Toto sú fakty zo zákulisia kultovej filmovej série TAXI, ktoré ste takmer určite nevedeli

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Fakty zo zákulisia filmovej série Taxi

V roku 1998 natočili francúzski tvorcovia film, v ktorom istý taxikár a tak trochu policajt-amatér riešia bankové lúpeže. Každopádne, tento popis je nesmierne skratkovitý. Hlavnou postavou je taxikár Daniel, ktorý jazdí až nebezpečne rýchlo. Vďaka tomu ho raz dostihne policajt bez vodičského preukazu Émilién. Ten Daniela využije na to, aby mu robil koordinátora, pretože lúpežníci vždy utekajú na nemeckých Mercedesoch. Z filmu sa stal nesmierny kult, vďaka ktorému vznikli ďalšie štyri pokračovania. A preto vám dnes prinášame fakty zo zákulisia série Taxi, ktorú sme si zamilovali.

1. Scenár filmu mal Luc Besson hotový za 30 dní

frederic
Zdroj: TF1 International

Kultový tvorca filmov ako Piaty element (1997) či 96 hodín (2008) nikdy neplánoval natočiť niečo také, ako je akčná komédia Taxi. Lenže keď dokončil scenár k spomínanému filmu Piaty element a dal ho schváliť štúdiu, mal dostatok času a skrátka sa nudil. Ako vlastne vznikol nápad na sériu Taxi?

Besson raz sedel v taxíku, ktorý aj s ním trčal v zápche. Napadlo ho, aké by to bolo, ak by bol vodič pretekár a nie taxikár. Ak by mal schopnosti na to, aby všetky vozidlá v kolóne obišiel a jazdil po meste napríklad aj rýchlosťou 160km/h. A vtedy sa zrodil nápad. Scenár mal Luc Besson hotový za 30 dní a mohlo sa ísť do Marseille točiť.

2. Samy Naceri a Frédéric Diefenthal neboli prvou voľbou pre hlavné postavy

dvojica
Zdroj: TF1 International

Ešte predtým, ako sa celý štáb aj s Bessonom vybrali do Marseille nakrúcať, museli nájsť predstaviteľov hlavných postáv. Ako to už vo filmovej brandži býva, herci, ktorí tieto postavy stvárnili, boli len náhradníci. Besson sa ale so Samym Nacerim (Daniel) zoznámil ešte pri nakrúcaní kultového akčného filmu Leon (1994). Stvárnil tam jedného z členov zásahového tímu. Najprv mal na hlave kuklu, no Besson bol s jeho prácou spokojný, a tak mu dovolil si ju dať dole. V miestnosti však bolo toľko dymu, že diváci Naceriho vôbec na scéne nevideli.

Každopádne ešte predtým, ako sa z týchto hercov stali Daniel a Émilién, obaja strávili na nakrúcaní 3 hodiny, len aby sa zistilo, aká je medzi nimi chémia. A bol to skutočne múdry krok, pretože obaja herci si počas tých troch hodín značne porozumeli.

3. Taxíkov bolo šesť

peugeot
Zdroj: TF1 International

Samozrejme, že jeden Peugeot 406 by nepokryl všetky scény s taxíkom. Napokon mali tvorcovia k dispozícii až 6 modelov tejto známej francúzskej značky. Každý z týchto modelov mal pritom inú funkciu. Prvý taxík bolo klasické vozidlo, premávajúce sa po meste. Druhý taxík slúžil na ukazovanie zvonka, na scény s odbočovaním a podobne.

Tretí taxík umožňoval nakrúcanie interiéru. Štvrtý taxík mal prídavný volant, ktorý používal najatý profesionál, kým Daniel predstieral, že neskutočné šoférske schopnosti sú jeho. Piaty taxík bolo veľmi rýchle pretekárske auto a šiesty taxík slúžil ako putovné auto z bodu A do bodu B.

4. Marseille bolo pre potreby nakrúcania ideálne miesto

policajt
Zdroj: TF1 International

Samozrejme, že pôvodne sa uvažovalo o tom, že nakrúcať sa bude v hlavnom meste, teda v Paríži. Avšak, vybaviť všetky potrebné povolenia na nakrúcanie akčných scén v uliciach Paríža by trvalo celé mesiace, možno aj roky. Preto sa Besson a ostatní napokon rozhodli pre mesto Marseille, ktoré kvôli svojej rozlohe patrí medzi vôbec najväčšie francúzske mestá. Takisto toto mesto lemujú až tri diaľnice a má aj prístav.

Kvôli tejto zmene z projektu odstúpila produkčná spoločnosť Gaumont, čo Bessona len povzbudilo v tom, aby si vytvoril svoju vlastnú spoločnosť EuropaCorp. Áno, tá EuropaCorp, ktorá neskôr zastrešovala všetky Bessonove filmy, počínajúc Okresom 13 (2004) či Lucy (2014) s herečkou Scarlett Johansson.

5. Film Taxi zaznamenal fenomenálny úspech

taxi
Zdroj: TF1 International

Malý, nezávislý film, nakrúcaný v Marseille, o ktorom sme možno dodnes ani nemali počuť, napokon len vo francúzskych kinách navštívilo viac ako 6 miliónov divákov. Celkový príbeh, atmosféra a vynikajúco nakrútene akčné scény divákov uchvátili. Samozrejme, že sa hneď začalo rozmýšľať o druhej časti, tá v kinách ešte predbehla svojho predchodcu.

Pokračovanie s názvom Taxi, taxi (2000) videlo len vo Francúzsku viac ako 10 miliónov divákov. Podobný úspech zaznamenali aj ďalšie dve pokračovania, pričom poslednému dielu zo série sa už nevenovala až taká pozornosť, kvôli absencii dvoch hlavných hviezd.

Ktorý zaujímavý fakt zo série Taxi vás zaujal najviac? Taktiež zbožňujete tieto filmy? Napíšte nám do komentárov, ktorá časť je vaša obľúbená.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. Keď som bol malý, nahral som si film Taxi,Taxi na videorekordéri , a potom som si cez hifivežu natočil na magnetofonovu pásku zvuk a ten som si púšťal cez walkman všade kam som išiel 😀

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -