10 zaujímavostí zo Stredozeme, ktoré ste (určite) nevedeli

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Takmer každý dnes pozná epické príbehy zo Stredozeme. Gandalf, Bilbo, Frodo či Aragorn, to sú postavy, ktoré sme si obľúbili a zamilovali a za to všetko ďakujeme spisovateľovi J. R. R. Tolkienovi  a režisérovi Petrovi Jacksonovi. Takže vďaka chlapi. My sa im chceme poďakovať aspoň tým, že im obom venujeme tento článok, ktorý patrí epickým príbehom zo Stredozeme.

Išpiráciu Tolkien čerpal z vojny, ktorou si prešiel

Postava Sama (Sean Astin) bola obrazom anglického vojaka, radových vojakov a vojenských sluhov, ktorých Tolkien poznal vo vojne.

Zdroj: cdn-images-1.medium.com

Zo Sarumana sa stal poradca

Christopher Lee (Saruman) často navštevoval maskérňu a radil pri vytváraní vzhľadu príšer. Je totiž veľkým znalcom Tolkienových kníh.

Zdroj: images.dailykos.com

Rolu Aragorna mohol hrať niekto úplne iný

Viggo Mortensen súhlasil s natáčaním, aj keď sa nikdy nestretol s Petrom Jacksonom a nečítal žiadnu Tolkienovu knihu. Pre rolu Aragorna sa rozhodol až potom, čo ho presvedčil jeho 11-ročný syn Henry.

Zdroj: vignette.wikia.nocookie.net

Christopher Lee a Gandalf?

Christopher Lee (Saruman) si s J. R. R. Tolkienem za jeho života dopisoval. Tolkien sa vyjadril, že by chcel, aby v prípade sfilmovanie hral Lee Gandalfa. Nakoniec mu však Peter Jackson ponúkol rolu Sarumana a on neváhal.

Zdroj: static0.srcdn.com

Kde by bol svet kinematografie bez Andyho Serkisa?

Hoci je Glum vytvorený digitálne, Andy Serkis bol vo väčšine scén pred kamerou. Stvárnil nielen jeho hlas, ale aj mimiku a pomocou motion capture tiež pohyby, aby sa mohli herci a kamera orientovať.

Zdroj: i.ytimg.com

Hobita chceli vidieť takmer všetci

Podľa štatistík portálu TorrentFreak bol Hobit: Neočakávaná cesta nelegálne najsťahovanejším filmom roka 2013. Na BitTorrent sieťach zaznamenal vyše 8 400 000 stiahnutí. Druhá priečka patrila snímke Divoký Django (2012) a tretie skončilo Rýchlo a zbesilo 6 (2013).

Zdroj: laughingsquid.com

Plne-digitálny zaporák Azog

Postavu Azoga hral pôvodne herec s make-upom. Režisér Jackson ale chcel, aby sa od ostatných ohyzdov odlišoval viac. Preto je vo výslednom filme celá postava vytvorená počítačom.

Zdroj: static.comicvine.com

Mckellenovi sa nakrúcania Hobita nepáčilo

Ian McKellen, predstaviteľ Gandalfa Sivého, sa na pľaci rozplakal, keďže v scéne, keď všetci sedia pri jednom stole, hral – pred zeleným pozadím – iba s fotografiami svojich kolegov. „Kvôli tomuto som sa hercom nestal,“ povedal.

Zdroj: d2dybsqaihwlah.cloudfront.net

Neštastie na Oscaroch

Ide o prvý film zo Stredozeme, ktorý nepremenil nomináciu na Oscara za vizuálne efekty. Zároveň sa jedná o prvý film zo ságy, ktorý nepremenil žiadnu nomináciu na Oscara.

Zdroj: media1.popsugar-assets.com

Martin Freeman bol pre nakrúcanie Hobita veľmi dôležitý

Peter Jackson vyhlásil, že pre hlavnú rolu Bilba Bublika mal herca Martina Freemana vytipovaného od začiatku a bez jeho hereckej účasti by film zrejme ani netočil.

Zdroj: assets1.ignimgs.com
ZDROJcsfd

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. Na rolu bilba v hobitovi bolo viac adeptov, nie len jeden.
    V poslednej scene hobita, ked sedi gandalf a bilbom pri zapade slnka, mali este viest dialog ale vraj boli tak unaveni z natacania v ten den, ze ich reziser nechal (pochopil som to tak, ze im to dovolil) len sediet a mlcat.

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -