Novinka od Netflixu aj legendárny horor. Tieto filmy sa nakrúcali na Oravskom hrade na severe Slovenska

Nenechajte si ujsť

Oravský hrad a jeho význam pre kinematografiu

Miest, ktoré poslúžili kinematografii ako filmová kulisa, máme na Slovensku naozaj mnoho. Vizuálne jedinečných miest v celom pomyselnom zozname nie je vôbec málo. Jedným z nich je aj Oravský hrad, ktorý patrí medzi najobľúbenejšie pamiatky tohto typu na Slovensku. Z hradov je dokonca najnavštevovanejší.

Oravský hrad je zaujímavý svojím vertikálnym vzhľadom. Postavený na ostrom vyvýšenom skalnatom brale na mnohých miestach túto skalu priznáva. Na jednom z nádvorí je dnes vidieť aj nevyhnutné oceľové sieťové zabezpečenie skalnej steny, ktoré bráni uvoľňovaniu skál a zaisťuje tým bezpečnosť.

Celý hrad vyniká množstvom priestorov, ktoré sú spojené s hradnými pánmi, palatínom Thurzom, či ďalšími miestnymi osobnosťami. Vo vzťahu ku kinematografii však hrad zaujíma neobvyklý postoj, ak ho porovnáme so zvyškom Slovenska.

Oravský hrad autor tomáš galierik

Ktoré filmy sa tu nakrúcali?

Po celé desaťročia nebolo známe, aký hrad vlastne nemeckí filmári pred vyše 100 rokmi použili pri filme Upír Nosferatu (1922). Bol ním práve Oravský hrad aj miesta v Oravskom Podzámku. V čase vzniku slávneho nemého hororu sa ešte hlavné hradné nádvorie nepodobalo na to dnešné, aj v ňom rástla zeleň a ešte neprebehli dôležité rekonštrukčné práce.

Oravský hrad poskytol priestory nie len prvému hororu inšpirovanému Drakulom, ale aj poslednej seriálovej verzii. Presnejšie bol sídlom Drakulu v trojdielnom seriáli pre Netflix z roku 2019. Práve v prvom hororovom zachytení Oravského hradu však máme možnosť nahliadnuť na priestory a miesta, ktoré dnes vyzerajú inak a sú tak príležitosťou návratu o jedno celé storočie na jednu z najznámejších pamiatok Slovenska.

Dracula z roku 2019 nakrúcaný pre Netflix vo výraznej miere nakrúcal scény mimo Oravský hrad aj v historickom centre Banskej Štiavnice.

Konkrétne filmové miesta na hrade

Oravský hrad je súčasťou pohľadníc, magnetiek, dokumentárnej tvorby a rovnako tak domácej a zahraničnej kinematografie. Zazrieť sme ho mohli vo filme Dračie srdce 2, aj v trojdielnom televíznom filme Adam Šangala. Z miest, ktoré patria medzi najslávnejšie, je nutné spomenúť predovšetkým tieto 4:

1. Tunelový podchod

Vstupný tunel do hradu je nezameniteľný svojou výškou a šírkou. Využili ho už v Upírovi Nosferatu, no pamätať si ho budeme určite ako priestor so žobrákmi v rozprávke Kráľ Drozdia brada. Ešte viac ako miesto, kde princezná Anna prišla o vypálené krčahy, keď jej porozbíjali celý náklad, ktorý len krátko predtým zložila z chrbta. V rovnakom tuneli sa objavil filmový štáb rozprávky Láska na vlásku, kde pomocou filmovej úpravy vznikol dojem hladomorne.

2. Hlavné nádvorie

Na hlavnom hradnom nádvorí filmová kamera nájde množstvo uhlov, ktoré sú použiteľné pre dobové rozprávkové scény. Azda všetka filmová produkcia obklopujúca Oravský hrad tento priestor využila, vrátane posledného filmu, ktorý na hrade vznikal. Počas jari a leta sa na niekoľkých miestach aj mimo Oravy nakrúcala rozprávka Tri zlaté dukáty režisérky Marianny Čengel Solčanskej. Nádvorie a ďalšie miesta v hradu tak bude možné vidieť už čoskoro v príbehu, v ktorom sa cestuje naprieč časom.

3. Rytiersky sál

Charakteristický drevený obklad a florálny motív nástennej maľby Rytierskeho sálu ľahko spoznáme v rozprávke Kráľ Drozdia brada, aj v rozprávke Sokoliar Tomáš, kde predstavoval miestnosť, v ktorej sa pohyboval kráľ (Juraj Kukura). V Sokoliarovi Tomášovi je často vidieť hrad Krásna Hôrka, no všetky scény z nádvoria a interiéru sú v skutočnosti Oravský hrad.

V rozprávke Láska na vlásku sa práve spomínaná sieň využila ako súkromná komnata princeznej Beatrix (Celeste Buckingham).

4. Mediatéka

Mediatéka, zaujímavý filmovo ladený priestor nachádzajúci sa v hornej veži, je hrdou pripomienkou filmovej histórie hradu. Predstavuje repliky niektorých filmových kostýmov, plastiku aj figurínu upíra Nosferatu. Ďalšie filmy si pripomínajú snímky a zoznam. Aj neznalý návštevník tak dostáva informáciu, ktorá má vysokú šancu zaujať inými emóciami a záujmom, ako tomu môže byť pri hodnotných historických artefaktoch a objekte samotného hradu.

Inšpirácia na film a vyzdvihnutie významu hradu pre kinematografiu v tomto prípade nemá konkurenciu. Hradu sa podrobne po filmovej stránke venuje kniha Filmové miesta 1 z vydavateľstva Dajama.

Mediatéka v hradnej veži si spomína aj na nakrúcanie filmu Dračie srdce 2 (Dragonheart: a New Beginning).

V sezóne 2023 zaujme aj niečím novým

V roku 2023 si Oravský hrad pripomína 70. výročie od rozsiahlej generálnej obnovy. Pri tejto príležitosti je aj uvedená obnova pôvodnej maľby a farby na Archívnej veži. Vynikajú na nej výrazné farby. Tie sa na prvý pohľad nepodobajú na zaužívanú farbu fasád dobových stavieb a hradov, ako poznáme po celé roky. Reálne však ide o návrat k pôvodným motívom, ktoré sa na niektorých miestach zachovali a bolo ich možné zrekonštruovať a doplniť po celej ploche.

Zaujímavosťou hradu je, že je možné sa pohybovať po expozíciách voľne, ale zároveň aj v rámci sprievodcovského výkladu. Zahraniční návštevníci majú možnosť využiť aplikáciu s výkladom v cudzích jazykoch. A my, filmoví nadšenci, sa zasa môžeme kochať filmovými miestami na Oravskom hrade.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -