Veľkolepá potitulková scéna Marvels – Čo znamená návrat milovaného hrdinu pre budúcnosť MCU?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 23 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Najnovšia marvelovka Marvels debutovala v kinách a jej kvality prekonali očakávania divákov. Tímovka priniesla skvelú chémiu medzi ústrednou trojicou Brie Larson (Captain Marvel), Teyonah Parris (Monica Rambeau) a mladou Iman Vellani (Ms. Marvel), ktorá si všetku pozornosť ukradla pre seba. Ako spomíname v našej recenzii, film priniesol do Marvel Cinematic Universe niekoľko dlho sľubovaných momentov. Ten najväčší a najdôležitejší z nich odhalila potitulková scéna Marvels, ktorú si detailne rozoberieme v nasledujúcich riadkoch.

Upozorňujeme, že nasledujúce riadky obsahujú spoilery ku filmu Marvels

Potitulková scéna Marvels (vysvetlenie)

Teyonah Parris ako Monica Rambeau
Zdroj: tmdb.org

Multiverse Saga v MCU pomaly ale isto naberá na obrátkach. Všetko odštartovala prvá séria seriálu Loki, kde sme sa prvý raz dozvedeli o Variantoch a rozvetvených časových líniách. Film Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva nám následne vysvetlil udalosť známu ako „inkurzia“ – kalamitu v mnohovesmíre, ktorá v budúcnosti univerza zohrá ešte dôležitú úlohu. Prvý raz ju spomenul John Krasinski ako Reed Richards práve v Mnohovesmíre šialenstva. Túto udalosť vysvetľuje slovami: „keď hranica medzi dvoma univerzami eroduje, zrazia sa… úplne zničia jeden alebo oba,“.

V potitulkovej scéne pokračovania Doctora Strangea prichádza Clea (Charlize Theron), ktorá titulnej postave vysvetľuje, že jeho skutky v danom filme vyvolali inkurziu. Doctor Strange a Clea ju spolu musia zvrátiť, čo potenciálne uvidíme v snímke Doctor Strange 3. Zároveň sa tu ukázali Varianty niekoľkých postáv vrátane profesora Charlesa Xaviera (Patrick Stewart), čo naznačuje budúci príchod X-Menov do Marvel Cinematic Universe.

Lashana Lynch tu stvárňuje postavu Binary

Lashana Lynch
Lashana Lynch ako Maria Rambeau/Captain Marvel (Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva); Zdroj: tmdb.org

Keď už máme vysvetlený pojem inkurzie, vráťme sa k potitulkovej scéne filmu Marvels. Na jeho konci sa kapitánka Monica Rambeau (Teyonah Parris) „obetovala“, aby uzatvorila vstupný bod medzi dvoma miestami vo vesmíre. Tým zostala uväznená vo svete, ktorý diváci zatiaľ nepoznajú. V potitulkovej scéne sa Monica prebúdza vedľa svojej matky Marie, ktorú stvárňuje Lashana Lynch. Vo filme sme však zistili, že Marie podľahla rakovine počas lúsknutia, takže Monica (ktorá bola na päť rokov vymazaná), nebola pri jej odchode.

Tým pádom sa musí jednať o jej Variant. Nie však ten, ktorý sme videli v Mnohovesmíre šialenstva, kde ako členka Illuminátov predstavovala Captain Marvel tamojšieho vesmíru. Táto verzia Marie svoju dcéru vôbec nespoznáva a nosí oblek hrdinky Binary. Z komiksov ju poznáme ako Carol Danvers, ktorá cestuje na vesmírne dobrodružstvo s X-Menmi. V jednom z príbehov na nej experimentovala rasa The Brood, čo ju transformovalo do podoby Binary, ktorá dokáže vyťažiť sily štruktúry vesmíru. V tomto univerze tak môže byť členkou tímu X-Men.

Beast je späť, X-Meni sú v MCU kánonom

Kelsey Grammer
Kelsey Grammer ako Hank McCoy/Beast; Zdroj: youtube.com

Hlavným prekvapením potitulkovej scény je návrat Beasta, ktorého opäť raz stvárňuje herec Kelsey Grammer (známy aj zo sitkomu Frasier). Toho sme naposledy videli vo filme X-Men: Budúca minulosť (2014), čo nám môže naznačovať, že sa nachádzame v pôvodnom X-Men univerze od Foxu. Tentoraz je ale Hank McCoy, vedúci člen X-Menov, vytvorený pomocou CGI na rozdiel od praktických efektov z minulosti. Nie je teda vyslovene potvrdené, ktorú časovú líniu sme vo filme Marvels navštívili.

Okrem toho, že v pozadí vidíme veľké písmeno „X“ (možno známy znak na dverách), Hank spomína, že „Charles chce vedieť, čo je nové“. Tým pádom môžeme počítať s tým, že Profesor X je v tejto časovej línii živý a X-Meni sú fungujúcim tímom. MCU tak začína postupne odhaľovať mutantov, okrem Profesora X a Beasta do tejto rasy patria aj Kamala Khan či Namor.

Čo to znamená pre budúcnosť Marvel Cinematic Universe?

deadpool wolverine hugh jackman
Deadpool 3 (2024); Zdroj: tmdb.org

Potitulková scéna Marvels nás pripravuje na niekoľko budúcich projektov. Tým najbližším z nich je Deadpool 3, kde sa ukecaný žoldnier stretne s Wolverinom (Hugh Jackman) v jeho klasickom, žlto-modrom obleku. Zároveň funguje ako príznak očakávanej udalosti Secret Wars, ktorú adaptujú vo filme Avengers: Secret Wars (2027). V komiksovom evente z roku 2015 tím Marvel hrdinov (Beast, Iron Man, Doctor Strange, Mr. Fantastic, Namor a Black Bolt) zisťuje, že inkurzia spája ich dve hlavné univerzá.

Vo filmovej verzii Secret Wars tak môže potenciálne dôjsť k inkurzii medzi hlavným svetom Earth-616 (alebo Earth-199999) a práve Fox univerzom, ktoré sa pravdepodobne vráti v Deadpool 3. Pripravme sa tak na príchod viacerých známych tvári z X-Menov, ktoré môžu existovať vo svete, v ktorom je Monica uväznená. Následne Avengers: Secret Wars ukončia Fázu 6 a celú Multiverse Ságu, čím môže nastať mierny reštart MCU. Preobsadené postavy X-Menov aj ďalších postáv tak začnú s čistým štítom Fázu 7.

Čo hovoríte na príchod X-Menov v potitulkovej scéne filmu Marvels? Tešíte sa, že Beasta opäť stvárňuje pôvodný predstaviteľ Kelsey Grammer? Dajte nám vedieť do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -