5 najlepších seriálových záporákov v dejinách kinematografie

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Záporáci. Ak sú stvárnení dobre, nenávidíme ich, ak zle, nenávidíme ich tiež, len na to máme iný dôvod. Dobre zahraný záporný hrdina je podmienkou každého kriminálného, akčného či detektívneho seriálu. Pre celkový dej sú záporáci pravdepodobne dôležitejší, než kladní hrdinovia. Dnes sa pozrieme na záporákov, ktorých herecký talent spôsobil celosvetovú závislosť na seriáloch. 

The Purple Man/Kilgrave (Jessica Jones)

Zdroj: static0.cbrimages.com

Seriál Jessica Jones je vcelku fajn, ale nedosahuje kvality takého Daredevila a to aj napriek tomu, že aj tento seriál vytvorila streamovacia služba Netflix. Na Jessicu v podaní Krysten Ritter sa pozerá dobre, avšak najviac nás zaujal herec David Tennant, ktorý dokonale stvárnil komiksového záporáka menom Kilgrave či The Purple Man. Ten dokáže ovládať v podstate každého na tejto planéte a vďačí za to mutácii. Dokáže prinútiť matku aby zabila svoje dieťa, dokáže prinútiť policajta aby zabil nevinnú ženu a dokázal prinútiť Jessicu Jones aby zabila nevinných ľudí, ktorých si Kilgrave vybral. Znie to hrozne ja viem a presne takto ma vyzerať ten pravý, záporný hrdina. Bravó David!

Joffrey Baratheon/Lannister (Game of Thrones)

Zdroj: s-i.huffpost.com

Keď autor knižnej predlohy seriálu videl výkon herca Jacka Gleesona čoby Joffreyho Baratheona napísal mu list. V tom stálo: „Zahral si to výborne, teraz ťa všetci nenávidia.“ A Goerge R.R. Martin mal absolútnu pravdu. Podľa toho čo sme zistili, je Jack úplne iný než postava, ktorú v populárnom seriáli stvárňoval. Hlavne preto si vážime jeho výkon, ktorý bol naozaj bezchybný. Joffreyho sme videli už v prvých častiach seriálu a dodnes si pamätáme na scénku, kedy Joffrey zomrel. Prvýkrát sa takmer celý svet radoval zo smrti mladého chlapca, ktorý získal označenie démon. Tomu vravím záporák na úrovni!

Wilson Fisk / Kingpin (Daredevil)

Zdroj: vignette3.wikia.nocookie.net

Len málokto veril, že sa Netflixu podarí naštartovať polomŕtvu komiksovú legendu menom Daredevil. Toho v roku 2003 takmer pochoval Ben Affleck a jeho film Daredevil, ktorý vznikol pod režisérskou taktovkou Marka Stevena Johnsona. Samotný Affleck nebol zlý, vinu hádžeme skôr na priemerného režiséra. Daredevil mal tak dvere otvorené a stvárniť ho mohol ktokoľvek bez toho, aby sa bal, či dokáže napodobniť kvalitné stvárnenie jeho predchodcu.

Netflix sa dohodol so štúdiom Marvel a v roku 2015 tak vznikol akčný seriál Daredevil, ktorý bol čo najviac verný jeho komiksovej predlohe od kráľa Stana Leeho. V hlavnej úlohe sa predstavil Charlie Cox, ktorého milá tvár spôsobuje u divákov dôveru no keď nastane noc, jeho srdce prahne po krvi tých, ktorí si to zaslúžia najviac. Aj on má slabiny (okrem slepoty), ktoré postupne odhalil muž menom Wilson Fisk. Toho stvárnil výborný Vincent D’Onofrio, ktorého ste mohli vidieť napríklad aj v prvej časti série Muži v Čiernom. 

Zdroj: 3.bp.blogspot.com

V seriáli patrí takmer každá scéna ukazujúca zlo v Hell’s Kitchen Kingpinovi. Povedali by sme, že Vincent v súčasnosti hrá rolu svojho života. Drsný, mohutný, desivý, taký je záporný hrdina výborného seriálu Daredevil. 

James Moriarty (Sherlock)

Zdroj: cs9.pikabu.ru

Vo filmoch Sherlock Holmes 1 a 2 ho stvárnil výborný Jared Harris. Filmy režíroval Guy Ritche a všetci vieme, že slávneho detektíva Holmesa si zahral charizmatický Robert Downey Jr. Filmy sa vcelku vydarili, zarobili pekné prachy a nazbierali par veľmi dobrých recenzii. BBC sa však nedalo zahanbiť a v roku 2010 prichádza so seriálom Sherlock. Hlavného hrdinu stvárnil bezchybný Benedict Cumberbatch a jeho spoločníka Dr. Watsona stvárnil skvelý Martin Freeman, ktorého všetci poznáme ako Hobita Bilba. Samozrejme všetci sa tešili na herca, ktorý stvárni hlavného záporáka Doylových románov, psychopata Jamesa Moriartyho. Tejto úlohy sa zhostil Andrew Scott a musíme povedať, že si BBC vybrala dokonale. Andrew má skvelé mimické herectvo a vďaka tomu pôsobí ako prvotriedny sadista pripomínajúci tie najlepšie momenty Jokera. James Moriarty v podaní Andrewa Scotta patri medzi vôbec najlepších záporných hrdinov všetkých čias.

Ramsay Bolton (Game of Thrones)

Zdroj: pixel.nymag.com

V živote by sme nepovedali že raz v nejakom seriáli uvidíme záporáka, akým je Ramsay Bolton. Toho stvárnil herec Iwan Rheon, ktorý si týmto stvárnením otvoril cestu do Hollywoodu. Ramsay bol synom rodu Boltonovcov, avšak len bastardom. Keď obsadil Zimohrad jeho otec mu udedlil titul a tak sa z bastarda Snowa stal Lord Bolton. Jeho praktiky obsadzovania územia boli neskutočne kruté. Ramsay totiž nemal rád tradičné zabíjanie. Viac sa mu páčil pohľad na telo stiahnuté z kože.

Najviac nepriateľov, z pomedzi divákov nazbieral pri mučení chudáka Theona Greyjoya, ktorý aj napriek tomu, že podrazil rod Starkovcov, toto si nezaslúžil. K mučení patrilo aj odseknutie pohlavného orgánu a to sme už Theona neskutočne ľutovali a Ramsayho hrozne nenávideli. Uspokojenie prišlo v momente keď ho Jon Snow mlatil na zemi v Zimohrade. Jeho smrť si však najviac vychutnala Sansa, ktorá na neho poslala jeho vlastných psov. Tí si pochutnali na svojom pánovi a nám to vôbec nebolo ľúto. Samozrejme všetka tá nenávisť pramenila z dokonale napísaného scenára a z výborne zahraného záporáka, ktorý je v rámci žánru seriál, v našom rebríčku na prvom mieste – a určite právom.

ZDROJcsfd

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -