Vzrušenie, výbuchy a zabíjanie. Čo viac si želať v dnešnom filmovom svete. A preto som si pre vás dnes pripravil článok, ktorý by si mal prečítať každý milovník poriadne akčných filmov. Niekedy je lepšie vypnúť od všetkých tých nezmyslov a zhliadnuť niečo poriadne. A nakoľko je dnes piatok a víkend je pred dverami, času na oddych pri kvalitnej akcii nikdy nikoho nezabil. Od toho budú následovné “dokonalosti“, v ktorých budú mŕtve tela lietať tak často ako Kiska z Bratislavy do Košíc. Nech sa páči. Vychutnajte si priamo na podnose 15 najlepších akčne nabitých filmov, ktoré by sme si mali všetci povinne pozrieť ešte pred smrťou. A

15Smrtonosná pasca (1988)

Hlavný dôvod, prečo film Smrtonosná pasca funguje tak dobre je jeho samotný kontext. Akčné filmy tej doby mali proste šmrnc. Tu máte dôkaz toho, že do akčného filmu nepotrebujete svalnatého jedinca, ale stačí obyčajný chlapík, ktorý v sebe skrýva oveľa viac. Bruce Willis sa v tomto svetle jednoznačne ukázal. Taktiež je to jeden z klasických filmov, v ktorých má na hlave ešte vlasy. Čo viac k tomu dodať, takéto niečo by sa dalo pozerať každý jeden deň. Charizma filmu nechýba a dokazuje to aj hlavná záporná postava filmu, Alan Rickman. Ako dopadne doslova záchrana Vianoc pred teroristami sa dozviete v samotnom filme.

14Tiger a drak (2000)

Predstavte si rozsiahlu vojnovú drámu a nejaký epický román v jednom celku. Do toho pridajte nadprirodzené bojové schopnosti a vznikne z toho niečo neuveriteľné. Spôsob akým sa prezentuje film je technicky dokonalý. Ang Lee (Pí a jeho život) si pripravil naozaj majstrovské dielo. Do toho sa pridalo naozaj kvalitné herecké obsadenie a nech sa páči. Niekedy nepotrebujete všetky tie vizuálne efekty. Stačí ak ste aziat a viete sa poriadne mlátiť. A to všetko nájdete práve v tomto filme.

13Temný rytier (2008) 

O čom by to bolo, keby sa neobjavil Nolan, nemám pravdu? Temný rytier je určite film, ktorý sem patrí. Táto stredná spojka celej trilógie je jednoznačne najlepšia. Nezažijete len akciu, ale dokonalú psychológiu. Nemusíte byť fanúšikom Batmana. Môžete ho dokonca aj nenávidieť, ale verte mi, že tento film patrí medzi tie najlepšie, ktoré sa vo filmovom svete ukázali. Dôvod? Máme ich hneď niekoľko. Všetky tri filmy sú tak verné knihám od Franka Millera, že je naozaj krásne sa nato pozerať. Ďalším je bohužiaľ už zosnulý herec Heath Ledger. Ak existuje niekde zoznam životných rolí, práve Heath sa nachádza na samotnom vrchole. Miestami temnejší než samotný temný rytier, a to už naozaj čo povedať.

12Francúzska spojka (1971)

Áno, uvedomujem si to. Moc stará film pre vaše oči? Ani nežartujte. Ak naozaj milujete akčné filmy, tak tento by na vašom zozname určite nemal chýbať. A ak si chcete pozrieť dobu, kedy ešte len poriadne filmy začali vznikať, mali by ste si nájsť čas aj na takýto počin. Dajte na čas bokom všetky tie vizuálne efekty, zelené plátno a pustite sa do toho! Jimmy “Popeye” Doyle (Gene Hackman) snáď nikdy neprestane behať… Poriadna jazda, kopance… Všetko na jednom mieste. Násilie, ktoré v tom čase učarovalo každému. Stále som vás nepresvedčil? A čo tak fakt, že film v tom roku získal 5 Oscarov (najlepší film, najlepší hlavný herec, réžia, strih a scenár)? Prajem príjemné uvažovanie.

11Votrelci (1986) 

A v minulom storočí ešte chvíľu ostaneme. V tom čase sme privítali votrelcov. Nie, nemyslím tých čiernym a “bombových”, ktorí robia vo svete len problémy. Títo votrelci, na čele s Jamesom Cameronom, sú proste jedineční. Z takéhoto počinu jednoducho dostanete klaustrofóbiu. Tak sa vžijete do celého mimozemského priestoru, že sa nebudete vedieť nadýchnuť. Všetci tí votrelci 21. storočia stoja akurát tak za jeden veľký prd to tváre. Táto klasika vám proste vyrazí dych. Netreba zabudnúť, že práve v tom roku vznikol nový filmový žáner. Avšak ak nepreferujete tie staré, máte možnosť skúsiť tie nové. Už 18.5.2017 budete mať príležitosť pozrieť si na striebornom plátne film Alien: Covenant a zistíte sami, či sa táto novinka aspoň kúsok kvalitou obtrela o starú klasiku.

