Masívny štrajk scenáristov sa skončil. Netflix bude platiť

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Štrajk scenáristov končí

Štrajk scenáristov sa dnešným dňom oficiálne končí. Počas minulého týždňa prichádzalo k viacerým jednaniam medzi Writers Guild of America (WGA) a zástupcami filmových štúdií a streamovacích služieb. K predbežnej dohode došlo už tento pondelok, teraz štrajkujúci scenáristi podmienky definitívne schválili.

WGA počas uplynulej noci vydalo na sociálnej sieti i oficiálnych weboch vyhlásenie, že po 148 dňoch spor konečne došiel k záveru. Výbor, dozorná rada zastupujúca scenáristov aj AMTPT (Alliance of Motion and Pictures Producers) sa zhodli na tom, že dohoda vstupuje do platnosti.

Čo sa podarilo vyjednať?

Súčasťou vyhlásenia je aj link, v ktorom strany uvádzajú celé znenie dohody. Medzičasom vznikla samostatná webová stránka venujúca sa dohode, na ktorej sa nachádza praktický súhrn toho, čo sa podarilo vyjednať. Aké sú teda podmienky za akých sa môžu opätovne vrátiť do práce?

Zmluva má trvanie do 1. mája 2026. Zaručuje, že diplomovaným autorom (s titulom MBA – Master of Bussiness) narastie po podpisoch ich minimálna mzda o 5 %, o ďalšie 4 % k 2. máju 2024 a ešte o dodatočného 3,5 % k 2. máju 2025. Ostatným autorom bude plat narastať najviac o 3 %, to však na ročnej báze.

HBO The Last of Us zábery
Zdroj: HBO

Umelá inteligencia kameňom úrazu, čo s ňou?

Lepšie budú aj podmienky prispievania zamestnávateľmi do zdravotného fondu (o 0,5 %), zabezpečené však musí byť zdravotné poistenie alebo šetriaci plán na penziu. Ďalej si tiež scenáristi zabezpečili zlepšenie zdravotnej starostlivosti, napríklad aj dohodou o lepších podmienkach pri návšteve lekára.

K najhorúcejším bodom diskusie patrilo použitie umelej inteligencie,  ktorá bola jedným z veľkých dôvodov prečo štrajk začal. AI nesmie napísať ani prepísať žiaden materiál, ktorý by mohol byť použitý a scenáristom nesmú byť odopreté ich autorské práva. Avšak autor sa môže rozhodnúť využiť inteligenciu na pomoc, ak dodrží všetky postupy a podmienky dané spoločnosťou. Akékoľvek materiály vytvorené AI však musia byť jasne označené a priznané.

Viac peňazí zo streamovacích služieb

Štrajk scenáristov končí aj vďaka tomu, že sa podarilo vyjednať podmienky pre projekty tvorené pre streamovacie služby. Ak sú na takýto projekt najatý na určitý stanovený čas, 50 % ich mzdy musí byť uhradených vopred. Po 9 týždňoch sa môže autor rozhodnúť či bude chcieť ďalej vyplácať svoje peniaze po častiach a na percentá alebo si vyberie celý zostatok.

Ak však celkový rozpočet na takýto projekt prekročí hranicu 30 miliónov dolárov, vtedy minimálna „kompenzácia“ predstavuje 100 000 dolárov (nárast až o 18 %). Nakoľko sú zisky streamovacích služieb silne ovplyvnené aj počtom sledovateľov, aj do týchto čísel chcú byť zapojení scenáristi. Tu majú dostať za prvých 90 dní od spustenia bonus, ktorý je ovplyvnený počtom odberateľov služby v pomere k dĺžke titulu alebo epizódy.

Bonus za počet zhliadnutí

V dohode sa napríklad uvádza, že na najväčšej streamovacej službe (meno síce v podmienkach uvedené nie je, pravdepodobne však ide o Netflix) by scenáristi mali dostať 9 031 dolárov za polhodinovú či 16 415 dolárov za hodinovú časť. Všetky čísla o pozretiach a počte sledovaných hodín im musia byť dostupné a zreteľné. Ďalej si vyjednali 150 % bonus za pilotné diely a 115 % za „náhradné“ scenáre.

Ak má produkcia seriálu trvať viac ako 9 týždňov, vyjednané boli minimálne čiastky (uvedené v tabuľke) nižšie. Tie sú samostatné pre jednotlivca (ktorý je nielen autorom scenára, ale aj producentom) a individuálne pre tím pracujúci v jednom priestore.

producer weekly premium
Zdroj: wgacontract2023.org
Development room premium rates
Zdroj: wgacontract2023.org

Nielen mzdy, ale aj počet scenáristov

Štrajk končí aj vďaka tomu, že sa podaril dohodnúť minimálny počet scenáristov pracujúcich na jednom seriáli. Ak nejde o jediného autora, ktorý píše všetky epizódy, vtedy je stanovené množstvo ľudí píšucich epizódy. Ak má seriál 6 a menej dielov, stačí, ak na ňom budú pracovať traja autori. Počet epizód medzi 7 a 12 už si vyžaduje 5 autorov a čokoľvek nad 13 častí už bude musieť mať 6 scenáristov.

Špecifické podmienky sa týkajú aj reality show, kvízových relácií, skečové šou a podobného zábavného obsahu. Tu vyžadujú podobnú týždennú kompenzáciu ako pri seriáloch, avšak postačuje doba maximálne 13 týždňov. Rozpočty pre vyplácanie bonusov tiež nemusia byť natoľko vysoké – ide o 600 000 dolárov za polhodinovú reláciu alebo 1,15 milióna za hodinový obsah.

Netflix história
Zdroj: Netflix

Dnes po deviatej sa môžu vrátiť k práci

Na druhej strane scenáristi garantovali poskytovateľom služieb  počet „epizód na promovanie“, na ktorých budú pracovať bez nároku na honorár z dvoch na tri (ak to ale neprekročí hranicu 25 % celkového trvania seriálu).

Projekt, ktorý bol vyrobený exkluzívne pre streamovaciu službu, môže byť uvedený aj v kinosále, nemôže však byť premietaný viac ako 8 dní. Výnimkou je uvedenie na 40 dní, vtedy však musí scenárista alebo scenáristi dostať kompenzáciu 3 % zo zisku. Zároveň musia byť v každom z týchto prípadov jasne uvedený v titulkoch.

To, že sa štrajk scenáristov končí, je skvelou správou pre nejedného fanúšika. Autori sa môžu vrátiť k svojej práci a tak posunúť ďalej produkcie projektov, na ktoré netrpezlivo čakáme. Príkladom je napríklad druhá séria The Last of Us alebo mimoriadne očakávaná piata séria Stranger Things. Avšak, ešte nie je koniec úplne všetkým sporom. Herci, ktorí sa pripojili k štrajku v polovici júla, v ňom stále pokračujú.

Ste radi, že sa scenáristi vracajú k práci a môžu sa tak rozbehnúť „pauznuté“ projekty? Ako hodnotíte podmienky, ktoré sa im podarili vyjednať? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: screenrant.com, wgacontract2023.org, Wristers Guild of America West

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -