Godzilla zbúra kiná, Slováci si ju užijú aj v IMAX. Prvé reakcie stanovujú jasný verdikt

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Pre fanúšikov atómového jaštera je 2023 plodným rokom. Už budúci piatok, 17. novembra štartuje na platforme Apple TV+ seriál Monarch: Odkaz monštier, ktorý je riadnou súčasťou amerického univerza MonsterVerse. Zameria sa na udalosti po epickej bitke Godzilly s Titánmi, ktorá zrovnala San Francisco so zemou. Okrem televízneho seriálu sa jašter vracia aj domov – do Japonska. Tamojšie štúdio Toho totiž prináša nový film, v poradí 37. s najznámejším monštrom Kaiju. Skvelou správou pre Slovákov je, že Godzilla Minus One zbúra aj naše kiná.

Snímka z réžie Takashiho Yamazakiho nás zavedie do obdobia po druhej svetovej vojne, kedy je Tokio emocionálne zdevastované a sužované ekonomickou krízou. Zničených Japoncov však čaká ešte väčšie obdobie strachu, keď sa Godzilla rozhodne rozpútať nevídané násilie. Domáca premiéra titulu Godzilla Minus One prebehla 3. novembra a za krátky čas sa stihla zapísať do histórie. Iba z 49 IMAX kinosál dokázala zarobiť 1,2 milióna, čo značí najväčší IMAX otvárací víkend hraného japonského filmu v Japonsku.

Godzilla Minus One zbúra aj slovenské kiná

Dnes, 10. novembra sa koná svetová premiéra na červenom koberci v Los Angeles. Následne je širšie vydanie v Severnej Amerike naplánované na 1. decembra. V tejto súvislosti sa naskytá jasná otázka – kedy sa dočkáme premiéry na Slovensku? Únia filmových distribútorov SR totiž neuvádza v pláne premiér žiaden dátum vydania ani distribútora, rovnako ako Česko-Slovenská filmová databáza. Kinári už svoje dátumy však stihli uverejniť.

Film Godzilla Minus One budú na Slovensku premietať aj multiplexy CINEMAX a Cinema City. To od 1. decembra (piatok), takže naraz so širšou premiérou v USA. CINEMAX zatiaľ uvádza dátumy premietaní od 1.12. do 6.12. dvakrát denne s japonským znením a českými titulkami. Tam bude nová Godzilla dostupná v IMAXe a 4DX. Prečítajte si oficiálny popis CINEMAXu:

Je pre nás veľkou cťou spolupracovať s talentovanými tvorcami toho, čo sa stalo svetovým fenoménom a nekonečným zdrojom inšpirácie pre všetkých. Godzilla Minus One osloví široké a medzigeneračné publikum, od milovníkov akčných filmov až po fanúšikov anime. Pridajte sa k nám pri príležitosti celosvetového vydania tejto okamžite kultovej klasiky a buďte svedkami osláv 70. narodenín legendárneho monštra, v IMAXe a 4DX.

Cinema City ponúka stručnejší popis:

V povojnovom Japonsku prichádza nový teror- Godzilla. Podarí sa zničeným ľuďom prežiť… nieto sa brániť?

V domácom Japonsku sa Godzilla Minus One premieta vo viac ako 500 kinosálach – vrátane formátov IMAX, 4DX, ScreenX či Dolby Cinema. Vďaka tomu je film jednou z najširších japonských kinodistribúcií všetkých čias.

Godzilla Minus One
Zdroj: tmdb.org

Prvé reakcie stanovujú jasný verdikt

Zatiaľ poslednou Godzillou z japonskej produkcie bola Shin Godzilla (celosvetovo známa ako Godzilla Resurgence) z roku 2016, preto bol príchod nového celovečerného filmu vysoko očakávaný. Prvé reakcie stanovujú jasný verdikt, Godzilla Minus One dostáva veľkú chválu. Niektorí ju označujú za majstrovské dielo, iní za najkrajší Godzilla film v histórii. Podľa prvých divákov je zameraný na ťažkú emocionálnu stránku a mnohé scény vyvolávajú smútok či vzrušenie.

Na sociálnych sieťach zaznelo, že Godzilla Minus One je silným protivojnovým filmom:

„Ukázali mi preview Godzilla Minus One a bolo to neuveriteľne zaujímavé. Silný protivojnový film. Zároveň ma však mnohé scény presvedčili o tom, že chcem takýto štýl boja vidieť, takže som si nemohol pomôcť a bol som nadšený. Videl som každý Godzilla film, ale tento je teraz môj najobľúbenejší. Rozplače vás a dotkne sa vášho srdca mnohými spôsobmi. Je to majstrovské dielo.“

Niektorých divákov nová Godzilla zanechala bez slova:

„Dnes večer som bol pozvaný na premietanie filmu Godzilla Minus One. Bolo to také úžasné a ťažké, že to nedokážem opísať slovami. Bolo tam toľko smútku, že som to potreboval povedať nahlas. Aj keď to bol úplný opak Shin Godzilla, cítil som rovnaké vzrušenie. Godzilla žije.“

Iní v kine plakali, podľa nich je to najkrajší Godzilla film:

„Pozrel som si Godzilla Minus One. Úprimne, bolo to pôsobivé. Toto je najkrajší film o Godzille v histórii Godzilly a verím, že je to majstrovské dielo režiséra Takashiho Yamazakiho. Okamžite som to povedal svojmu starému priateľovi, ktorý je reklamným producentom, a to je prvýkrát, čo som to urobil… plakal som ako nikdy predtým.“

V celosvetovej databáze IMDb zatiaľ svieti z 350 hlasov hodnotenie 7,7/10. Názor si budete môcť vytvoriť sami, na slovenské premietania v decembri si už dnes môžete zakúpiť vstupenky.

Tešíte sa, že Godzilla Minus Ona zbúra aj slovenské kiná? Máte záujem aj o pôvodnú, japonskú iteráciu Godzilly? Dajte nám vedieť do komentárov!

Zdroj: movieweb.com, collider.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -