Filmový Eragon a jeho zaujímavé prepojenie so Slovenskom

Nenechajte si ujsť

Filmový Eragon a Slovensko

Filmový Eragon režiséra Stefena Fangmeiera z roku 2006 a Slovensko majú k sebe bližšie, než by sme na prvý pohľad tušili. Hoci medzi fanúšikmi pôvodnej knižnej predlohy vtedy ešte mladého Christophera Paoliniho z roku 2001 sa nedočkal príliš kladného prijatia, v kinách po celom svete zarobil 250 miliónov dolárov a zaradil sa medzi filmovú fantasy klasiku.

Zaujímavé je pre Slovensko pozadie jeho vzniku. Značná časť filmu sa nakrúcala v susednom Maďarsku. V budapeštianskych filmových ateliéroch a mimo iných miest aj v prírodnej lokalite Ság-hegy, kde vybudovali celé filmové mestečko. Prispieť do filmu mohli aj slovenské ruky rôznych odvetví remesiel a odbornosti prác na filmovej scéne. Lenže neboli to len Slováci, ale aj slovenské miesta, ktoré sa s filmom spájajú. Po Dračom srdci (Dragon Hearth, 1996) totiž filmoví draci prileteli na Slovensko aj o desať rokov neskôr.

Eragon a Slovensko
Zdroj: imdb.com

Scéna prvého spojenia draka a Eragona

Pozorní diváci si spomenú na prvý zoskok zo strmej skaly, po ktorom sa malo puto medzi drakom a dračím jazdcom stmeliť. Azda neexistuje v širokom okolí zaujímavejší prírodný priestor ako ten v Slovenskom raji. Strmá skala skalnej terasy Tomášovského výhľadu nad prielomom Hornádu je pre takéto zábery unikátna. Vo filme využívaná predtým a rovnako tak potom, poslúžila aj tvorcom slávneho dračieho filmu. Práve tu Brom (Jeremy Irons) ženie Eragona (Ed Speleers) na prvý let na drakovi.

Len čo vo filme zoskočia, diváci vidia unikátnu scénu. Nádherný hlboký kamenný kaňon vyhĺbený dravou riekou. Lenže v skutočnosti sa nič také pod skalnou stenou nenachádza. Všetko po zoskoku už bolo prácou strihu a efektov. Ak to však prilákalo iných hollywoodskych filmárov, môžeme byť len radi. Kniha Filmové miesta 2 venuje Slovenskému raju celú kapitolu, v ktorej sa nachádza viacero zaujímavých filmov. Po rovnakom mieste doteraz siahli filmové štáby seriálu Marca Pola pre Netflix, Hannah pre Amazon, Jakubisko tu nakrúcal scény pre rozprávku Perinbaba II: Dva svety, a je toho ešte oveľa viac.

Záverečná scéna s princeznou Aryou

So Slovenskom je spojená aj dôležitá záverečná scéna, v ktorej sa prichádza poďakovať a rozlúčiť elfská princezná Arya. Mnohé zdroje uvádzajú Vysoké Tatry ako jedno z miest, ktoré mali filmári pri nakrúcaní použiť. Nehľadajte v záberoch scény pri plesách a na štítoch. V skutočnosti sa nakrúcalo neďaleko obce Východná v Žilinskom kraji, odkiaľ je nádherný pohľad na Vysoké Tatry v pozadí. Ak si film pamätáte a pozadie za hercami a elfskou princeznou vám bolo niečím blízke alebo povedomé, nebolo to len zdanie. Je to nezameniteľný Kriváň a spolu s ním aj ďalšie vrcholy západnej časti Vysokých Tatier.

Eragon a Slovensko
Zdroj: tv.seznam.cz

Škótsky herec Robert Carlyle

Ako kniha Filmové miesta 2 pripomína, cez film Eragon existuje ešte jedno zaujímavé spojenie so Slovenskom. Hlavnou zápornou postavou je Durza. Unikátny zloduch podtrhnutý skvelým hereckým výkonom Roberta Carlyla (1961), ktorého pozná filmový svet predovšetkým cez Trainspotting (1996) a televízny svet cez seriál Kde bolo tam bolo (Once Upon a Time, 2011-2018) ako ťažko zabudnuteľného Martinka Klingáča. Rovnaký herec sa pri nakrúcaní Eragona na Slovensko možno nedostal, ale ak počul filmárov rozprávať o tom, že nakrúcali v Slovenskom raji, možno sa pousmial. Toto filmové miesto totiž veľmi dobre poznal z osobnej skúsenosti.

V roku 1999 totiž vznikol krvilačný (kanibalský) film Ravenous z 19. storočia. Film, v ktorom stvárnil jednu z troch hlavných úloh a ktorého zásadná scéna sa nakrúca presne tam, odkiaľ skákal Eragon na dračom chrbte. Rovnaký herec v roku 2003 hral samotného nemeckého kancelára, čo už nenakrúcali na Slovensku, ale tematika doby sa k nemu o dve desaťročia vrátila a rovno na niekoľkých miestach Bratislavy. V roku 2022 sa s ním pri takejto filmovacej príležitosti stretol autor knižnej série Filmové miesta. Film z obdobia nacistického Nemecka v historickom centre Bratislavy, kde sa Carlyle predstaví už nie ako Adolf, sa v kinách objaví budúci rok.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -