TIP na film: Vec | Strhujúci remake, ktorý je lepší ako originál

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

TIP na film: Vec

John Carpenter – filmová ikona 80. rokov. Či ho už poznáme z filmovej, alebo hudobnej oblasti, Carpenter je jeden z najinšpiratívnejších tvorcov medzi začínajúcimi hororovými režisérmi. Majster žánrov, ktorý im dal nový tvar, novú formu. Väčšinou si ho pochopiteľne spájame s hororovou klasikou Halloween. Avšak väčšina fanúšikov sa zhodne na tom, že jeho najlepším dielom je film Vec.

Carpenter dal filmovému svetu veľa. Ikonickým Halloweenom vytvoril podžáner hororového „slasheru“ a inšpiroval tak desiatky podobných filmov. Lovecraftom inšpirované hororové klasiky, ako napríklad Vládca temnôt a Šialenstvo, alebo akčné filmy ako Veľké problémy v Malej Číne a Útek z New Yorku pri ktorých už spolupracoval s legendárnym Kurtom Russellom.

Vec John Carpenter
Zdroj: imdb.com

Za spomenutie určite stojí aj to, že si takmer pri všetkých filmoch skladal vlastný soundtrack. Medzi najznámejšie patrí soundtrack z filmu Halloween, ktorý zložil za neuveriteľné 4 dni. Pri skladaní hudby do filmov urobil počas svojej kariéry len pár výnimiek, jednou z nich je práve Vec. Hudbu zložil majster Ennio Morricone.

Náhľad do deja

Vedcov z americkej výskumnej stanice v srdci Antarktídy vyplaší, keď k nim vo veľkom zhone priletia na vrtuľníku ich Nórski kolegovia. Potom, ako pristanú, sa vydesení snažia zabiť unikajúceho psa. Lov dopadne neúspešne a Nóri zmiznú z miesta rovnako rýchlo, ako dorazili – bez toho, aby Američanom niečo vysvetlili.

Vec John Carpenter
Zdroj: imdb.com

Americký tím na čele s MacReadym (Kurt Russell) postupne zisťuje, že so psom niečo nie je v poriadku. Je infikovaný záhadným mimozemským vírusom, ktorý pre zdokonalenie pohlcuje rôzne telesné schránky. Nie len tie ľudské. Tím vedcov je nútení byť v pozore, v každom z nich sa totižto môže ukrývať… „Vec“.

Spracovanie

Film Vec je remakom filmu The Thing from Another World z roku 1951. Aj keď je originál veľmi slušný film, ktorý taktiež stojí za pozretie, Carpenterova verzia dosahuje väčšiu umeleckú kvalitu. To je vzácny príklad toho, kedy remake predčil originál. V roku 2011 tu bol dokonca nepodarený pokus o pokračovanie s filmom Vec: Počiatok.

Vec John Carpenter
Zdroj: imdb.com

Dusná atmosféra, vizuálna stránka, Morriconeho soundtrack a znechucujúce, ale zároveň nádherné praktické efekty. To odlišuje Carpenterovu Vec od jej ostatných verzii. Podarilo sa mu vytvoriť v stiesnených priestoroch výskumnej stanice pocit klaustrofóbie a paranoje, ktorá vyplýva z toho, že každá jedna postava môže byť vec, teda hrozba pre ostatných.

 

Touto špecifickou atmosférou, paranojou a prácou s napätím sa napríklad výrazne inšpiroval režisér Quentin Tarantino s filmami Gauneri a Osem hrozných. Je to výborný koncept, ktorý dodáva filmu trilerové prvky. Quentin Tarantino sa k tomu vyjadril:

„Paranoja sa odráža medzi stenami výskumnej stanice, až kým sa už nemá kde odraziť a preletí cez obrazovku na nás, divákov.“

Avšak Vec nie je len o napätí a hľadaní vlka medzi ovcami. Pomalšie pasáže plné napätia nás odmenia skutočne intenzívnymi hororovými scénami. Scénami, ktoré vás pravdepodobne budú prenasledovať v nočných morách. Keď sa Vec ukáže v plnej paráde, ukážu sa aj geniálne praktické efekty tohoto filmu. Aj keď v niektorých záberoch vyzerá Vec trochu umelo, stále je to oveľa pôsobivejšie ako CGI.

Vec je jednoducho majstrovským dielom hororu a povinnosťou pre fanúšika tohoto žánru. Pre maximálny zážitok odporúčam nočnú, skupinovú projekciu počas zimného obdobia, ideálne po desiatej hodine večer. Ak ste na chate, o to lepšie. Na Antarktíde sa môžete v réžii Johna Carpentera izolovať už dnes – na Netflixe.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 85%
IMDB.com – 8,1/10
Rotten Tomatoes – 84%

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -