Zadupali historicky najkratšiu Marvelovku predčasne? Toto je recenzia na Marvels s jasným verdiktom

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Recenzia na film Marvels

Voľnejšie pokračovanie filmu Captain Marvel, kde si ústrednú postavu zahrala Brie Larson, k nej prináša dve ďalšie hrdinky. Tu už je naozaj viac ako dobré sledovať aj seriálovú tvorbu na Disney+, aby sa divák dokázal naplno zorientovať. Pribúda Monica Rambeau (na superhrdinskom mene sa pracuje) v podaní Teyonah Parris, ktorá dostala svoje schopnosti v seriáli WandaVision a Kamala Khan a.k.a. Ms. Marvel, predstavená minulý rok vo vlastnom seriáli. Hrá ju Iman Vellani.

Vymieňanie miest, nápaditosť a chémia

Kvôli kozmickej sile, ktorá sa viaže na predtým predstavený artefakt, si medzi sebou hrdinky neustále zamieňajú miesta. To nás od začiatku podnieti, aby sme držali pozornosť a prinesie taktiež nejeden dynamický moment. Zároveň nám tým Marvel ukazuje, že stále dokáže v súbojoch držať krok a používať nápaditosť.

Kým sa hrdinky učia ako tento nový problém zvládať, vy môžete sledovať, ako medzi nimi perfektne funguje chémia. K večne fanaticky nadšenej Kamale je vždy vážna kapitánka Monica skvelým protipólom.

Zawe Ashton marvel
Zdroj: Marvel Studios

Záporáčka na jedno použitie

Bohužiaľ sa nedá niečo podobné povedať o záporáčke. Objavila sa tu Zawe Ahston ako Dar-Benn, nová accuserka z rasy Kree. S touto úlohou by ste čakali niekoho podobne drsného ako Ronana, no tu dostávame viac plochú postavu, ktorá nemá veľa prvkov, ktorými by zaujala (dokonca som miestami uvažoval, či by nebola obsadená iba kvôli tomu, že je manželkou Toma Hiddlestona hrajúceho Lokiho).

Veľa vecí má však svoje ale. Platí to aj v tomto prípade. Kým samotná postava nemusela byť tak kvalitná (ba mohla dokonca miestami až liezť na nervy), výborne bola vyjadrená jej hnevom hnaná motivácia. Kvôli predošlým stretom s Carol Denvers útočila aj na ňu osobne, čo dalo ešte viac priestoru pre napätie. Jej motívu sme rozumeli, čo na jednorazovú zápornú postavu v komiksovom filme stačí.

the marvels captain marvel brie larson
Zdroj: themoviedb.org

Dĺžka a humor?

Mnohí sa obávali toho, že ide o príliš krátky film na pomery MCU. Ja osobne nezastávam názor, že všetko musí mať cez dve hodiny, obavy však prišli aj z mojej strany, keď som sledoval, čo všetko sľubovali trailery. Áno, pri dĺžke 1 hodina a 45 minút pôsobil miestami uponáhľane, na druhej strane sa nemusel zbytočne dlho pristavovať pri niektorých momentoch, a tak bolo rozprávanie a odvíjanie deja veľmi svižné.

Nejeden divák nevie stráviť ani prílišné používanie humoru vo filmoch od Marvelu. Nechýbal ani tu, bol však podávaný veľmi vkusne, vhodne k momentu a stále s vysokou mierou originality. Scéna s flerkenmi bola unikátnou a vhodnou vychutnania v každom jednom momente.

Marvels
Zdroj: themoviedb.org

Výborné posily v nejednej postave

Dokonca prišlo k dlho odkladanej a v dnešných médiách už takmer nutnej hudobnej scéne. Najprv som nad ňou neveriacky krútil hlavou, pri spätnom reflektovaní som si však povedal, že do celkového zasadenia výborne zapadla. Planéta, kde sa dorozumievajú iba spevom? Ďalší kreatívny nápad od tvorkyne filmu Nie DaCosty a možnosť blysnúť sa pre juhokórejského herca Park Seo-Joona.

Nositeľom mnohých úsmevných momentov nebol nik iný, ako náš obľúbený jednooký muž mnohých tajomstiev, Nicholas Nick Fury. Jeho herecký predstaviteľ Samuel L. Jackson podáva a dávkuje hlášky a trefné komentáre v správny čas a v takom zasadení, že pôsobí úžasne autenticky.

Samuel L. Jackson ako Nick Fury
Zdroj: themoviedb.org

Vývoj postáv je nepopierateľný

Pozrieme si aj niektoré ďalšie staré tváre, nemyslím tým iba členov Kamalinej rodiny. Ak ste nevideli poslednú ukážku, rozhodne pre vás budú veľmi príjemným prekvapením v kine.

Marvels tak rozhodne nie je zlým filmom a o to viac mi je ľúto, že bol odsúdený predčasne. Dokázal by fungovať ako výborná jednohubka ako za starších časov MCU, dáva nám však ku koncu oveľa viac. Dejovo mohol vyzerať plytšie a až príliš priamočiaro, dokáže si to ale skvele vynahradiť jednotlivým vystavaním scén a vysokou mierou nápaditosti.

recenzia the marvels brie larson iman vellani
Zdroj: themoviedb.org

Zhrnutie

Kozmické trio hrdiniek so svetelnými silami tak vedelo perfektne fungovať spolu, pričom sme cítili aj ich individuálne úlohy. Tie sa ešte umocnili k záveru, ktorý dokonca otvára nové cesty pre filmové univerzum. Štandardne by som filmu udelil hodnotenie 7/10, za prinesenie dlho sľubovaných momentov MCU však pridávam ešte bonusový bod.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -