Toto sú fakty zo zákulisia série Harry Potter, ktoré vám vyrazia dych!

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Kto by nepoznal sériu, ktorá v podstate sprevádzala naše detstvo či dospievanie. Takmer každý človek buď čítal knihu alebo videl film o „chlapcovi, ktorý prežil“. Séria od J. K. Rowlingovej sa stala skutočne masovou záležitosťou a dnes ju oprávnene považujeme za kultovú. My, diváci, však vieme len to, čo nám tvorcovia sprostredkovali. Čo sa však dialo za kamerami? Toto sú fakty zo zákulisia série Harry Potter, ktoré vám zrejme vyrazia dych!

Fakty zo zákulisia filmovej série Harry Potter

1. Počas série zlomil Daniel Radcliffe 12 až 20 prútikov

fakty zo zákulisia série Harry Potter
Zdroj: adme.media

Počas nakrúcania zlomil predstaviteľ Harryho Pottera okolo 12 až 20 prútikov. Niektoré zdroje uvádzajú, že ich zničil viac ako 60 alebo dokonca až 100. Sám Radcliffe však uviedol, že to nebolo až také vysoké číslo. Problémom bolo to, že sa mladý herec s týmito prútikmi hral ako s paličkami na bubny.

2. Helen McCrory mala hrať Bellatrix Lestrangeovú

fakty zo zákulisia série Harry Potter
Zdroj: adme.media

Pôvodne si mala dnes už zosnulá herečka zahrať postavu diabolskej Bellatrix Lestrangeovej. V tom čase však bola Helen tehotná, a tak túto rolu nemohla prijať. Zastúpila ju tak slávna britská herečka Helena Bonham-Carter, ktorú už diváci poznali z filmov ako sú Sweeney Todd (2007) či Klub bitkárov (1999). A musíme povedať, že odviedla skvelú prácu.

Napokon sa Helen k sérii pridala a to ako Dracova matka Narcissa Malfoyová.

3. Daniel Radcliffe sa zamiloval do Heleny Bonham-Carter

fakty zo zákulisia série Harry Potter
Zdroj: adme.media

Počas nakrúcania dokumentu Harry Potter: Returnt to the Hogwarts (2022) sa Daniel Radcliffe priznal, že sa zamiloval do svojej staršej kolegyne Heleny Bonham-Carter. Tá si, ako vieme, zahrala síce diabolskú, no svojim spôsobom príťažlivú Bellatrix, ktorá patrila medzi najväčších Voldemortových stúpencov.

Radcliffe dokonca svojej staršej kolegyni napísal aj list, v ktorom sa vyznal so svojimi pocitmi a dodal, že ľutuje, že sa nenarodil o 10 rokov skôr. Pre Helenu to bolo veľmi milé a hlavne si obaja užívali ich stretnutie po rokoch od finále série. Samozrejme, len ako priatelia a kolegovia.

4. Lucius Malfoy prosil tvorcov, aby sa mohol objaviť v posledných dvoch dieloch série

Lucius Malfoy
Zdroj: adme.media

Herec Jason Isaacs musel podľa všetkého prosiť autorku série J. K. Rowlingovú, aby jeho postavu prepustila z Azkabanu a aby sa mohol objaviť v posledných dvoch častiach série. Napokon to britský herec dokázal a zohral v posledných dvoch dieloch pomerne významnú rolu.

5. Rowlingová si myslela, že sa Emma Watson nehodí na rolu Hermiony

Emma Watson
Zdroj: adme.media

Toto vyvolávalo medzi fanúšikmi série množstvo kontroverzie. Rowlingová totiž priznala, že z Emmy Watson nebola nadšená a nechcela, aby si zahrala Hermionu Grangerovú. Nebolo to však nič osobné, dôvodom bola krása samotnej herečky. V sérii totiž Rowlingová opísala prerod Hermiony z malého a „škaredého“ dievčatka na krásnu ženu.

Pri Emme Watson bol tento prerod náročný, pretože bola a je príliš sympatická. Napokon však slávna spisovateľka uznala, že je Emma Watson skvelá herečka, ktorá sa možno tak úplne nehodí na rolu Hermiony vzhľadovo, no charakteristicky určite áno.

6. Pri záchodovej scéne v šiestej časti neboli použité žiadne efekty

fakty zo zákulisia série Harry Potter
Zdroj: adme.media

Vo väčšine scén tvorcovia používali špeciálne efekty, avšak nie pri tejto scéne. Tá sa odohrala počas šiesteho dielu s podtitulom Polovičný princ a hlavnými hviezdami v nej boli Harry a Draco. Tí, samozrejme, šli proti sebe a svojimi kúzlami rozbíjali umývadla, kohútiky a iné predmety.

Režisér David Yates chcel, aby to vyzeralo autenticky, preto nechal štáb, aby všetky tieto veci na záchode skutočne porozbíjali. Toto režisérovo rozhodnutie imponovalo hlavne Tomovi Feltonovi, predstaviteľovi Draca Malfoya.

7. Bratia Weasleyovci nenávideli nakrúcanie v Núdzovej miestnosti

Fred a George Weasleyovci
Zdroj: adme.media

V piatej časti série sa množstvo scén odohrávalo v tzv. Núdzovej miestnosti, ktorá sa ukáže len tomu, kto ju naozaj potrebuje. V tejto miestnosti sa študenti vedení Harrym učili, ako sa majú brániť proti nastupujúcej Voldemortovej armáde. Nemohli to robiť na hodinách, pretože to zakázala nenávidená Umbridgeová.

Nakrúcanie piateho dielu teda z väčšej časti prebiehalo v tejto miestnosti, čo veľmi netešilo bratov Phelpsovcov, ktorí stvárnili Freda a Georgea. Tí totiž hovorili, že v tej miestnosti im bolo neskutočne horúco. Ani ich filmová sestra a kolegyňa Bonnie Wright nespomína na nakrúcania týchto scén práve v dobrom. Priznala, že trpí klaustrofóbiou a dlhé nakrúcanie v uzavretých priestoroch jej nerobilo práve najlepšie.

8. Helena Bonham-Carter prepichla ucho svojmu kolegovi Mattovi Lewisovi

Helena Bonham-Carter, Matthew Lewis
Zdroj: pinterest.com

Aj tento incident sa týka piatej časti série. Vo finále sa Harry a jeho priatelia skutočne vzoprú voči Voldemortovým stúpencom, medzi ktorých patrí aj Bellatrix. V jednej scéne herečka drží svojho kolegu so sľubom, že ho zabije, ak Harry neodovzdá isté proroctvo Luciusovi Malfoyovi.

Herečka sa do svojej role až príliš vžila a náhodne nič netušiacemu Mattovi Lewisovi prepichla ušný bubienok. Určite to pre herca bolo nesmierne bolestivé.

Tak čo, ktorá z týchto zaujímavostí zo série Harry Potter vás prekvapila najviac? Napíšte nám do komentárov.

Zdroj: adme.media

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -