Oppenheimer už nie je najlepší. Filmový svet 2023 má nového kráľa, dokázal niečo nevídané

Nenechajte si ujsť

Najčítanejšie za 7 dní

Godzilla porazila Oppenheimera

Filmový rok 2023 má ďalšie veľké prekvapenie. Je ním akčne ladená japonská snímka Godzilla Minus One, ktorá iba nedávno vstúpila do vybraných svetových kín. Na Slovensku sa film režiséra Takashiho Yamazakiho vysiela iba v bratislavskom IMAX, z nenápadného filmu sa však napokon stáva nový fenomén. Godzilla Minus One čerstvo porazila Oppenheimera ako najlepšie hodnotený blockbuster roka a novinka zároveň prepisuje viaceré rekordy.

Japonská Godzilla už pred premiérou zaznamenala nevídané pozitívne hodnotenia od kritikov, ku ktorým sa čoskoro pridali aj nadšené ovácie od divákov. Práve tie v USA do kín nahnali davy divákov, vďaka ktorým Godzilla Minus One na najväčšom filmovom trhu sveta pokorila hneď niekoľko významných rekordov, informuje Screenrant.

Godzilla Minus One
Zdroj: tmdb.org

Z pohľadu tržieb napríklad ide o najúspešnejší japonský film, aký bol v USA kedy predstavený, a rovnako tiež najzárobkovejší neanglicky hovoriaci film tohto roka. Godzilla sa rovnako zaradila na čelo rebríčkov v USA, čo sa cudzojazyčnému filmu podarilo naposledy v roku 2004. Japonská novinka má rovnako našliapnuté stať sa historicky najzárobkovejším filmom o Godzille mimo Hollywoodskej produkcie. Rekord drží Shin Godzilla z roku 2016, ktorá vo svete zarobila 76 miliónov dolárov.

10-násobne nižší rozpočet ako veľké blockbustery

Nový film má v čase písania článku na konte celosvetovo 52 miliónov, kvôli vysokému diváckemu záujmu predlžuje svoje premietanie v kinách v USA. Godzilla Minus One je teda na dobrej ceste pokoriť aj tento rekord. Okrem toho sa tiež novinka stala najlepšie hodnoteným blockbusterom tohto roka. Z pomyselnému trónu japonské monštrum zosadilo historickú drámu Christophera Nollana Oppenheimer.

godzilla minus one
Zdroj: cinemaexpress.com

Analytici sa nad úspechom filmu nestíhajú čudovať a pasujú Godzilla Minus One za novodobý filmový fenomén. Novinku zároveň dávajú do porovnania aj s mnohonásobne drahšími filmami od štúdia Universal, ktoré stojí spoločným univerzom Godzilly a King Konga, tzv. MonsterVerse. Rozpočet japonského filmu je totiž najmenej 10-násobne nižší ako v prípade hollywoodskych eposov a predstavuje iba 15 miliónov. Ani toto číslo nemusí byť úplne presné. Režisér novej Godzilly totiž na nedávnom evente v Japonsku naznačil, že už takto nízka cifra je pravdepodobne ešte menšia. „Kiežby to bolo tak veľa,povedal Takashi Yamazaki.

Hollywood teda v prípade Godzilla Minus One dostáva lekciu z efektivity a bude zaujímavé sledovať, kam až úspech japonskej novinky povedie. Fanúšikovia kaiju majú v každom prípade dôvod na radosť. Okrem japonskej Godzilly na Apple TV+ momentálne môžu nájsť seriál Monarch: Legacy of Monsters, budúci rok v apríli do kín dorazí aj Godzilla x Kong: The New Empire, ktorá iba nedávno dostala prvý epický trailer. 

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -