obsah a nastavenia.

resetovat iphone
Zdroj: Redakcia / snímka obrazovky

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -