Aká bola obľúbená antológia z Netflixu po tretíkrát? | 3. séria Love, Death + Robots RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

3. séria Love, Death + Robots RECENZIA – Na Netflix prišla obľúbená antológia po tretíkrát. Tento raz nám priniesli polovičný počet epizód z prvej série, avšak o jednu časť viac ako pri Volume 2. Samozrejme sa tu však kvalita nepočíta počtom epizód, ale tým, čo obsahovali. Ako sa to rozličným tvorcom a animátorom podarilo teraz?

Samozrejme, presne ako uvádzame, ide o rozličné deje, režisérov, scenáre a predovšetkým štýly animácie. Tak si rozoberieme každú z častí postupne v ich následnosti, každej dáme samostatné hodnotenie a na konci sérii ako takej. Poďme sa teda pozrieť na všetkých deväť epizód Love, Death + Robots Vol. 3.

Three Robots: Exit Strategies

three robots
3. séria Love, Death + Robots RECENZIA; Zdroj: tvinsider.com

Prvé priame pokračovanie v tejto sérii! Starú známu trojicu robotkov poznáme už veľmi dobre. Ak to nie je pokazené, nenapravujte to. Fungujúci koncept s trojicou, ktorá cestuje svetom, hodnotí chyby ľudí a prípadne hľadá tých, ktorých prežili, už poznáme. Satira aj čierny humor zostávajú, do mixu však prihodia aj prekvapenie z počiatku robotieho povstania a šokujúci komický koniec. Skvelý začiatok, dostatočný na 8/10.

Bad Travelling

bad travelling
Zdroj: reso.com

Na tento diel som bol osobne najviac zvedavý. Producent, ktorý funguje so seriálom od začiatku a dlhoročný vynikajúci režisér David Fincher totiž prichádza s prvým príspevkom k animovanej tvorbe. Sledujeme tu skupinu námorníkov, ktorá je napadnutá monštruóznym kôrovcom, ktorý sa usídli na ich lodi.

Kapitán je nútený robiť drastické rozhodnutia, pri ktorých čelí nemalým morálnym dilemám. Strach prežívame spolu s posádkou, motivácie jednotlivých členov sú výborne podané. Prekvapujúci zvrat strieda prekvapujúci zvrat. V dvadsiatich minútach vám dokáže vyrozprávať komplexnejší príbeh ako niektoré celovečerné filmy. Očakával som najlepší diel, dostal som jednoznačne najlepší diel. 10/10

The Very Pulse of The Machine

the very pulse of the machine
Zdroj: whats-on-netflix.com

Dve astronautky na misii na mesiaci Jupitera, Io. Po nehode jedna z nich zomiera a druhá musí cestovať vyše 40 kilometrov do bezpečia. Musí tiahnuť svoju spolupracovníčku kvôli zásobám kyslíka. Kvôli jej zraneniam však musí brať lieky proti bolesti. A tie by sa zrejme nemali kombinovať…

Vydávame sa spolu s ňou na poriadne halucinogénnu cestu, ktorá sa pribúdajúcimi liekmi zhoršuje. Lenže čo z toho je sen a čo realita? Tak ako sa udalosti pohrávajú s mysľou astronautky, sa pohrávajú s našimi. A s trochou poézie sa pozrieme aj na lyrický názov. Posledné sekundy však možno trochu predvídateľné, stále však solídnych 7/10.

Night of the Mini Dead

night of the mini dead
Zdroj: youtube.com

Párik, ktorý si chce užiť na cintoríne, spustí zombie apokalypsu. Presne tak, ako to znie absurdne, sa nesie táto epizóda s miniatúrkami. Hordy ľahko ovládnu celú planétu a ničia ľudí. Zábery z diaľky a v podstate celá časť slúži len na komické uvoľnenie a neponúka žiaden hlbší zmysel. Ale dva-trikrát som sa pousmial. 5/10

Kill Team, Kill

3. séria Love, Death + Robots RECENZIA kill team kill
Zdroj: whats-on-netflix.com

Správna séria sa nemôže zaobísť ani bez parodovania americkej kultúry (a v tomto prípade armády). Vojaci majú úlohu prešetriť záhadné úmrtia. Zistia že, za nimi stojí mechanicky vylepšený grizly, projekt CIA. Skvelá paródia na ich projekty aj toxickú maskulinitu. Niečo, čo by sme čakali so zapojením Setha Rogena. Len tých hlúpych vtipov a neustáleho strieľania sa čoskoro prejete. 6/10

Swarm

3. séria Love, Death + Robots RECENZIA swarm
Zdroj: whats-on-netflix.com

Doktor Arfiel sa vydáva na výskum mimozemskej rasy insektoidov, ktorá sa označuje len ako Swarm. Stretne sa tam s doktorkou Galinou, ktorá už výskum realizuje. Vysvetľuje mu, ako roj prijíma medzi seba iné rasy a organizmy, ich úlohy a kastový systém. Avšak zistí sa, že aj doktor a roj sledujú svoje vlastné záujmy.

Boj veľkého predátora proti človeku sme videli už mnohokrát. Preto treba jednoznačne k téme pristupovať originálne. Tim Miller sa pokúšal, avšak, nevyšlo to zrejme tak úplne, ako by chcel. Snaha o filozofickú rovinu a výzvu na konci sa akosi stráca. Epizódu dokonca nezachraňuje ani obhájiteľná a dejovo sediaca sexuálna scéna. Spadá teda do priemeru s hodnotením 5/10.

Mason’s Rats

3. séria Love, Death + Robots RECENZIA mason's rats
Zdroj: whats-on-netflix.com

V nešpecifikovanej verzii budúcnosti sa farmár Mason potýka s netradičným problémom. Krysy v jeho stodole konzumujú geneticky upravené materiály a tak mutujú k vyššej inteligencii. A začnú útočiť. Poľnohospodár povolá vysoko technologicky vyvinutú spoločnosť Traptech s ich lasermi a smrteľnými robotmi.

Lenže otázkou je ako veľmi sa dokážu hlodavce inteligenčne vyvinúť a kam až môže zájsť masaker. A či to dokáže Mason celé sledovať. V zdanlivo komickom pojatí dostávame koniec koncov za oponou brutality aj prekvapivo citlivé pojatie. Preto si Masonove potkany pokojne zaslúžia 7/10.

In the Vault Halls Entombed

in the mountain hall entombed
Zdroj: imdb.com

Moderná armáda stretáva prastarých bohov. To nám sľubovali pri zachraňovaní rukojemníkov špeciálnymi silami. Avšak v jaskyniach narazia na niečo, čo neočakávali ani v najhorších snoch. Opäť tu akosi nepoberám tu americkú mentalitu strieľať na všetko, čo sa pohne. Avšak dôležitým je tu niečo úplne iné.

Čakali sme storočia, možno až tisícročia na starú entitu na štýl Lovecraftových románov. To nám síce doručili, ale finálne konfrontácie s ľuďmi pôsobili akosi plocho a nemastne. Koniec chceli nechať otvorený pre interpretácie diváka, avšak aj tak mi prišiel uponáhľaný. Škoda pre kvalitný príbeh, ktorý skĺzol do priemeru. 5/10

Jibaro

jibaro
Zdroj: netflixjunkie.com

Nové spracovanie starého príbehu o siréne. Tentoraz s nádychom latinskej kultúry a parafrázou na bájne El Dolaro. Skupina rytierov narazí na záhadnú, zlatom a drahokamami osádzanú ženu v jazere, ktorá ich svojim krikom láka k istej smrti. Avšak jeden z bojovníkov je hluchý a tak nepočuje jej volanie.

Začať sa tak má tanec dvoch bytostí, kde môže byť len jeden víťaz. Namiesto etudy však dostávame chaotickú, až epileptickú kameru, pri ktorej tretinu času nevieme, čo sa deje. Rozumiem, že týmto a zvukmi v okolí chceli navodiť pocit frustrácie rytiera aj ženy, avšak príliš na to tlačili a divák sa sám nemohol ubrániť nepríjemnému chveniu (ale nie v dobrom zmysle). Tu nanajvýš 3/10 za prvotný nápad a niektoré vizuály.

3. séria Love, Death + Robots RECENZIA – Zhrnutie

Takže klasicky, kvalita epizód značne kolíše. Jedinou škodou však je, že príbehy, ktoré spočiatku vyzerali pútavo a lákali na kvalitný príbeh, nakoniec poskytli chaos, zbrklosť alebo plochosť. Stále sa tu však nachádzajú epizódy, ktoré by som si bez problémov pustil okamžite opätovne. Séria si tak ako celok odnáša 6/10, takže nedopadla o nič slávnejšie ako predošlých osem častí z Volume 2.

Mohlo by sa ti páčiť

6 COMMENTS

  1. Myslím, že Emmy: WINNER: Love, Death + Robots – „Jibaro“ (Netflix)
    Alberto Mielgo, Character Designer, hovorí za všetko a plne sa s ním stotožňujem. Je to skvost.

  2. ja prave uprednostnujem obsah pred formou, z tohoto hladiska je to najhorsia cast z celeho serialu. Z 3. sezony sa mi pacila len s03e01 a aj ta tu asi nemala co robit, lebo rovnake postavy uz boli v 1. sezone. Inak na youtube vramci Dust su tony lepsich kratkych scifi ako LD&R, mali by sa dohodnut a rozsirit sa na stovky epizod.

  3. Ehm, najviac ma sklamalo vaše hodnotenie Jibaro. Tento diel je v podstate vizuálno-scénicky masterpiece svojho druhu. Dali ste tomu 3/10, hoci väčšina reálných kritikov (nič proti Vám) to považuje za TOP 3 epizód z celého LDR a vy ju považujete za najhoršiu. Nuž, asi len výrazné iné kvalitatívne preferencie :)

  4. Za mňa osobne je Jibaro druhá najlepšia časť série po Bad Travelling. Príbeh super, chaos a tras kameri mi osobne nevadil, skôr sa mi tam hodil. Za mňa to bolo úplne skvelé. Ale chápem, že je to skôr typ časti ktorá sa buď páči alebo nepáči.

  5. je smutne, ked celu sezonu serialu pozries za „2 hodiny“ 1 vecer. Je smutne, ked graficky a dizajnovo „vysperkovane“ diela zabija kratka minutaz a casto uplne nezazivny az zbytocny scenar (potkany su uplne najhorsi). Zabity potencial v kazdom jednom pribehu. Pritom to mohlo byt krasnych 9 celovecernych filmov, keby sa scenaristi trochu pohrali so scenarom. Takze zamna… kasite na LD&R a konecne natocte aspon 10 casti Black Mirror!!!!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -