Stan Lee, tvorca Spider-Mana, nás opustil vo veku 95 rokov! Pripomeňme si jeho najväčšie úspechy!

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Stan Lee nás opustil vo veku 95 rokov!

Niekto sa s týmto menom vídal dennodenne, niekto ho poznal len z počutia a niekto o ňom možno ani nevie. Stan Lee však stál za všetkými vašimi detskými spomienkami, bez toho, aby ste o tom vedeli. Síce ho dnes mnoho ľudí pozná najmä ako chlapíka, ktorý sa stále ukazoval vo filmoch od Marvelu, práve on je zodpovedný za výtvor toho najlepšieho, čo značka Marvel kedysi ponúkla.

Je to Stan Lee, ktorý môže za vytvorenie jedného z najpopulárnejších superhrdinov v histórii, Spider-Mana! Samozrejme sa podieľal aj na tvorbe ďalších, dnes už neskutočne populárnych hrdinov ako Hulk, Doctor Strange, Fantastická Štvorka, Daredevil, Black Panther a X-Men.

Zdroj: comicbook.com

Z brigádnika prezidentom

Do Marvelu prišiel ako brigádnik, ktorý pomáhal s kresbou a písaním na pár komiksoch s Captainom Americom ale aj Iron Manom. Neskôr sa však prejavil jeho kreatívny talent a začal písať vlastné komiksy pre vydavateľstvo Marvel, ktoré sa vtedy volalo ešte len Timely Comics. Písanie ho však začalo nudiť. Navyše sa diela cenzurovali a Stan si povedal, že jednoducho pokračovať ďalej nebude.

Jeho manželka mu ale povedala, že ešte pred tým ako skončí, nech urobí niečo, k čomu sa nikdy nedostal. Dal sa teda dokopy s maliarom Jackom Kirbym a onedlho sme tu mali Fantastickú Štvorku. Tá sa stala natoľko populárnou, že sa jej osvojilo meno prvá rodina Marvelu. Najväčší úspech však prišiel s jeho najväčším riskom.

Spider-Man – ikona

Raz mu v kancelárii preletela nad hlavou mucha a Stan zrazu chcel hrdinu, ktorý by liezol po stenách a mal obrovskú silu. Skúšal teda rôzne mená, kde jedným z nich bolo aj Mosquito-Man, avšak to sa mu nepáčilo. Až po chvíli prišiel s názvom Spider-Man. Jack Kirby prišiel so zaujímavým červeno-modrým kostýmom a už to skoro bolo.

Problém ale bol, že Stan nechcel obyčajného hrdinu. Dovtedy boli hrdinovia jedine silní muži, starší, ktorí riešili problémy spoločnosti. Stan však chcel urobiť z Petra Parkera tínedžera. Keď tento nápad predstavil nadriadenému, rovno ho vysmial, že nikoho nejaký tínedžer zaujímať nebude. Spider-Mana si však presadil a vytvoril mu vlastný príbeh, ktorý zasadil do umierajúcej série Amazing Fantasy, konkrétne s číslom 15.

Prvý komiks so Spider-Manom; Zdroj: bleedingcool.com

Človek s veľkým srdcom

Po mesiaci, kedy im začali chodiť spätné listy od fanúšikov, zistili, že Spider-Man sa môže stať jedným z najpopulárnejších hrdinov akého mali. Rovno mu venovali vlastnú sériu z názvom The Amazing Spider-Man, ktorá bola natoľko populárna, že vychádza do dnes. Zo Spider-Mana je ikona a nenájdete dieťa, ktoré by ho nepoznalo.

Stan Lee sa neskôr stal prezidentom celého vydavateľstva až kým neodišiel do dôchodku. Keďže svojich hrdinov miloval, vždy sa chcel ukázať v ich filmových adaptáciách. Ako už isto všetci viete, to sa mu darilo takmer 20 rokov a stal sa neoddeliteľnou súčasťou dnešných Marveloviek. Vždy bol rád aj za úspechy konkurencie s názvom DC a najbližší priatelia o ňom rozprávajú ako o jednom z najlepších a najveselších ľudí akých poznali.

Dnes nás síce táto legenda opustila, no jeho práca tu ostane naveky s nami a pripomínať si ju budú ešte nasledujúce generácie, ktoré tak ako my vďaka nemu spoznajú radosť zo superhrdinov a komiksového talentu.

Z celej redakcie želáme jeho rodine úprimnú sústrasť. Stan Lee sa podpísal na každom z nás a my na neho nikdy nezabudneme.

Odpočívaj v pokoji. Excelsior!

Zdroj: wikipedia.org

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -