Filmy

Aký má na nás efekt filmová hudba, ktorá sa stala neoddeliteľnou súčasťou kinematografie?

Hovorí sa , že hudba sa bez filmu zaobíde, ale film bez hudby nie. To, čo diváci potrebujú a čo si užívajú pri pozeraní filmu je poriadny emocionálny impulz. Nejde čisto len o tú akciu a farebné scény. Je potreba to okoreniť nejakou melódiou, hudbou, nejakým tónom, pretože film už nie je len vizuálnym médiom. Síce tak vznikol, ale dnes už vieme, že toto umenie je audiovizuálne, pretože stimuluje ako zrakové, tak aj sluchové vnímanie. Hudba vo filme predstavuje autorský postoj, komentár k vizuálnemu dianiu a plní významovú a emocionálnu funkciu (zdôrazňuje niektoré emocionálne kvality vizuálnych obsahov). Vo filmovom diele je hudba vlastne doplňujúcou zložkou, ktorá ovplyvňuje chápanie iných prvkov vo filme.

Piráti Karibiku

Zdroj: screenrant.com

Filmová hudba a jej rola v príbehu

Filmová hudba vo veľkej miere ovplyvňuje celkový dojem a pocity, ktoré z konkrétneho počinu máme. Skrátka obohacuje snímku, preto sa stala jej neuveriteľne dôležitou súčasťou. Skúste si napríklad predstaviť svoj obľúbený celovečerák či seriál a odmyslite si pritom hudbu. Absurdné, však? Zrazu by to už nebol váš milovaný film, pretože by mu niečo dôležité chýbalo. Už by ste z neho nemali taký zážitok. Je nemožné si odmyslieť hudbu z takých scén, ako sú napríklad nájazd Rohirrimov z Pána Prsteňov, bitky na moriach v Pirátoch z Karibiku alebo bojujúci Optimus Prime v Transformeroch.

Sú známe viaceré prípady, kedy si herci žiadali púšťať hudbu pri natáčaní, aby si mohli lepšie predstaviť pocity a charakter postavy, spolu s celkovým dejom. Filmová hudba rozvíja dej a príbehu dodáva atmosféru. V dramatických príbehoch býva často hudobný zážitok tak silný, že dokáže dívaka až rozplakať, alebo naopak rozosmiať, v prípade komédie. Filmová hudba je v podstate alternatívou klasickej symfonickej hudby a svojich priaznivcov nachádza v širokých radoch rôznych subkultúr. Veľa ľudí ju počúva popri iných hudobných žánroch. Je to pre nich prijateľná náhrada, počas ktorej si môžu predstavovať svoj milovaný film a príjemne relaxovať.

nová star wars trilógia

Zdroj: wallpapercave.com

Skladatelia filmovej hudby sú rôzni. Každý má vlastný štýl, ktorý si postupom času vytvoril a ktorý je pre neho charakteristický. Existuje veľa dobrých skladateľov, ale nie všetkým sa podarilo patrične presadiť a stať sa tak svetoznámymi. Ako v každej profesii, aj tu totiž platí, že jestvuje veľa povolaných, ale málo vyvolených. Toto je len zopár z nich:

Hans Zimmer – Sherlock Holmes, Pirates of the Caribbean, Gladiator, Inception, Da Vinci Code, Interstellar a mnoho ďalších

John Williams – Jurassic Park, Harry Potter, Star Wars, Superman, Home Alone a mnoho ďalších

Danny Elfman – Batman, Spider-Man, Men in Black, Alice In Wonderland, The Simpsons, a mnoho ďalších

batman micheal keaton

Zdroj: amazon.com

Ako prežívate zážitky z filmov s dodaním úžasnej hudby vy? Dokážu vo vás vyvolať silné emócie, smiech pri komédiach, slzy pri drámach alebo hrozivý strach pri hororoch? Ak áno, ktoré patria medzi vaše najobľúbenejšie?

Related posts
Filmy

Pozrite si exkluzívny pohľad na uniknuté zábery z filmu Avatar 2 (SPOILERY)

Filmy

Film Matrix 4 dostal povolenie natáčať na Slovensku. Online je aj nový teaser

Filmy

Scarlett Johansson získala hlavnú úlohu vo filme Notorious B.I.G. vs Tupac. Koho tam stvárni?

Filmy

6 zloduchov, ktorým by mohol čeliť Tom Holland ako Spider-Man v nasledujúcom filme

Pridaj komentár