Hollywoodske trháky aj hit Netflixu. Tieto filmy a seriály sa nakrúcali v Slovenskom raji

Nenechajte si ujsť

Filmy, ktoré sa nakrúcali v Slovenskom raji

Slovenský raj je obľúbeným cieľom turistov a jednou z TOP prírodných destinácií Slovenska. Nie je tak možno prekvapením, že jeho krásy sú známe aj v ďalekom Hollywoode. O výnimočnosti predovšetkým Tomášovského výhľadu, vysokej kamennej steny tvorenej prielomom Hornádu, sa ročne presvedčí na vlastné oči niekoľko tisíc návštevníkov. Strmá skalná stena totiž poskytuje výhľad na ľudskou rukou nepoznačenú zalesnenú prírodu.

Dávka adrenalínu pri pohľade dolu je nepochybne ďalším výrazným lákadlom. Niečo také na vlastnej koži okúsil už nejeden herec. Aj filmový technik pripravujúci scénu pre ostré zábery. Nakrúcalo sa to totiž už niekoľko známych filmových kúskov. Filmová história Tomášovského výhľadu má v knihe Filmové miesta 2 svoju vlastnú dôležitú kapitolu, ktorá zaujme hneď niekoľkými filmami a prepojeniami.

https://www.facebook.com/SlovakiaSlovensko/posts/1086193244908645

Známe a zaujímavé filmové kúsky z raja

Najstarším hollywoodskym filmom nakrúteným v Slovenskom raji je Dračie srdce (Dragonheart) z roku 1996. Pre slávne fantasy, ktoré oveľa viac do výsledného filmu využilo Čachtice a Strečno, sa objavia zábery z Tomášovského výhľadu v prvej polovici stopáže.

dragonheart
Zdroj: themoviedb.org

V roku 1999 svet filmu zaujal neobyčajný príbeh z obdobia občianskej vojny. Prírodu Severnej Ameriky vtedy tvorcovia hororu Vyhladovaní (Ravenous) získali práve v Slovenskom raji. V slávnom filme sa stretáva Guy Pearce s krvilačným Robertom Carlylom, známom napríklad z filmu Trainspotting, na nezameniteľnej kamennej terase a svoj život ukončujú skokom z nej.

vyhladovani
Zdroj: themoviedb.org

Zaujímavosťou je, že v roku 2006 sa na Tomášovský výhľad vydali tvorcovia fantasy filmu Eragon. Práve tu Jeremy Irons učí svojho mladého žiaka, ako vychádzať s drakom. Onen prvý filmový skok jazdca a draka sa odohráva práve v Slovenskom raji. Akousi zhodou náhod sa Eragon spája opäť s Robertom Carlylom, ktorý však na toto jemu už známe miesto neprišiel, keďže všetko kľúčové nakrúcanie Eragona prebiehalo v susednom Maďarsku.

eragon
Zdroj: themoviedb.org

Tomášovský výhľad však poznáme aj z akčného seriálu streamovacej služby Amazon Prime s názvom Hannah. Opäť šlo o nehostinnú zalesnenú prírodu Severnej Ameriky, o ktorej (ako voľbe miesta pre nakrúcanie) sa vyjadroval samotný režisér veľmi priaznivo.

O niečo neskôr tu vznikali scény slávneho a finančne náročného seriálu Marco Polo z dielne Netflix. Slovenská príroda tentoraz pre zmenu predstavovala hory ďalekej Ázie.

Zhruba v rovnakom čase sa tu nakrúcali aj scény pre Jakubiskovu Perinbabu a dva svety. Neskôr po lokácii siahol aj slovenský oceňovaný a neobyčajný film s témou bosoriek s názvom Svetlonoc.

Naposledy sa Slovenský raj spájal s nakrúcaním nového trileru. Jeho príbeh by sa mal odohrávať v prostredí divokých riek a americkej divočiny. Americká produkcia však podrobnosti o projekte udržiava v tajnosti.

https://www.facebook.com/VysokeTatryHighTatras/photos/a.376237552548495/1595933157245589/

Záujem filmárov o východ bude len väčší

Autor knihy Filmové miesta pripomína, že je možné očakávať ešte výraznejší záujem o filmovanie zo strany zahraničných filmových spoločností. Nielen pre ceny filmovania na Slovensku, ktoré sú výrazne nižšie ako v iných krajinách. Svoj podiel na tom môže mať činnosť košickej regionálnej filmovej agentúry. Tá začala svoju činnosť minulý rok a jej cieľom bude uľahčiť cestu filmu na východ Slovenska.

Pre zahraničný film nie je rozhodujúca vždy len cena, ale aj prístupnosť, miera náročnosti filmovania a dostupnosť skúseného personálu. Rôznorodé podmienky doterajších filmovaní v Slovenskom raji dokazujú, že týmto miestom možno nahradiť naozaj širokú paletu filmových lokácií a režisérskych vízií. Sme zvedaví, aké ďalšie projekty sa tu budú nakrúcať.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -