Z Ruska vyplávala pojazdná nukleárna elektráreň a Greenpeace sa búri

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Komunitou ľudí, ktorí berú ekológiu planéty Zem vážne, otriasla správa, že z Ruska vyplávala nukleárna elektráreň. Kontroverzný krok vlády prichádza po napätej situácii spred dvoch týždňov, kedy pri ruskom meste Severodvinsk vybuchla raketa. Tá do okolia vypustila merateľné množstvo radiácie. No teraz – teraz sa nehostinným prostredím plaví celá nukleárna elektráreň, ktorej porucha by mohla mať ničivé následky.

Explózia ruskej rakety
Zdroj: desktopimages.org

Z Ruska vyplávala nukleárna elektráreň

Verejnosť Rusku očividne prestáva veriť s hračkami ako izotopový raketový motor a tak pod. Keď 8. augusta vybuchol testovací motor (čo zabilo 5 ľudí), poháňaný nukleárnou fúziou, ruskí hovorcovia verejnosť oboznámili s nepatrným množstvom radiácie, ktoré bolo omylom vypustené do prírody. Nuž, nedávno vyšla na povrch zaujímavá informácia.

Meranie radiácie je nepodložené oficiálnymi záznamami, keďže akurát v čase explózie vypadol prúd v blízkych staniciach, vybavených meračmi. Rusko tvrdí, že ide o náhodu. Na opačnej strane sú západné organizácie a médiá, ktoré varujú, že vláda tým chce zakryť skutočné množstvo škodlivých látok, ktoré do prírody uniklo.

nuklearna elektraren rusko
Zdroj: bbc.com

Novšie ľudí vystrašila plávajúca nukleárna elektráreň. Tá len pred chvíľou vyplávala z ruského prístavu Muramansk, pričom ju čaká až 5000 kilometrov dlhá cesta do Peveku na ďalekom východe.

Prečo teda pláva? Nuž, v tak odľahlých krajoch by bolo nesmierne náročné a nákladné ju postaviť. Postavená teda bola vo väčšom západnom prístave. Jej konečným cieľom je vyššie spomenutý Pevek, odkiaľ bude elektráreň vyrábať elektrickú energiu pre Chaun-Bilibinbanícky komplex, v ktorom sa ťaží napríklad zlato.

mapa ruska
Zdroj: bbc.com

Nukleárna elektráreň bude plávať naprieč nehostinným Severným ľadovým oceánom. Kritici si predstavujú rôzne katastrofálne scenáre, ktoré môžu nastať, keď sa Rusko k údržbe plavidla zachová nezodpovedne. Strach vzbudzuje hlavne nedávne konanie pri explózii rakety, pri ktorom sa podozrieva, že vláda tají pravdu o ich zlyhaní.

Greenpeace varuje, že plavidlo Akademik Lomonosov by poruchou v odľahlých regiónoch mohlo zamoriť čistú prírodu. Boj s radiáciou by bol pritom kvôli ďalekej lokalite komplikovaný, neefektívny a spomalený, čím by sa umocnili potenciálne škody.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Čo si o tom myslíte? Ide o nebezpečný krok, alebo je to veľkolepý kúsok pokročilého inžinierstva? Napíšte nám do komentárov.

Zdroj: bbc.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -