TIP na film: Mechanik | Temný a psychologicky najnáročnejší film Christiana Balea, kvôli ktorému schudol 28 kg!

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

TIP na film: Mechanik

Vo svete kinematografie existujú dva druhy filmov. Prvý typ chce byť vašim kamarátom, ponúka vám šťastné piesne, radosť a zábavu. Ten druhý vám chce zaškodiť, snaží sa o to, aby vám psychicky ublížil. Tieto druhy počinov sa dostanú do vašich hláv a ovplyvnia vás viac, ako by ste si radi priznali. Po vzore legendárnych diel, akými dodnes sú Mechanický pomaranč, Sedem, Klub bitkárov, Mlčanie jahniat, Requiem za sen, Memento a mnoho ďalších, Mechanik (The Machinist) z roku 2004 sa snaží o to isté. On vám do hlavy vpustí maniaka s kladivom, ktorý za sebou zanechá spúšť.

Zdroj: newyorktimes.com

Otvorený bolesti

Film Mechanik je čím ďalej tým viac taký, ako takmer žiaden iný. Hlavnou postavou je Trevor Reznik (Christian Bale), ktorý väčšinu dňa trávi ako mechanik vo fabrike. Jedinec ako on sa objavuje v každej továrni. Pozná všetky pravidlá a pracuje len podľa nich – a snaží sa o to, aby ich dodržiavali aj všetci ostatní. Jeho kolegovia neskrývajú, že ho považujú za zvláštneho; možno sa ho dokonca boja. Správa sa a vyzerá dokonca tak nezvyčajne a nezdravo, že jeho šéf si od neho vypýta vzorku moči na potvrdenie výskytu drog v tele.

Jedného dňa sa jeho zaužívané tempo práce pozastaví vďaka incidentu, ktorý sa potiahne naprieč celým príbehom. Na nepatrnú chvíľu odkloní zrak, je dočasne nedbanlivý, kvôli čomu jeden z jeho kolegov príde o ruku. Obeťou nehody je Miller (Michael Ironside), ktorého incident zdanlivo trápi menej, ako samotného Trevora, ktorý ho zapríčinil. Po tomto všetkom začne naša hlavná postava nasledovať chaotickú špirálu vedúcu do nebezpečného neznáma. Trevor očividne pokračuje bez rezervy, bez pocitu istoty. Jeho nervové zakončenia naplno vítajú bolesť a sklamanie.

Zdroj: theplaylist.net

Stránky Trevorovho sveta

Stevie (Jennifer Jason Leigh) slúži ako útecha. S prostitútkou má Trevor pravidelne sex, no možno to len pri tom nekončí. Keď sa začne myseľ hlavnej postavy rozpadať, ona je pri ňom a podrží ho; na ďalšie krátke chvíle zadrží nezadržiteľné. Očividne je priťahovaná k nebezpečným, a hlavne seba-dešktruktívnym mužom, akým je Trevor. A aj keď si táto známa herečka zahrala už mnoho prostitútok, ani táto rola neostala špecificky nedefinovaná. Vcelku si tak v kontexte príbehu uvedomujeme ako je potrebná, ale aj to, čo potrebuje ona.

Zdroj: youtube.com

Marie (Aitana Sánchez-Gijón) je na druhej strane sveta; mince, ak chcete. Je najsilnejšou spomedzi žiadnych svetlých záchrancov v strede temnej noci, ktorá Trevora pohlcuje. „Si osamelý,“ vraví Marie hlavnej postave. „Keď si berieš mŕtvu šichtu po takú dlhú dobu, ako ja, ten typ spoznáš.“ Stále sa tak pýta a nevie dočkať odpovede na otázku, prečo Trevor prichádza až na letisko, len aby si od nej vypýtal šálku kávy a kúsok koláča, ktorý aj tak nezje? Možno sa o jeho temný svet začne zaujímať o niečo viac.

Zdroj: debooworks.com

Člen Trevorovho nesveta

Systematicky prichádzajúce nebezpečenstvo zo všetkých strán so sebou zdanlivo prináša Ivan (John Sharian), pozornosť odvádzajúci a znepokojujúci kolega, ktorý mal možno niečo spoločné s hrozivým incidentom. On už sa pritom raz dostal do podobnej situácie – v nehode prišiel o niekoľko prstov – je teda možné, že má niečo spoločné s tým, ako Miller prišiel o ruku? Na Trevorove zistenie však Ivana v továrni ešte nikto nikdy nevidel. O to viac sa hlavná postava stáva svedkom toho, ako sa proti nemu obracia celý svet.

Zdroj: wallscover.com

Mechanik má koniec, ktorý poskytuje uveriteľné a uspokojujúce vysvetlenie všetkých záhadných udalostí, s ktorými sa Trevor stretol. Film však nie je tak priamo o príbehu, a aj keď záver nadväzuje na jeho muky, nereprezentuje ich. Ako celok je však tento počin o psychike, mysli a mystérii, ktorá sa stane realitou potom, čo človek trpí ročnou nespavosťou. Vizuálne spracovanie a využitie farieb, ktoré zahŕňa chladné modré a šedé, inak povedané paletu zúfalstva je poeticky nádherné. Trevorov svet pozorujeme tak presne a vidíme ho tak zreteľne, že len postupne si začneme uvedomovať, že každý život je možné pozorovať len cez filter.

Psychika pod kožou

Z nášho zoznamu najväčších premien tiel už možno viete, že Christian Bale bol pre hlavnú rolu vo filme Mechanik neskutočne odhodlaný. Pre úlohu schudol až 28 kíl – po dobu štyroch mesiacov konzumoval len vodu, jedno jablko a šálku kávy denne – dostal sa tak na hmotnosť 54 kilogramov. V skutočnosti však boli výpočty určené pre herca omnoho nižšieho, no Bale chcel aj tak vyskúšať, či to dokáže. Podľa všetkého chcel herec schudnúť dokonca iba na 45 kg, no to mu už filmári kvôli zdravotným problémom nedovolili.

Zdroj: mustseecinema.com

Film, pre ktorý bol známy herec ochotný takejto drastickosti, zrežíroval Brad Anderson podľa scenára od Scorra Kosara. Cieľom bolo preniesť na plátno istý stav mysle – čo sa filmárom a hercovi v hlavnej úlohe podarilo až s hrozivou efektivitou. Naučili sme sa tak, že niektorých predpokladov, akokoľvek reálnych, sa vzdať môžeme – mali by sme ich však aj tak skúsiť brať do úvahy. Realita je tak pre väčšinu ľudí taká, ako si myslia, že je – či už pravdivou, alebo nie. Niektoré predpoklady nás však môžu hnať vpred, tak ako Trevora, voči bezútešnej osamelosti. Ku konci filmu mu tak konečne porozumieme pomocou slov „Chcem len spať.“

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -