Scarlett Johansson bola v šoku. Umelá inteligencia jej ukradla dôležitú vlastnosť

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Scarlett Johansson ostro kritizuje OpenAI

Len nedávno otriaslo svetom neuveriteľné video, v ktorom spoločnosť OpenAI predviedla svoj nový AI model GPT-4o. Písmenko „O“ v jeho názve má predstavovať skratku omnipotent, teda všemocný. Táto umelá inteligencia totiž dokáže reagovať a komunikovať na základe textových, obrazových aj zvukových podnetov.

Táto moderná umelá inteligencia rozhodne predstavuje najpokročilejšiu formu AI asistentov, ktorých sme doposiaľ videli. Tento revolučný model niektorých ľudí dokonca vystrašil a rozhneval – medzi nimi aj herečku Scarlett Johansson, ktorá si podľa informácií The Verge najala tím právnikov proti firme OpenAI a jej riaditeľovi Samovi Altmanovi.

Sky znie úplne ako ona

Herečka tvrdí, že OpenAI ju oslovilo so spoluprácou, aby mohli použiť jej hlas pre ich novú umelú inteligenciu. Lenže keď Johansson odmietla, spoločnosť aj tak vytvorila hlas, ktorý znie úplne ako ona.

V svojom stanovisku herečka vysvetľuje, že generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman ju ešte v septembri 2023 požiadal, aby prepožičala svoj hlas AI nástroju ChatGPT. Podľa Altmana tým mohla „konzumentom pomôcť vyrovnať sa s drastickou zmenou smerovania, čo sa týka ľudstva a umelej inteligencie.“ Johansson sa však zo svojich osobných dôvodov rozhodla túto ponuku nevyužiť.

Herečka teda bola prekvapená, keď sa jej tento mesiac začali ozývať priatelia a rodina ohľadom toho, že nová umelá inteligencia od OpenAI s prezývkou Sky znie úplne ako ona.

Altman sa inšpiroval vyše 10-ročným filmom

Scarlett Johansson poukazuje aj na fakt, že Altman je veľmi otvorene fanúšikom filmu Ona (Her) z roku 2013. Herečka v ňom prepožičala svoj hlas inteligentnému operačnému systému, ktorý nadviaže emočný vzťah s Joaquinom Phoenixom. Pravdepodobne to mal byť primárny dôvod, prečo chcel Altman pre novú AI použiť práve jej hlas.

Ako herečka poukazuje vo svojom stanovisku, Altman nepriamo naznačil, že podobnosť v skutočnosti nie je náhodná. V deň odhalenia novej hlasovej umelej inteligencie totiž zverejnil príspevok na sociálnej sieti X iba so slovom „her“.

Altman mal údajne len 2 dni pred vydaním vyššie uvedeného videa s ukážkou nového AI nástroja opätovne kontaktovať agentku Scarlett Johansson s prosbou, či si ich spoluprácu ešte nepremyslí. Kým herečka stihla zareagovať, video už bolo vonku.

Podoba bola vraj úplne náhodná

Herečka si preto najala tím právnikov a v oficiálnych listoch sa od OpenAI dožadovala vysvetlenia, ako vytvorili hlas Sky. Altman následne oznámil, že hlas nie je jej a zo svojich produktov ho odstránili, aby mohli situáciu vysvetliť.

V stanovisku pre The Verge Altman informoval, že hlas Sky „sa nikdy nemal podobať na hlas Scarlett Johansson.“ Ženu, podľa ktorej hlasu vytvorili znenie ich nového AI nástroja, údajne „najali ešte predtým, než kontaktovali Johansson.“ Objavujú sa teda aj názory, či má vôbec herečka právo na to, aby požadovala vypnutie hlasu Sky, keď jej nepatrí, no len sa na ňu podobá.

Ospravedlňujeme sa pani Johanssonovej, že sme nekomunikovali lepšie,“ doplnil Altman vo svojom stanovisku.

scarlett johansson umela inteligencia
Zdroj: Pixabay, Pinterest

OpenAI ušla pointa

Komplikovanú situáciu vystihuje fakt, že práve Altmanova obľuba filmu Ona dokazuje, že podobnosť hlasu Sky so Scarlett Johansson nebola náhodná. Ironicky tento príbeh režiséra Spike Jonzeho ocenený Oscarom práve poukazuje na nebezpečenstvo fixácie na umelú inteligenciu. Pointou filmu je aj ukázať, ako dokáže AI využiť a zmanipulovať ľudí.

Na druhú stranu treba stále poukázať na fakt, že hlas, podľa ktorého OpenAI vytvorila Sky, patrí inej osobe – a to, že sa podobá na hlas Scarlett Johansson automaticky neznamená, že herečka ho „vlastní.“

Komunikácia zo strany OpenAI však naozaj nebola vhodná a Altmana nevykresľuje v tom najlepšom svetle. Aj preto sa internetom šíri kritika na jeho osobu. Pomimo právnych záverov ľudia komentujú hlavne to, že generálny riaditeľ OpenAI „nepôsobí dôveryhodne.“

Na záver by som dodal ešte výrok z príspevku na sociálnej sieti X Stephena Forda: „Týpek si pozrel film Spike Jonzeho a povedal si: ‚Kompletne mi ujde pointa tohto filmu a premením ho na realitu‘.“

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -