Disney+ brutálne rastú predplatitelia. Aj napriek tomu zvažuje nevídaný krok

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Disney+ zvažuje nevídaný krok aj napriek nárastu predplatiteľov

Spoločnosť Disney v strede tohto týždňa zverejnila svoje výsledky za tretí kvartál v roku 2023. Informácie zdieľal aj portál Variety, kde boli zverejnené pozitívne správy pre streamovaciu službu tohto zábavného konglomerátu. Disney+ zažíva nárast predplatiteľov. To sa im nepodarilo už takmer rok a pol, keďže pred letom 2022 zaznamenali rapídny pokles používateľov, ktorý trval takmer až doteraz. Momentálne sa môže pýšiť 150,2 milióna aktívnymi používateľmi.

Samozrejme, stále to nestačí na jednotkou, ktorou neochvejne zostáva Netflix. Ten má aktuálne 247,5 milióna predplatiteľov. Disney+ si však udržiava náskok pred HBO, ktoré svojou službou Max momentálne hlási číslo 95 miliónov predplatiteľov. Tá posledné tri mesiace stráca používateľov a trend pokračuje aj naďalej.

Statistic: Number of Disney Plus subscribers worldwide from 1st quarter 2020 to 4th quarter 2023 (in millions) | Statista

Disney+ sa darilo mimo Ázie z naozaj bizarného dôvodu

Služba od Disney rastie aj napriek poznateľnej strate, ktorú zaznamenali v juhovýchodnej Ázii a Indii. Tam služba funguje pod značkou Hotstar, ktorá mala ešte minulý rok 61,3 milióna používateľov. Tento rok už hlásili iba 37,6 milióna, a to pre celkom bizarný dôvod. Predplatitelia odchádzali, pretože služba stratila streamovacie práva na kriket.

Vďaka všeobecnému nárastu má však spoločnosť dôvod na oslavu, otázkou je však, čo to znamená pre divákov. V prvom rade by sa mal dostaviť značne rozšírený obsah. Disney vlastní dve tretiny inej streamovacej služby, Hulu, pričom momentálne uvažujú o odkúpení zvyšnej tretiny. Na celom americkom kontinente tieto dve služby fungujú oddelene – diváci tam majú Disney+ aj Hulu+. Kým prvá zmienená ponúka skôr obsah pre mladších divákov, tá druhá je známa svojím obsahom zameraným na dospelé publikum.

Našťastie aj na Slovensku máme prístup ku niektorému obsahu z Hulu prostredníctvom Disney+. Paradoxne to znamená, že u nás je streamovacia služba rozsiahlejšia ako v USA. Nemusí to však skončiť len pri tom. Ak Disney odkúpi zvyšok Hulu, prakticky by došlo ku zlúčeniu oboch služieb. Pre používateľov – celosvetovo aj na Slovensku – by to znamenalo ešte bohatšiu knižnicu obsahu, ktorá by bola dostupná na Disney+.

Disney Hulu
Zdroj: Disney / Hulu

Uvidíme v budúcnosti disneyovky aj na Netflixe?

Keďže Disney+ hlási veľký nárast predplatiteľov, na základe čoho by používatelia mohli predpokladať viac exkluzívneho obsahu. Spoločnosť si ale zvolila presne opačnú stratégiu. Momentálny výkonný riaditeľ, Bob Iger, sa vyjadril počas udalosti, že sa vedú rokovania o tom, že by licencovali svoj obsah aj iným streamovacím službám, konkrétne spomenul Netflix. Inými slovami, svoje filmy a seriály budú odpredávať, aby boli dostupné aj mimo Disney+.

Iger však povedal, že nemáme očakávať nič z „jadra ich obsahu“. To znamená žiadne animáky priamo od Disney ani Pixaru, no taktiež žiaden Marvel či Star Wars. Tým sa podľa jeho slov darí na službe aj po vydaní v kinách a považuje ich za hlavné dôvody prílivu predplatiteľov. Hovoril, že najlepšími príkladmi sú animovaný film Elementy, komiksovka Strážcovia Galaxie 3 a hraná verzia Malej morskej víly.

disney obsah licencie
Zdroj: Disney

To nás zase vracia k obsahu zo služby Hulu, medzi ktoré patria seriály od Fx (napríklad American Horror Story alebo Medveď) či originálna tvorba z ABC (práve pod ňu patria Griffinovci či Simpsonovci). Zahŕňa to aj seriály of Foxu a ich pridružené filmy od 20th Century Studios. V budúcnosti by tak nemuselo byť vylúčené, že by sme si Prison Break alebo veľkolepé filmy ako Avatar nemohli pozrieť aj na iných službách. Situáciu môžeme hodnotiť ako ďalší veľký krok streamovacích služieb ku zdieľaniu svojho obsahu.

Čo hovoríte na nové prvky, ktoré chystá Disney+, keď zaznamenali nárast predplatiteľov? Tešíte sa na prípadného viac obsahu alebo ste radi, že budeme mať možnosť sledovať dovtedy exkluzívne veci na iných službách? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroj: variety.com; disneyplus.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -