10 zaujímavostí zo Stredozeme, ktoré ste (určite) nevedeli

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!
- Advertis

Takmer každý dnes pozná epické príbehy zo Stredozeme. Gandalf, Bilbo, Frodo či Aragorn, to sú postavy, ktoré sme si obľúbili a zamilovali a za to všetko ďakujeme spisovateľovi J. R. R. Tolkienovi  a režisérovi Petrovi Jacksonovi. Takže vďaka chlapi. My sa im chceme poďakovať aspoň tým, že im obom venujeme tento článok, ktorý patrí epickým príbehom zo Stredozeme.

Išpiráciu Tolkien čerpal z vojny, ktorou si prešiel

Postava Sama (Sean Astin) bola obrazom anglického vojaka, radových vojakov a vojenských sluhov, ktorých Tolkien poznal vo vojne.

Zdroj: cdn-images-1.medium.com

Zo Sarumana sa stal poradca

Christopher Lee (Saruman) často navštevoval maskérňu a radil pri vytváraní vzhľadu príšer. Je totiž veľkým znalcom Tolkienových kníh.

Zdroj: images.dailykos.com

Rolu Aragorna mohol hrať niekto úplne iný

Viggo Mortensen súhlasil s natáčaním, aj keď sa nikdy nestretol s Petrom Jacksonom a nečítal žiadnu Tolkienovu knihu. Pre rolu Aragorna sa rozhodol až potom, čo ho presvedčil jeho 11-ročný syn Henry.

Zdroj: vignette.wikia.nocookie.net

Christopher Lee a Gandalf?

Christopher Lee (Saruman) si s J. R. R. Tolkienem za jeho života dopisoval. Tolkien sa vyjadril, že by chcel, aby v prípade sfilmovanie hral Lee Gandalfa. Nakoniec mu však Peter Jackson ponúkol rolu Sarumana a on neváhal.

Zdroj: static0.srcdn.com

Kde by bol svet kinematografie bez Andyho Serkisa?

Hoci je Glum vytvorený digitálne, Andy Serkis bol vo väčšine scén pred kamerou. Stvárnil nielen jeho hlas, ale aj mimiku a pomocou motion capture tiež pohyby, aby sa mohli herci a kamera orientovať.

Zdroj: i.ytimg.com

Hobita chceli vidieť takmer všetci

Podľa štatistík portálu TorrentFreak bol Hobit: Neočakávaná cesta nelegálne najsťahovanejším filmom roka 2013. Na BitTorrent sieťach zaznamenal vyše 8 400 000 stiahnutí. Druhá priečka patrila snímke Divoký Django (2012) a tretie skončilo Rýchlo a zbesilo 6 (2013).

Zdroj: laughingsquid.com

Plne-digitálny zaporák Azog

Postavu Azoga hral pôvodne herec s make-upom. Režisér Jackson ale chcel, aby sa od ostatných ohyzdov odlišoval viac. Preto je vo výslednom filme celá postava vytvorená počítačom.

Zdroj: static.comicvine.com

Mckellenovi sa nakrúcania Hobita nepáčilo

Ian McKellen, predstaviteľ Gandalfa Sivého, sa na pľaci rozplakal, keďže v scéne, keď všetci sedia pri jednom stole, hral – pred zeleným pozadím – iba s fotografiami svojich kolegov. „Kvôli tomuto som sa hercom nestal,“ povedal.

Zdroj: d2dybsqaihwlah.cloudfront.net

Neštastie na Oscaroch

Ide o prvý film zo Stredozeme, ktorý nepremenil nomináciu na Oscara za vizuálne efekty. Zároveň sa jedná o prvý film zo ságy, ktorý nepremenil žiadnu nomináciu na Oscara.

Zdroj: media1.popsugar-assets.com

Martin Freeman bol pre nakrúcanie Hobita veľmi dôležitý

Peter Jackson vyhlásil, že pre hlavnú rolu Bilba Bublika mal herca Martina Freemana vytipovaného od začiatku a bez jeho hereckej účasti by film zrejme ani netočil.

Zdroj: assets1.ignimgs.com
ZDROJcsfd

1 COMMENT

  1. Na rolu bilba v hobitovi bolo viac adeptov, nie len jeden.
    V poslednej scene hobita, ked sedi gandalf a bilbom pri zapade slnka, mali este viest dialog ale vraj boli tak unaveni z natacania v ten den, ze ich reziser nechal (pochopil som to tak, ze im to dovolil) len sediet a mlcat.

Pridaj komentár

Mohlo by sa ti páčiť

Najčítanejšie články