10Agent bez minulosti (2002)

V dobe, kedy sa James Bond začínal prepadať pod zem, na svetlo sveta prišiel nový akčný hrdina. Svoj debut zvládol na výbornú a Jason Bourne sa stal ikonou. Ako by ste reagovali vy, keby sa proti vám postaví ultra vyškolený človek, ktorý ani nepozná svoju minulosť? Utekajte. Pretože tempo, ktoré tento film udáva je miestami ťažké vstrebať. Ak by ste si dnes večer našli čas na niečo takéto, vrelo odporúčam. Pokračovať môžete Bournovým mýtusom (2004) a zakončiť to Bournovým ultimátom (2007). Filmový večer pri poriadnej akcii ako stvorený.

9Dobyvatelia stratenej archy (1981)

Tu niet čo napísať. Indiana Jones je legenda. Tou je samozrejme aj Steven Spielberg, bez ktorého by film ťažko existoval. Každá jedna scénka je veľmi príjemná pre každého. Prekvapí začiatok, ohúri stred a vyvrcholenie v závere dá bodku za všetkým. Poznám veľa ľudí, čo nepatria medzi fanúšikov tohto filmu. Nechcú si ho pozrieť a je ťažké ich donútiť. Poznáte niekoho takého? Ak áno, musíte ho presvedčiť. Verte mi, takéto niečo vás bude baviť aj 100 krát po sebe.

8RoboCop (1987)

Prosím, neodsudzujte ma ešte. Nemohol som vynechať ani tento film. RoboCop je proste jedinečne násilný, akčný futuristický film. Taktiež vám povie veľa o hodnote ľudského života v zločineckom svete. Žijete si svoj spokojný život, až do dňa kedy sa všetko zmení. S myšlienkou smrti ste vzkriesený k životu ako Cyborg. A od toho momentu príde krv, streľba a sem tam nejaká poriadne “robotická” akcia. Proste len ďalšia kvalitná filmová klasika, v ktorej si akcia určila svoje vlastné rozmery a dokázala zabodovať.

7Divoká banda (1969)

Privítajte prosím ten najstarší na zozname. Divoká banda je naozaj divoká. Tento western patrí medzi tie najlepšie, ktoré sa kedy objavili. Neveríte? Stačí si pozrieť video, ktoré vám to dokáže. Až v tomto filme zistíte, aký skutočne divoký západ bol. Týmto filmom sa dokonca vo svojich ranných časoch nechával inšpirovať aj Quentin Tarantino, ktorému krv nie je ľahostajná. A nájdete ju aj v tomto filme. Taktiež uvidíte, že niekedy si proste postavy vymenia strany. Dobrí prejdu na zlú stranu a zlí na tú dobrú. Aj by som tomu oponoval, ale spojenie zafungovalo. Hlavne vtedy, ak na svojho nepriateľa vytiahnete guľomet. Táto westernová lahôdka si určite zaslúži svoje miesto.

6Matrix (1999)

Má vôbec cenu vám niečo o tomto napísať? Myslím, že Matrix poznáme naozaj všetci. Neo (Keanu Reeves) svoj život posunul na novú úroveň a určite vykonal správne. Ak by som mal dostať jeden cent za každé pozretie filmu Matrix, mal by som možno tak 14 centov. Ja viem, nič moc, ale samotný film v sebe skrýva oveľa väčšiu hodnotu. Tá sa určite v niektorých srdciach vyšplhala na nekonečno a tento počin sa stal, ako to opakujem skoro pri každom filme, legendárnym. A kto vie, jedného dňa sa možno dočkáme nového pokračovania. Treba si počkať a čas ukáže ako sa veci vyvinú. Pokiaľ samozrejme nepríde Neo a nezastaví ho.

5Avengers: Pomstitelia (2012) 

Dlho som premýšľal, či sem pridám Marvel. Ak si však svoje miesto zhrabol DC, zaslúžia si svoje miesto aj Avengeri. Tí sa nám predstavili v roku 2012 a mali sme sa načo pozerať. Pri niektorých scénkach som sa s chuťou zasmial, avšak pri niektorých som nedokázal zatvoriť svoje ústa. Toľko ultra-galaktickej akcie na jednom mieste? To tento film určite má. O pokračovaní sa však vyjadrovať nebudem. Treba len dúfať, že Infinity War dopadne úplne inak a ukáže nám nové rozmery, ktoré dokáže len Marvel. Veľmi stručné, ja viem. Takéto niečo si proste musíte pozrieť.

4Nebezpečná rýchlosť (1994)

V polovici deväťdesiatych rokov boli akčné filmy na vzostupe. Rozkvitali ako burina na dvore a my sme nevedeli, kde skôr skočiť. Potom však prišiel tento film a dostali sme niečo nové. Ja som bol vtedy síce ešte len v bruchu, ale svoju chybu som napravil “pár” rokov po narodení. Predstavte si, že sedíte v autobuse, ktorého rýchlosť musí presahovať 50 km/h. Ak klesne, bude poriadna sveteľná šou. A samozrejme si to nemusíte predstavovať. Určite nič takému neprajem, avšak Keanu Reeves a Sandra Bullock by o tom vedeli rozprávať. Bok po boku to zvládni až do samotného konca, ktorý si môžete pozrieť vo videu. Zemiakovú medailu si to určite zaslúži.

3Terminátor 2: Deň zúčtovania (1991)

Tretie miesto si odnáša Terminátor 2. Pôvodný film z roku 1984 však vôbec nezaostáva. Fantázia na tmavom pozadí. Hrozivé, miestami divné. Aj tak by sa dal nazvať Terminátor. Druhé pokračovanie je už o úplne niečom inom. Rozpočet je niekoľko násobne vyšší a s tým prišla aj poriadna dávky kvality. Ak si uvedomíme fakt, že sa jednalo o rok 1991, klobúk dole. Opäť James Cameron a jeho revolúcia filmového sveta. Ľudia, ktorí nemajú radi akčné filmy určite ocenia minimálne snahu tej doby. Aj po vyše 25 rokoch svojej existencie dokáže očariť nejedného človeka.

2John Wick (2014) 

Už na začiatku som si povedal, že nebudem podvádzať a svoj najobľúbenejší film nedám na prvé miesto. Aj z toho dôvodu si John Wick odnáša striebornú medailu. Viete prečo? Pretože tento film sa jednoducho zapíše do pamäte každému. Ak by som sa niekedy v živote živil zabíjaním ľudí, John by bol určite mojim vzorom. Zdvorilí, charizmatický, drsný… ďalších tisíc prívlastkov, ktoré určite má. Taktiež aj samotný film, nechýba mu naozaj nič. Od jednej mŕtvoly, až po desiatky mŕtvol. Ale kde sa podela dvojka? Samozrejme, že aj tá sem patrí. Pokračovanie je niečo ako 200% prvého filmu. Všetko sa posunulo ešte na vyšší level a splnilo to svoje očakávania. Stačí ak si prečítate túto recenziu a pochopíte sami. A počul som, že chystajú aj tretie pokračovanie. Svet už nemôže byť krajší.

1Mad Max: zbesilá cesta (2015)

Tento film by na prvom mieste čakal málokto. Ale realita je už raz taká. Reštarty filmov niekedy naozaj nefungujú. Dostanete film a ten okolo kvality ani len neprešiel. Avšak Mad Max z roku 2015 do takejto kategórie určite nepatrí. Práve naopak. Treba sa pripraviť na akciu, ktoré bude filmom prúdiť od jej začiatku, až po samotný koniec. Ak k tomu pridáme post-apokalyptický svet a šialene dobré kostýmy, sánka vypadne nejednému z nás. Tom Hardy a Charlize Theron nám ukázali, na púšti nuda niekedy určite nie je. Ako by aj mohla, ak sa na nej nachádza premotivovaný magor s gitarou ruke. Mad Max si určite prvé miesto zaslúži. Kto nevidel, má čo doháňať. Avšak prajem veľa šťastia, pretože takto šialená jazda sa len veľmi ťažko doháňa.

Tak to by bolo pre dnes všetko a dúfam, že ste medzi týmito filmami aspoň z časti našli vášho obľúbenca. V rebríčku sa nachádzajú aj staré filmové klasiky, a aj tie nové. Nebolo by pekné, ak by zoznam tvorili len filmy z 21. storočia a na tie z minulého by som zanevrel. Predsa len, aj vďaka tým starším vznikali námety a myšlienky na tie nové. Bez nich by to nebolo ono a každý jeden film si svoje miesto vybojoval spravodlivo. Existuje tisícka filmov, ktoré som sem mohol napísať. Počiatok, Mission Impossible, Rambo a iné. Snažil som sa vybrať filmy, ktoré nie každý môžno nemusí poznať. Takže pre dnešný večer sa vykašlite na všetky romantické prechádzky a dajte šancu týmto filmom, ktoré určite stoja za pozretie! Vidíme sa nabudúce.