TIP na film: Trainspotting | Ikonický príbeh o narkomanoch a ich problémoch!

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

TIP na film: Trainspotting

Otázka drog je diskutovaná už veľmi dlho. Stále nové a nové drogy sa stávajú populárnymi. Na uliciach sa okrem marihuany stretneme bežne aj s oveľa ťažšími a nebezpečnejšími látkami. Možno aj preto sú súčasťou mnohých filmoch. Niekedy ako hlavná téma, inokedy len ako niečo navyše.

Tvorcovia filmu Trainspotting sa rozhodli rozobrať životy narkomanov závislých na heroíne. Celý dej sa odohráva v Škótsku a ukazuje nám dôveryhodné zobrazenie boja s užívaním tejto drogy. Vidíme začiatky užívania, už ostrieľaných narkomanov a aj pokusy o ukončenie závislosti. Dôveryhodné a nie práve pekné zábery na rôzne situácie spojené s halucináciami a odvykaním dodávajú filmu realistickosť.

Trainspotting
Zdroj: variety.com

Náhľad do deja

Príbeh sa točí okolo hlavnej postavy – Marka Rentona. Hneď od začiatku sa so závislosťou na heroíne snaží bojovať. Po stretnutí na odvykačke ide so svojimi priateľmi do klubu, kde spozná Diane, s ktorou strávi noc. Potom ale zistí, že Diane je neplnoletá a vyhráža sa mu, že ak ukončí vzťah, udá ho. Mark teda odíde za svojimi priateľmi Spudom a Sick Boyom a znovu začne užívať heroín.

Okrem nich sa k nim pridá aj najprv zdravý chlapec Tommy, ktorý prežíva ťažké obdobie v živote a hľadá vyslobodenie. Znovu-užívanie im všetkým prinesie viac problémov a starostí. Stretávajú sa s predávkovaním, smrťou a rôznymi chorobami. Zvládne Mark skončiť s heroínom? A ako vyrieši situáciu s Diane?

Mark
Zdroj: inverse.com

Informácie o filme a jeho pokračovanie

Trainspotting vznikol v roku 1996. Režíroval ho úspešný Danny Boyle, ktorý na filme spolupracoval s Johnom Hodgeom a Andrewom MacDonaldom. Filmhodinu a pol a celý sa odohráva v Škótsku, hlavne v Edinburgu. V roku 2017 vyšlo aj jeho pokračovanie – T2 Trainspotting. Ten má už skoro dve hodiny a je podobne populárny ako originál.

Dej druhého filmu nadväzuje na vyvrcholenie prvej časti. Odohráva sa dvadsať rokov po prvom dieli. Zaujímavé na spracovaní je aj to, že medzi filmami naozaj prešlo dvadsať rokov, a tak aj herci odpovedajú výzorom a vekom, ktorý majú aj ich postavy.

Oba filmy sa určite oplatí vidieť, či už z dôvodu odstrašenia od tvrdých drog, alebo iba pre pobavenie a strávenie voľného času. Je to jeden z najlepších filmov, ktorý som videla a nesie v sebe hneď niekoľko poučení. Okrem nich je ale nabitý komickými a absurdnými scénami, ktoré robia tento film výnimočným.

Trailer na prvý film:

Trailer na druhý film:

Hodnotenia filmov: 

Trainspotting

CSFD.cz – 87%
IMDb.com – 8,2/10
Rotten Tomatoes – 90%

T2 Trainspotting

CSFD.cz – 74%
IMDb.com – 7,2/10
Rotten Tomatoes – 79%

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -