Miesto prípravy Harry Potter seriálu basa? J.K. Rowlingová by mohla putovať do väzenia za jej vyjadrenia

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Odpyká si J.K. Rowlingová trest?

Autorka milovaných kníh o Harry Potterovi padla v očiach fanúšikov po svojich vyjadreniach posledných rokov až na úplné dno. Kvôli novému zákonu, o ktorom sa rokuje vo Veľkej Británii, by si teraz J.K. Rowlingová dokonca mohla odsetieť trest vo väzení, informuje portál Deadline. Spisovateľka sa názorov aj tak nechce vzdať a hrdo prehlasuje, že by s tým nemala problém.

Celá situácia sa začala jej vyjadrením na sociálnej sieti Twitter (dnes X). Prezdieľala príspevok spoločnosti Devex, ktorá hovorila, že by sa mal po pandémií COVID-19 vytvoriť rovnejší svet pre „ľudí, ktorí menštruujú. Na to pridala Rowlingová komentár „Som si istá, že pre týchto ľudí už bol nejaký výraz, niekto mi pomôžte,“ a následne použila niekoľko transformácií slova „women, teda ženy v angličtine.

Jediný komentár rozbehol lavínu negatívnych komentárov

Spustila sa okamžite záplava negatívnych komentárov, ktoré obhajovala po svojom. Tvrdila, že nemôžeme zmazať koncept pohlavia, pretože by sa tým stratilo mnoho cenných názorov, napríklad ten o pároch rovnakého pohlavia. Povedala, že trans osoby nemôže nenávidieť, pretože roky s nimi sypmatizuje a viacero z nich pozná.

Lavína pohŕdania a nechápavých názorov však už bola spustená. Niektorí priaznivci nevedeli uchopiť koncept, že rovnaká žena, ktorá napísala dielo o láske, prijatí a možnosti niekam patriť má podobné myšlienky. Vyjadrilo sa dokonca aj viacero hercov zo série Harry Potter, aby dali jasne najavo, že trans osoby podporujú.

Vystúpili proti nej Ron, Hermiona či dokonca aj Mlok

Emma Watson, ktorá si zahrala Hermionu Grangerovú, dokonca prispieva organizáciám na podporu trans ľudí. Rovnako k veci pristupujú aj Ruper Grint (Ron Weasley), Bonnie Wright (Ginny) a dokonca Eddie Redmayne, hlavná hviezda Fantastických zverov. Koniec koncov, aj on sám si zahral trans ženu vo filme Dánske dievča.

Autorka sa na sociálnych sieťach neustále obhajovala a opakovala, že nechce so svojimi priaznivcami vojnu. V tomto trvrdení ju podporil aj dnes už zosnulý herec Robbier Coltrane, predstaviteľ Hagrida. Rowlingová už počas septembra 2020 dostala svoj trest, v ktorom ju niektorí fanúšikovia metaforicky pochovali a vo veľkom bojkotovali jej novú knihu Búrlivá krv.

Napriek kritike pracuje na seriáli

Spisovateľka bola parodovaná a dostávala neustále negatívne reakcie, niektoré dokonca prešli aj do hrozieb. Opäť totiž začali naberať na intenzite, keď sa začali šíriť zvesti o tom, že Harry Potter bude nanovo prerobený, tento raz ako seriál. Táto správa sa naozaj počas apríla tohto roka potvrdila.

Sedem kníh by malo dostať vlastné série, niektoré rozdelené aj na viac častí, dohromady ich má byť 10. Rowlingová sa bude priamo podielať na režírovaní, aby dohliadla na to, že sa zachová vernosť zdrojovému materiálu. Kritika na seba nenechala dlho čakať. Z jednej strany išlo o reakcie, ako môže byť osoba s hanlivými názormi vo vedení, druhé sa dožadovali, aby niekto, kto je proti trans ľuďom, nemohol viac hromadiť svoj majetok a dostať nové peniaze.

Útoky na genderovú identitu ako trestný čin

Teraz je ale možné, že príde aj k právnemu postihu. Magazín The Mail on Sunday priniesol článok, ktorý hovorí o poslednom zasadnutí labouristickej strany v Spojenom Kráľovstve. Predložili zákon, ktorý hovorí, že aj útoky na genderovú identitu budú považované za trestné činy. Zároveň je však v ňom dodatok, v ktorom sa uvádza, že aj tí, čo odmietnu používať preferované zámená transgenderových osôb, by si mohli ísť posedieť až na dva roky.

Rowlingová by tak mohla dostať väzenský trest za jeden z posledných postov, ktorý pridala len 17. októbra. Fotografia, pôvodne z roku 2018, ktorú na sieť X pridal magazín Dazed ukazuje nápis, na ktorom je „Opakujte po nás: Trans ženy sú tiež ženami“, k čomu autorka pridala iba jednoduché „Nie“.

Väzenskému trestu sa vysmiala

Možného dvojročného pobytu vo väzení sa ale nebojí, dokonca sa mu vysmieva. Iba krátko po zverejnení správy a svojho postu z predvčerajšku zverejnila ďalší. V tomto uvádza:

„Bez problémov si odsedím dva roky, keď to má byť alternatívou k potlačeniu slobodného prejavu, sileného popierania reality a dôležitosti pohlavia. Prineste to na súd, hovorím vám. Bude to viac zábavy ako som kedy mala na červenom koberci.“

Namiesto rebootu súdy?

Komentáre opäť nešetrili kritikou a začali umelkyni vytvárať aj fiktívne tresty. Na ne opäť reagovala so smiechom, s tým, že dúfa, že ju dajú do knižnice, ale problém nemá ani s kuchyňou. Prádlo ale robiť nechce, pretože ho buď zrazí alebo zafarbí na ružovo.

Autorku tak možno namiesto prípravy rebootu Harryho Pottera v seriálovej podobe pre HBO čaká súd. Ukáže sa však, či zákon vôbec prejde a naozaj budú útoky na pohlavie trestným činom. Tá však navyše dodáva (tento raz vážne), že ide o mimoriadne neštastnú situáciu, pretože je veľkou zástankyňou práv biologických žien.

Myslíte si, že by mala Rowlingová za svoje vyjadrenia dostať aj väzenský trest? Patríte medzi tých, ktorí by ju tam radi videli, alebo si naopak myslíte, že ide o zbytočne vyostrený konflikt? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: deadline.com; dailymail.co.uk; glamour.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -