Úchvatné príbehy najlepších režisérov v histórii kinematografie: Od skromných začiatkov až po status legendy

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Natočiť skvostný film si žiada potrebnú dávku znalostí, inteligencie, kreativity a odvahy. Všetky tieto atribúty majú režiséri v tomto rebríčku, ktorí natočili tie najpôsobivejšie filmy, vďaka ktorým sme si svet Hollywoodu obľúbili. Ako to ale dokázali? To vám dnes prezradíme, pretože dnes vám prinášame úžasné príbehy tých najlepších režisérov všetkých čias.

Najlepší režiséri v histórii kinematografie

10. Francis Ford Coppolla

Niektorí režiséri natočia aj 20 filmov a stále sa im nedostáva to uznanie, po ktorom tak túžia. Coppollovi stačili tri snímky na to, aby ho už navždy uctieval celý svet.

V roku 1972 natočil film Krstný otec, ktorý sa navždy zapísal do dejín kinematografie. Krstný otec sa však takisto stal stavebným kameňom tzv. Nového Hollywoodu. S rozpočtom 6 miliónov film len v USA zarobil viac ako 130 miliónov. Celosvetovo si tak tvorcovia prišli na 260 miliónov dolárov. Sfilmovanie románu oceňovaného autora talianskeho pôvodu Maria Puzza sa tak stalo celosvetovým trhákom.

Diváci túžili po druhej časti a tá aj prišla o dva roky neskôr. V nej sme sa pozreli na mladého Dona Vita, na jeho vynútenú emigráciu do USA a na jeho začiatky v podnikaní v New Yorku. V prvej časti si starého Krstného otca zahral Marlon Brando. Jeden z najuznávanejších hercov získal za svoj vynikajúci výkon Oscara.

V druhej časti mal Robert De Niro čo robiť, aby sa k Brandonovmu fantastickému výkonu priblížil. Nemožné sa však stalo skutočnosťou a dovtedy pomerne neznámy De Niro získal rovnako ako Brando Oscara za tú istú rolu. Okrem De Nira sa však perfektným výkonom blysli aj Al Pacino v úlohe Michaela Corleoneho či James Caan ako jeho starší brat Sony.

Vďaka trojdielnej sérii Krstný otec (1972 až 1990) získal Francis Ford Coppolla až 3 Oscary, pričom Akadémia ocenila nielen jeho réžiu, ale takisto aj scenár. Vďaka týmto trom geniálnym filmom sa tento pôvodom taliansky režisér stal filmovou ikonou. Okrem toho stojí za počinom Dnešná apokalypsa (1979) a chystaným Megalopolis, ktorý vyjde v roku 2024.

9. George Lucas

Píše sa rok 1977 a dovtedy pomerne neznámy strihač George Lucas nakrúca svoj bizarný projekt s názvom Hviezdne vojny: Epizóda IV – Nová nádej. Príbeh sa odohráva vo vesmíre a na iných planétach než je ta naša. Na vedecko-fantastický film mal tento projekt skromný rozpočet vo výške približne 10 miliónov dolárov. Lucas však divákov dokázal upútať príbehom aj zaujímavými postavami.

Len na domácom trhu film zarobil rekordných 460 miliónov dolárov. Prvý diel série Star Wars tak vytvoril nový rekord, keďže ide o prvý film v histórii, ktorý na domácom trhu prekonal hranicu tržieb 300 miliónov dolárov.

Po tomto neskutočnom úspechu nasledovali ďalšie dva diely, a to Impérium vracia úder (1980) a Návrat Jediho (1983). Oba filmy sa stali kasovými trhákmi a z dovtedy neznámych hercov ako Mark Hamill, Harrison Ford či Carrie Fisher vytvorili legendy. George Lucas vo svojej režisérskej kariére natočil len 6 filmov, napriek tomu sa stal prakticky najbohatším režisérom všetkých čias, a takisto aj nezabudnuteľnou legendou.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -