Site icon REWIND.sk

Úchvatné príbehy najlepších režisérov v histórii kinematografie: Od skromných začiatkov až po status legendy

Pan Prstenov Star Wars

Zdroj: TMDB, Pinterest

Reklama

Natočiť skvostný film si žiada potrebnú dávku znalostí, inteligencie, kreativity a odvahy. Všetky tieto atribúty majú režiséri v tomto rebríčku, ktorí natočili tie najpôsobivejšie filmy, vďaka ktorým sme si svet Hollywoodu obľúbili. Ako to ale dokázali? To vám dnes prezradíme, pretože dnes vám prinášame úžasné príbehy tých najlepších režisérov všetkých čias.

Najlepší režiséri v histórii kinematografie

10. Francis Ford Coppolla

Reklama

Niektorí režiséri natočia aj 20 filmov a stále sa im nedostáva to uznanie, po ktorom tak túžia. Coppollovi stačili tri snímky na to, aby ho už navždy uctieval celý svet.

Reklama

V roku 1972 natočil film Krstný otec, ktorý sa navždy zapísal do dejín kinematografie. Krstný otec sa však takisto stal stavebným kameňom tzv. Nového Hollywoodu. S rozpočtom 6 miliónov film len v USA zarobil viac ako 130 miliónov. Celosvetovo si tak tvorcovia prišli na 260 miliónov dolárov. Sfilmovanie románu oceňovaného autora talianskeho pôvodu Maria Puzza sa tak stalo celosvetovým trhákom.

Diváci túžili po druhej časti a tá aj prišla o dva roky neskôr. V nej sme sa pozreli na mladého Dona Vita, na jeho vynútenú emigráciu do USA a na jeho začiatky v podnikaní v New Yorku. V prvej časti si starého Krstného otca zahral Marlon Brando. Jeden z najuznávanejších hercov získal za svoj vynikajúci výkon Oscara.

V druhej časti mal Robert De Niro čo robiť, aby sa k Brandonovmu fantastickému výkonu priblížil. Nemožné sa však stalo skutočnosťou a dovtedy pomerne neznámy De Niro získal rovnako ako Brando Oscara za tú istú rolu. Okrem De Nira sa však perfektným výkonom blysli aj Al Pacino v úlohe Michaela Corleoneho či James Caan ako jeho starší brat Sony.

Reklama

Vďaka trojdielnej sérii Krstný otec (1972 až 1990) získal Francis Ford Coppolla až 3 Oscary, pričom Akadémia ocenila nielen jeho réžiu, ale takisto aj scenár. Vďaka týmto trom geniálnym filmom sa tento pôvodom taliansky režisér stal filmovou ikonou. Okrem toho stojí za počinom Dnešná apokalypsa (1979) a chystaným Megalopolis, ktorý vyjde v roku 2024.

9. George Lucas

Píše sa rok 1977 a dovtedy pomerne neznámy strihač George Lucas nakrúca svoj bizarný projekt s názvom Hviezdne vojny: Epizóda IV – Nová nádej. Príbeh sa odohráva vo vesmíre a na iných planétach než je ta naša. Na vedecko-fantastický film mal tento projekt skromný rozpočet vo výške približne 10 miliónov dolárov. Lucas však divákov dokázal upútať príbehom aj zaujímavými postavami.

Reklama

Len na domácom trhu film zarobil rekordných 460 miliónov dolárov. Prvý diel série Star Wars tak vytvoril nový rekord, keďže ide o prvý film v histórii, ktorý na domácom trhu prekonal hranicu tržieb 300 miliónov dolárov.

Po tomto neskutočnom úspechu nasledovali ďalšie dva diely, a to Impérium vracia úder (1980) a Návrat Jediho (1983). Oba filmy sa stali kasovými trhákmi a z dovtedy neznámych hercov ako Mark Hamill, Harrison Ford či Carrie Fisher vytvorili legendy. George Lucas vo svojej režisérskej kariére natočil len 6 filmov, napriek tomu sa stal prakticky najbohatším režisérom všetkých čias, a takisto aj nezabudnuteľnou legendou.

8. Mel Gibson

Reklama

Mel Gibson sa preslávil ako herec. Prvýkrát ho diváci zaznamenali v akčnom hite režiséra Georgea Millera s názvom Šialený Max (1979). V tomto postapokalyptickom filme si zahral bojovníka, ktorý prišiel o všetko kvôli nukleárnej vojne, ktorá takmer zničila život na Zemi. Film s rozpočtom 350 000 dolárov zarobil celosvetovo neskutočných 100 miliónov dolárov, čo znamenalo len jedno, a to ďalší diel. V ňom sa Gibson opäť objavil ako hlavný hrdina a potvrdil tak status akčnej hviezdy.

Po tomto úspechu ho režisér Richard Donner obsadil ako Martina Rigsa vo fenomenálnej akčnej komédii Smrtonosná zbraň (1987). Film sa stal kasovým trhákom, tvorcom zabezpečil ďalšie tri pokračovania, z ktorých ani jeden diel divákov vyložene nesklamal. Gibson bol v tom čase jedným z najuznávanejších hercov, túžil však po tom, aby sa raz mohol postaviť nielen pred kamerou, ale aj za ňu.

Statočné srdce

V roku 1995 Mel Gibson nakrúca film Statočné srdce, v ktorom nielen hrá hlavnú postavu, ale takisto celý tento film aj režíruje. Statočné srdce popisuje tragické udalosti škótskeho hrdinu Williama Wallacea. Ten netúžil po ničom inom, len po pokojnom živote. Chcel sa oženiť, mať rodinu a farmárčiť. Nebolo mu to však dopriate a on sa tak stal vodcom odboja proti krutému anglickému kráľovi Eduardovi I. Film očaril ako divákov, tak a aj kritikov a Gibson, ktorý dovtedy mal len minimálne skúsenosti s réžiou, získal Oscara.

Reklama

Svoj doteraz kasovo najúspešnejší film Gibson natočil v roku 2004. Pojednáva o živote a smrti Ježiša Krista. Jeho názov Umučenia Krista je nevšedne výstižný, a takisto veľmi kontroverzný. Gibson sa pri réžii nebál odviazať, ukázal mučenie hlavy rímsko-katolíckej cirkvi v plnej „paráde“. Nikdy nikto nesfilmoval Kristovo umučenie takým brutálnym spôsobom. Skôr ako kresťanský film je to horor a rozhodne nie je pre slabšie povahy.

Tento jeho nevšedný spôsob režírovania však diváci naplno ocenili. Umučenia Krista v kinách zarobilo viac ako 600 miliónov a až do príchodu Deadpoola (2016) to bol vôbec najúspešnejší deťom a mládeži neprístupný film v dejinách.

7. Peter Jackson

Reklama

Nemusíte natočiť množstvo filmov, aby ste sa stali legendou. Peter Jackson na to potreboval iba jednu trojdielnu sériu. Ešte predtým, ako sa stal režisérskou ikonou, bol pomerne známy vďaka nezávislému béčkovému hororu s názvom Braindead – Živí mŕtvi (1992). Film s rozpočtom 3 milióny dolárov v kinách pohorel, zarobil len niečo cez 300 000 dolárov, avšak postupom času zaujal divákov po celom svete.

Jackson sa naďalej venoval nezávislým filmom, až kým v roku 1999 neprišla šanca sfilmovať jeho milovaný príbeh Pán Prsteňov od legendárneho J. R. R. Tolkiena. Jackson so svojou manželkou spísali scenár, s ktorým otravovali všetky štúdia. Hneď na prvýkrát mu však na jeho vysokorozpočtový film kývlo Disney. Spoločnosť dovtedy známa predovšetkým tvorbou animovaných filmov však chcela celý príbeh vtesnať do jedného celovečerného filmu, čo sa Jacksonovi nepáčilo. Preto sa obrátil na oveľa menšie štúdio s názvom New Line Cinema.

Nakrúcanie Pána Prsteňov

S riaditeľmi štúdia sa dohodol na rozpočte 300 miliónov dolárov, vďaka ktorým urobí svoje plánované tri diely. Zmluvy sa podpísali a režisér dovtedy nezávislých béčkových filmov tak roztočil najväčší kolotoč v histórii kinematografie. Všetci kritici totiž predpokladali, že sa z filmu stane brak. Nikto sa totiž neodvážil natočiť tak obsiahle a rozpočtovo drahé dielo, ako je séria Pán Prsteňov. Jackson však mal všetko pripravené.

Reklama

Na tvorbu extrémne drahých špeciálnych efektov využíval svoju spoločnosť Weta FX (predtým Weta Digital). V obrovskej peci tvoril masky ohyzdov a iných potvor z Tolkienovho sveta, takže ho to vyšlo oveľa lacnejšie. Jackson svoj rozpočet nepresiahol, ba ho ešte pre prvý diel znížil o 7 miliónov dolárov.

V roku 2001 nastal okamih pravdy a do kín sa dostal film s názvom Pán Prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa. Vizualizácia Jacksonovej predstavy Stredozeme divákov uchvátila. Celý tento obrazový skvost podporil svojou čarovnou hudbou skladateľ Howard Shore. V hlavnej úlohe hobita Froda sa objavil britský herec Elijah Wood, ktorého výkon divákov posadil do sedačiek. Ešte viac si však chválili nesmierne autentické výkony Vigga Mortensena čoby Aragorna či Iana McKellena ako čarodejníka Gandalfa.

Tento prvý diel legendárnej trilógie mal všetko potrebné na to, aby sa stal brutálnym kasovým trhákom, a tak sa aj stalo. Film s rozpočtom 97 miliónov zarobil 870 miliónov dolárov a k tomu získal neuveriteľných 13 nominácií na Oscara.

Reklama

Ukončenie trilógie

Nakrútiť ďalšie dve pokračovania s podtitulmi Dve veže (2002) a Návrat kráľa (2003) bola pre Jacksona nesmierne výzva. Na pľaci strávil s hercami neskutočné množstvo hodín, všetko muselo klapať, no šlo to ľahko, keďže herci vedeli, že toto je ten najlepší film, v ktorom si kedy zahrali. Všetci ho poslúchali na slovo a taktiež aj jeho asistentov.

Druhý diel série zarobil ešte viac ako ten prvý, celkovo 925 miliónov a ten tretí zarobil viac ako 1 miliardu dolárov. A Peterovi Jacksonovi zabezpečili dvoch Oscarov za scenár a, samozrejme, za réžiu.

Reklama

6. Ridley Scott

Preslávil sa hororom, no neskôr sa stal jednou z najuznávanejších osobností filmového sveta. V roku 1979 predstavil Ridley Scott divákom nevídaný horor Votrelec, v ktorom skupinku astronautov napadne mimoriadne krvilačný mimozemšťan. Z Votrelca sa stal kasový trhák so ziskom viac ako 200 miliónov dolárov. Pre Scotta to bol ešte len jeho druhý film v nadchádzajúcej obsiahlej kariére.

Po úspechu Votrelca túto značku prenechal Jamesovi Cameronovi a on sám sa sústredil na nakrúcanie pôsobivého sci-fi príbehu Blade Runner s Harrisonom Fordom. Film sa v tej dobe netešil až takej obľube, ako si Scott predstavoval, to však vôbec nevadí. Súdený mu totiž bol epický historický príbeh o otrokovi, ktorý sa postavil v koloseu samotnému cisárovi.

Reklama

Gladiátor

Na sklonku milénia v roku 2000 natočil Scott azda svoj najpôsobivejší a divácky najobľúbenejší film s názvom Gladiátor. Príbeh sa sústredil na rímskeho generála Maxima, ktorý nechcel slúžiť pod novým cisárom Commodom. Jeho rozhodnutie však bolo správne, pretože Commodus zavraždil svojho otca Marca Aurélia, aby sa stal cisárom.

Za Maximovu neposlušnosť ho dal nový cisár popraviť, to však nie je všetko. Poslal takisto svojich vojakov, aby zavraždili Maximovu rodinu, teda jeho manželku a syna. Maximus premohol svojich katov, ponáhľal sa za svojou rodinou, lenže našiel už len ich nevládne telá. Pri ich hrobe takmer sám zomrel, avšak zachránila ho skupina otrokov, vďaka čomu sa Maximus dostane až k bývalému gladiátorovi Proximovi. Jediné, po čom Maximus teraz túži, je postaviť proti cisárovi, ktorý mu vzal všetko, na čom mu tak záležalo.

Dokonalé bojové sekvencie, excelentná a nezabudnuteľná hudba Hansa Zimmera, úžasná réžia a fenomenálny výkon Russella Crowea podporený Oscarom vytvorili z tohto filmu nesmrteľný kult. Zrejme neexistuje človek, ktorý by tento epický príbeh nepoznal. Scott sa tak zaradil medzi legendy, akými už v tom čase boli Steven Spielberg či James Cameron. Svoju schopnosť režírovať kasové trháky podporil ďalším nezabudnuteľným počinom s názvom Čierny jastrab zostrelený (2001).

Reklama

Čierna jastrab zostrelený

Priam ukážkový akčný vojnový film natočil Ridley Scott nasledujúci rok po premiére filmu Gladiátor. Ani jeden z uznávaných hercov (Eric Bana, Orlando Bloom, Josh Hartnett) nemal priamo hlavnú rolu. Napriek tomu každý z nich podával skvelý výkon. Film bol totiž o diváckom potešení z upriamenia deja na vojnovú stránku príbehu. Strieľanie, akcia, vojna na Africkom kontinente v priamom prenose. Perfektný strih, geniálny vizuál a, samozrejme, hudba Hansa Zimmera. Vďaka všetkým týmto atribútom je film Čierny jastrab zostrelený jedným z najuznávanejších vojnových filmov všetkých čias.

Od tohto úspechu si už Scott mohol točiť, čo sa mu zachcelo. Od jemnej komédie Dobrý ročník (2006), cez mafiánsku drámu Americký gangster (2007) až po sci-fi príbeh s prímesou komédie Marťan (2015).

Ridley Scott v súčasnosti

Scott je stále aktívnym režisérom, naposledy sa opäť vrátil do histórie a natočil pôsobivý film z obdobia stredoveku s názvom Posledný súboj (2021). V tom istom roku sa pozrel aj na príbeh slávnej talianskej rodiny, ktorá svetu predstavila jednu z najznámejších značiek na svete, a to vo filme Klan Gucci. Aktuálne diváci už netrpezlivo očakávajú premiéru historického filmu Napoleon, v ktorom si Scott opäť zopakuje spoluprácu s oscarovým hercom Joaquinom Pheonixom. A takisto má tento už 85-ročný veterán v pláne natočiť aj pokračovanie Gladiátora.

Reklama

Článok bude pokračovať v ďalšej časti. Nezabudnite aj naďalej čítať náš web, aby vám neušiel.

Exit mobile version