Dobyli celý svet a prakticky zahanbili Hollywood! Toto sú tie najlepšie cudzojazyčné filmy v histórii

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Najlepšie cudzojazyčné filmy

Každý rok Akadémia filmových vied a umenia oceňuje aj filmy, o ktorých vznik sa nepostaral Hollywood. Kategória „Najlepší cudzojazyčný film“ je skutočne veľmi sledovaná a zaujímavá. Dokonca aj našim tvorcom sa podarilo získať toto najprestížnejšie ocenenie. Hollywood je síce kolíska filmov, no aj v iných krajinách sa točia skutočne zaujímavé a úspešné diela. Dnes vám preto ukážeme tie najlepšie cudzojazyčné filmy v histórii. Mnohé z nich doslova zahanbili celý Hollywood.

10. Amélia z Montmartru (2001)

najlepšie cudzojazyčné filmy
Zdroj: catracalivre.com.br

Kultový francúzsky film vznikol v roku 2001 a prakticky okamžite sa stal kultovou zložkou ich kinematografie. S rozpočtom 10 miliónov sa tvorcom podarilo zarobil viac ako 170 miliónov, čo je ohromný úspech. Hlavnú postavu, čašníčku Améliu si zahrala Audrey Tatou, ktorá podala skutočne pôsobivý výkon. Jednoznačne bol tento film zásadným bodom v jej kariére. Amélia z Montmartru získala dovedna 5 nominácií na Oscara, nomináciu na Zlatý Glóbus a taktiež až 9 nominácií na cenu BAFTA, z ktorých 2 premenila.

9. Tiger a drak (2000)

najlepšie cudzojazyčné filmy
Zdroj: screencrush.com

Jeden z najslávnejších ázijských režisérov Ang Lee (Skrotená hora), natočil v roku 2000 jeden z najlepších ázijských filmov. Dnes už kultové dielo preslávilo súčasné herecké hviezdy akými sú Yun-fat Chow (Piráti z Karibiku) Ziyi Zhang (Gejša) či Michelle Yeoh (Všetko, všade, naraz). Romantická dráma s prvkami kung-fu a fantasy očarila ako divákov tak kritikov. Tvorcovia Tigra a draka totiž získali až 10 nominácií na Oscara, z ktorých 3 premenili na zisk najprestížnejšieho ocenenia. Aj vďaka tomuto oscarovému úspechu sa tvorcom v kinách podarilo zarobiť viac ako 200 miliónov.

8. Život je krásny (1997)

najlepšie cudzojazyčné filmy
Zdroj: norden.farm

V roku 1997 síce vznikol Titanic, no o najväčšie prekvapenie sezóny sa postaral slávny režisér a herec Roberto Bengini. Film Život je krásny rozpráva príbeh otca a syna v období 2. svetovej vojny. Kvôli svojmu židovskému pôvodu sú obaja odvlečení do židovského tábora. Guido (Bengini) však nechce, aby si jeho syn uvedomoval všetky tie hrôzy, ktoré ich čakajú. Preto mu povie, že je to všetko len hra, ktorú pre neho pripravil na jeho narodeniny. Dojímavý príbeh s výbornými výkonmi si vyslúžil nadšené ovácie divákov aj kritikov. Bengini získal až dvoch Oscarov a to ako za réžiu, tak za jeho herecký výkon.

7. Vesničko má středisková (1985)

najlepšie cudzojazyčné filmy
Zdroj: extra.cz

Jeden z pilierov československej kinematografie. S fantastickou réžiou a hlavne hereckými výkonmi. Otík je síce trochu iný, pomalší a zrejme aj hlúpejší, no vodič nákladiaku Pávek ho má aj tak rád, ako svojho syna. Lenže čo je veľa, to je veľa. Po sérii bizarnosti, ktoré Otík urobil chce Pávek, aby ho preradili k niekomu inému. Príležitosť pre Pávka sa naskytne, keď Otíkovi ponúknu funkciu až v samotnej Prahe. Dokáže však myslením pomalý Otik prežiť v takomto obrovskom meste? V podstate dokonalými výkonmi sa predviedli János Bán v úlohe Otíka, Marian Labuda st. ako Pávek a Rudolf Hrušinský ako Dr. Skružný. Za zmienku stojí určite aj to, že tvorcovia získali nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film.

6. Mesto bohov (2002)

Mesto bohov
Zdroj: imdb.com

Ako dokáže prostredie plné násilia zmeniť život dospievajúceho chlapca. Brazílsky film Mesto bohov hovorí zdrvujúci príbeh zo zdrvujúceho prostredia, z najchudobnejších častí Ria de Janeira. Namiesto hračiek sa tam chlapci hrajú s nabitými pištoľami. Gangy si vybavujú medzi sebou účty a to aj za bieleho dňa. Jediným skutočným riešením pre hlavnú postavu je únik z tohto pekla, dokáže však za sebou zanechať celý svoj život? Tento kultový film patrí medzi najlepšie kúsky svetovej kinematografie a rozhodne patrí medzi tie najlepšie cudzojazyčné filmy.

5. Parazit (2019)

Parazit
Zdroj: rollingstone.com

Južná Kórea má skutočne čo ponúknuť a nie je to len skvelý seriál Squid Game. V roku 2019 totiž ovládol kiná perfektný film Parazit. Čierna komédia nám ukazuje chudobnú rodinu, ktorá sa zhodou okolností dostane do priazne rodiny bohatého architekta. Takúto možnosť nemôžu pustiť z ruky a dokonca sa „nasáčkujú“ do ich predraženého domu. Napokon však celá táto „šaráda“ skončí brutálne drsným fiaskom. Parazit získal Oscara nielen ako Najlepší cudzojazyčný film, ale tvorcom sa podarilo uspieť aj v kategórii Najlepší film na svete, čo je skutočne ohromujúce. Kto nevidel toto dielo od ázijských tvorcov, mal by túto chybu čo najskôr napraviť.

4. Pád tretej ríše (2004)

Pád tretej ríše
Zdroj: prisma.de

Nemecko-rakúsky film sleduje posledné dni Adolfovej armády, ktorá pomaly ale isto kapituluje. Je apríl 1945. Fašisti už prakticky stratili akúkoľvek moc, Adolf, skrývajúci sa vo svojom bunkri, však požaduje boj do posledného muža. Jeho posledné činy ako najznámejšieho diktátora na svete opísala vo svojej knihe jeho sekretárka Traudl Jungová, ktorá s ním bola „uväznená“ v bunkri až do samého konca. Pád tretej ríše si samozrejme taktiež vyslúžil nomináciu v kategórii Najlepší cudzojazyčný film a dodnes patrí medzi kultové vojnové diela a s istotou ho radíme aj medzi najlepšie cudzojazyčné filmy na svete.

3. Sedem samurajov (1954)

Sedem samurajov
Zdroj: frontierpartisans.com

V podstate všetci poznáme neskutočne kultový western Sedem statočných. Len málokto však vie, že ide o remake pôvodného japonského westernu z roku 1954. Sedem samurajov má priam rovnaký dej a takmer rovnaké postavy. Rozdiel medzi týmto westernom a známejšou verziou zvanou Sedem statočných je to, že v tomto príbehu je sedem samurajov a nie sedem kovbojov. O réžiu a prevažne aj o scenár sa postaral jeden z najslávnejších ázijských tvorcov menom Akira Kurosawa. Jednoznačným faktom je, že bez tohto kultového filmu by nikdy nevznikol ďalší kultový film, ktorý všetci poznáme a zbožňujeme.

2. Obchod na korze (1965)

Obchod na korze
Zdroj: dafilms.sk

Jeden z celosvetovo najslávnejších československých filmov tu nesmel chýbať. A samozrejme, že hlavnú postavu si v tomto hite zahral najlepší slovenský herec Jozef Kroner. Ten stvárnil postavu prostoduchého Tóna Brtka, ktorému spadol do lona hotový majetok. Počas 2. svetovej vojny nesmeli židia vlastniť nič. Preto všetok ich majetok previedli na nežidov a tomuto vykrádaniu dodali názov „arizácia“.

Jedným z arizátorov sa stal aj stolár Tóno, ktorý ale netuší, že je to všetko len jeden diabolský plán. Obchod, ktorý mu bol zverený, totiž patrí starej babičke Lautmanovej, ktorá absolútne netuší, čo sa vo svete deje. Napokon sa všetko skončí jednou obrovskou tragédiou a to len kvôli hlúposti a chamtivosti ľudí. Komerčný úspech filmu zapríčinil aj to, že tvorcom sa napokon podarilo získať Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film.

1. Nedotknuteľní (2011)

Nedotknuteľní
Zdroj: imdb.com

A na prvé miesto sme určite právom zaradili možno najslávnejší francúzsky film v dejinách. Dej tohto kinohitu všetci poznáme. Ulicou vychovaný Driss sa začne starať o ochrnutého aristokrata Philippea. Každý by si myslel, že to dopadne ako jedna veľká katastrofa. Napokon sa však z týchto dvoch zdanlivo odlišných mužov stanú priatelia na celý život.

Francúzski tvorcovia do filmu vložili snáď všetko, čo divák potrebuje. Skvelú hudbu, výborných hercov, úžasne vtipné scénky a samozrejme trochu ich prirodzeného šarmu. Fakt, že film v kinách zarobil neskutočných 400 miliónov, Američanov nahneval. Filmu tak neudelili nomináciu na Oscara a dokonca tento film opomenuli aj na Zlatých Glóboch. Američania samozrejme prišli so svojim remakom, ktorý však pôvodnému filmu nesiaha ani po členky.

Toto sú tie najlepšie cudzojazyčné filmy v histórii. Ktorý z kultových európskych či ázijských filmov v tomto rebríčka chýba?

Zdroj: csfd.sk

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. ktory tam chyba? LOL vsetky :) Spominat Cidade de Deus alebo La vita è bella s tymi ostatnymi 8 je skoro ruhanie, Hlavne parazit je hanba porotcov 2020. A yo.. este trochu krivdim tomu poslednemu, to nieje zly film, ale na prvom mieste? Najznamejsi FR film? Neexistuje, kde je Leon, kde je Papillon (motyl) s Hoffmanom, kde je Fifth element? A aj ta Audrey ma daleko lepsi film He loves me, he loves me not (nieze by bola Amelia zly film, ale na top10 nema)

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -