Ucelený príbeh ako za starých čias. Fungovalo to aj teraz? | Doctor Who: Flux RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Doctor Who: Flux RECENZIA – 13. séria 13. Doktora (teda Doktorky) sa vrátila ku koreňom seriálu. Ten so svojou veľkolepou 58-ročnou históriou začínal ucelenými príbehmi. Počas štyroch až šiestich dielov (a výnimočne aj desiatich) sa vyrozprávala jedna línia. Tu to vyskúšali opäť. Chris Chibnall priniesol jednu udalosť v šiestich častiach, ktorej dal názov Flux.

Jodie Whitaker
Zdroj: inverse.com

Doctor Who: Flux RECENZIA – Čo je vlastne Flux

Flux je tu rozsiahla masa energie nezadržateľne sa šíriaca celým vesmírom. Ničí svety jeden po druhom a samozrejme je iba na Doktorke a jej spoločníkoch, aby hrozbu zastavili. Lenže nebude to jednoduché, keďže situáciu chcú využiť viacerí klasickí nepriatelia a objavia sa aj úplne noví.

V tomto krátkom rozsahu sa toho stane naozaj veľa. Sontarania (a v krásnej klasickej podobe!) využijú rozruch, aby robili to, pre čo sú stvorení – vyvolali vojnu. Vynoria sa dlho väznené dve postavy, s ktorými sa už Doktor vraj pozná (ale poznáme to, timey-wimey) a poriadne zamiešavajú kartami.

Swarm-Azure-Passenger-Doctor-Who
Zdroj: denofgeek.com

Množstvo dejov a návratu klasických nepriateľov

Pozrieme sa na planétu Čas, ktorá by logicky nemala existovať, a opätovne do Doktorkinej zabudnutej minulosti. Na vesmírnych lodiach novopredstavenej rasy Lupari (ktorí pripomínajú psov a každý z nich má svojho človeka – super twist) bojujeme proti Cybermenom. Svoje povedia aj Weeping Angels a rozhádžu tok času, keď dokážu ľudí posielať do minulosti opätovne.

Samozrejme, že po boku Pani času stojí po minulých sériách Yaz. Nový spoločník Dan (komik John Bishop) zo začiatku pôsobí rozpačito, ale na jeho roztomilú zmätenosť a zároveň schopnosť sa vynájsť si obľúbite. A zasmejete sa aj na tom, že si ho doberajú kvôli tomu, že je z Liverpoolu (sem sa po Londýne a Cardiffe teraz presúvame s viacerými dejmi) a má tak špecifický prízvuk, aj keď poriadne nepoznáte tieto reálie.

Lupari
Zdroj: nerdist.com

Okrem nového spoločníka aj hromada ďalších postáv

Okrem nich je tu predstavená pekná hromada vedľajších postáv. Párik z vesmíru, ktorý sa neustále hľadá a s hlavnými postavami sa stretávajú postupne jeden po druhom, či psychológ zo 70. rokov, ktorý je prekvapivo drsný. Danov milostný záujem, vedúci Lupari letky, pološialený viktoriánsky gentleman, ktorý objavil tunely medzi priestormi v čase.

Zdať by sa mohlo, že kvôli tomu to bude poriadny guľáš, ale prekvapivo to dokáže fungovať. Hovoríme si, že takto mohol začať Chinball s písaním príbehov pre Jodie Whitaker a ľudia by si ju oveľa viac obľúbili. Lenže potom tu prichádza to klasické „ale“….

doctor who vindor bel
Zdroj: youtube.com

Doctor Who Flux RECENZIA – Tu prichádza „ale“

Pravdou je, že si pokúšali naložiť priveľa. Postavy a interakcie medzi nimi fungujú skvele, deje sa dokážu stupňovať. Lenže ich chcú rozbehnúť príliš a vy sa obávate, či sa dokážu vo finále všetky rozpliesť.

Doctor Who nie je neznámy tým, že by si nenechával niečo v rukáve a s pálčivými otázkami v hlave by nás nedostal aj po konci. Tu to nie je výnimkou, ale predsa si hovoríte, že by ste čakali pri niečom lepšie ukončenia. Pretože povedať na niečo „podľa fyzikálnych zákonov by to nemalo existovať, ale vesmír končí, tak môže“ je jednoducho dielo lenivého scenára.

doctor who flux
Zdroj: whatculture.com

Viacero vecí len rýchlo odbili

Yaz, Dan a Eustacius Jericho (spomínaný psychológ a mimochodom absolútne krásne meno meno) spolu uviaznu v minulosti. Zrazu vidíme, ako cestujú po celom svete a hľadajú stopy, ktoré im zanechala Doktorka. Toto dobrodružstvo je síce skvelé a máte z neho pocit ako z Indiana Jonesa, akosi sa však zabudlo vysvetliť ako môžu, za čo môžu a prečo.

Viacero epizód sa končí fantastickými cliffhangermi, pri ktorých sa neviete dočkať ďalšej časti. A potom sú vyriešené do dvoch minút. Posledným dvom dielom táto uponáhľanosť určite neprospela a finále obzvlášť.

doctor-who-claire-angel
Zdroj: digitalspy.com

Vo finále sa zázraky nekonajú

Vždy by som čakal, že práve záver by nám mal vyraziť dych. Tu sa to deje pri pár momentoch, keď vidíme rozdvoj- až troj-enú Doktorku (a so skvelými narážkami) alebo tri flotily lodí (Sontaranskú, Dalekovskú a Cybermenovskú). Ale ako celok to pôsobí priemerne.

Veľa dejov uponáhľali a to len na to, aby sa mohli venovať konverzáciám, ktoré popravde nie sú z tých najzáživnejších. Jednu postavu priniesli naspäť a nedali jej dostatok priestoru, čo nejedného fanúšika už predtým zmieneného UNIT-u nepotešilo. Celý Flux sa rieši 5 epizód len na to, aby sa ho podarilo zastaviť na prvý pohľad jednoduchým spôsobom.

The Grand Serpent
Zdroj: denofgeek.com

Prirýchly rozbeh, po ktorom narazili

Dve dôležité postavy sú odstavené tiež len tak medzi rečou a akosi neviete, na čo ste finále pozerali. Možno len kvôli tým pár svetlým momentom so skvele naplánovanou akciou pre každého člena, šťastnými momentmi a Doktorkiným chaotickým vystupovaním (ktoré je ale na postave práve fajn).

Ucelený príbeh s jedným dejom by rozhodne fungovať mohol. Ale nemohlo by sa stať, že si tých dejov rozbehnú zbytočne veľa, niektoré odstavia príliš rýchlo a niektoré nedotiahnu vôbec. O to trpkejšie to pre vás je, keď vidíte, ako sa to celé rozbiehalo a aký to malo konečne náboj.

doctor who flux sontaran
Zdroj: bbc.co.uk

Väčší rozpočet je ale cítiť

Jedna vec sa musí ale stále nechať. To, že seriál dostal väčší rozpočet, je cítiť. Už nie všetky efekty pôsobia lacno (aj keď niektoré stále áno, ale predsa tým milým spôsobom). Vidíme aj veľkoleposť vesmírnych bitiek či jednotiek. A neviem, či sa to zdalo len mne, alebo polovicu rozpočtu minuli na kostýmy, ktoré sú úplne úžasné. Jednoducho, chcem nosiť kabát aký mal Swarm.

13. (obnovená) séria 13. Doktorky je teda o niečo lepšou ako jej predošlé dve. Vraciame sa tu opäť k niektorým dejom (Division alebo Fugitive Doctor), pri návrate by to však chcelo viac. Dozvedáme sa aspoň niektoré odpovede, ktoré si pokladáme od obnovenej éry, nie je ich však dostatok alebo nie sú dostatočne uspokojivé.

doctor who flux
Zdroj: blogthorwho.com

Doctor Who: Flux RECENZIA – Zhrnutie

Dej sa rozbiehal skvele a atmosféra sa budovala naozaj krásne. Viacero vedľajších postáv vedelo fungovať a návraty klasických nepriateľov tiež vo väčšine áno. Vo finále ale bolo poznať, že si naložili viac ako sú schopní zvládnuť a dostali sme akúsi priemernú zmes.

Ak by som teda prvé štyri diely hodnotil 7 až 8 a posledné dva najviac na 6 (poslednému určite viac ako 5 nemôžem), tak výsledné hodnotenie by bolo 6,5/10 (s prižmúrenými očami za zopár naozaj skvelých momentov vo finále).

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -