Bruce Willis išiel s „tvárou“ na trh. Predal práva na samého seba, aby mohol ďalej hrať napriek chorobe?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Bruce Willis predáva práva deepfake firme

Akčná legenda Bruce Willis predáva práva na svoju podobu deepfake spoločnosti. Svoje „digitálne dvojča“ bude môcť opäť priviesť na filmové plátna či obrazovky vďaka americkej firme Deepcake. Je prvou celebritou, ktorá niečo podobné spravila a bude sa tak môcť opakovane vracať pomocou technológie.

Deepfake je technológia, ktorá umožňuje použiť podobu istej osoby a napodobniť jej celkové pohyby či mimiku. Vďaka mechanickému učeniu a umelej inteligencii si dokonca dokáže prevziať aj hlas daného človeka. Takto dostávame takmer perfektný a dokonalý obraz, niekedy naozaj na nerozoznanie od pôvodného stvárniteľa.

Je to morálne správne?

To pokladá samozrejme niekoľko etických otázok. Dokonca aj tie morálne, pretože na komerčné účely boli použité osobnosti, ktoré už sú po smrti. Filmové spoločnosti však dokážu tieto možnosti priniesť na omladenie herca či jeho iné zastúpenie.

Skvelým príkladom môže byť Luke Skywalker v Star Wars ságe. Po jeho „nepodarenom“ zobrazení si štúdio najalo deepfake spoločnosť, aby priniesli do seriálu Mandalorián jeho takmer dokonalý obraz, ako sme ho poznali z pôvodnej trilógie.

deepfake luke skywalker
Zdroj: youtube.com

Herectvo mu ukončila choroba

Willis na prelome marca a apríla oznámil, že končí s herectvom. Dôvodom bolo, že mu bola diagnostikovaná afázia, čo je rečová porucha, ktorá ovplyvňuje čítanie, počúvanie aj samotné rozprávanie. Pre 67-ročného herca to znamenalo koniec jeho cez štyri dekády trvajúcej kariéry.

Kým prehlásenie dal len túto jar, s problémom bojoval už dlhší čas (preto boli stiahnuté aj všetky anticeny za jeho filmy). Zdá sa však, že sa na podobný krok s technológiami pripravoval už skôr. Počas minulého roka sa s pomocou digitálnej manipulácie „objavil“ v ruskej reklame na telefónnu spoločnosť MegaFon.

Vďaka technológii sa „dokázal vrátiť v čase“

Zobrazené video ukazuje, ako tento proces prebiehal. No zdá sa, že zaujímavé to bolo aj pre samotnú hviezdu. Bruce Willis o svojej skúsenosti s deepfake technológiou povedal nasledovné:

„Páčila sa mi tá precíznosť, s ktorou previedli moju postavu. Hovorím postavu, lebo je to ako minifilm v mojom častom žánri akčnej komédie. Pre mňa je to skvelá príležitosť, ako sa vrátiť v čase.

So vzostupom modernej technológie, dokonca aj keď som na inom kontinente, tak som schopný komunikovať, pracovať a byť súčasťou nakrúcania. Je to úplne nová a zaujímavá skúsenosť a ďakujem celému tímu.“

Budú iní nasledovať jeho príklad?

Ikonický herec, ktorý bol v 80. rokoch prototypom akčného hrdinu, sa tak podľa vlastných slov „môže vrátiť v čase“. Kto vie, ako veľmi doslovne to myslel a či zažijeme vďaka digitalizácii jeho podoby aj návrat k niektorým najviac uznávaným postavám. Popravde, Johna McClanea nikdy nie je dosť. Je prvý z celebrít, kto niečo podobné spravil, len časom uvidíme, či je prvý z viacerých…

Čo hovoríte na to, že Bruce Willis predal svoju podobu deepfake firme? Ste radi, že ho takto budeme môcť aj naďalej vidieť vo filmoch alebo je to neetický krok? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: collider.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -