Hollywood na kolenách. Hrozí ďalší masívny štrajk, za obeť padnú mnohé filmy a seriály

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

V Hollywoode hrozí ďalší možný štrajk

Nie je tomu tak dávno, čo Hollywood postihla hotová pohroma. Minuloročné štrajky scenáristov, hercov a organizácií reprezentujúcich rôznych pracovníkov filmárskej brandže si vyžiadali za obetu viacero veľkých projektov. Škody boli nemalé, pre štrajky odložili napríklad Avengers 5, a to až o celý rok. Marvel okrem toho popresúval 6 ďalších filmov a Warner Bros. odložili Dunu 2 o tri mesiace a ďalšie spoločnosti sa taktiež nevyhli škodám. A teraz hrozí, že sa to bude opakovať, informuje portál Variety.

Minuloročné štrajky v Hollywoode organizovali najmä dve kľúčové skupiny: odborový zväz The Screen Actors Guild-American Federation of Television and Radio Artists (SAG-AFTRA) a organizácia Writers Guild of America (WGA), teda zväzy hercov a scenáristov. Obe skupiny rokovali s AMTPTP (Alliance of Motion Picture and Television Producers, teda Alianciou filmových a televíznych producentov), ktorá, ako napovedá názov, zastupovala stranu filmových štúdií a spoločností.

Deadpool 3
Zdroj: tmdb.org, unsplash.com + úprava redakcie

Filmový biznis krvácal 4 mesiace

Strany spolu viedli dlhé rokovania a tlak neustále rástol počas 118 dní, ktoré trvali štrajky. Témami jednania boli neférové pracovné podmienky, vykorisťovacie správanie veľkých spoločností a použitie umelej inteligencie pre tvorbu scenárov či prepožičanie skutočnej tváre hercov.

Únie v novembri došli ku „dohode za vyše miliardu dolárov“ a „najväčšej zmluve v histórii,“ informovala Fran Drescher na svojom Instagrame. Zakotvené v nej boli okrem iného aj výrazné zvýšenia miezd, dohody na prerozdelení ziskov zo streamovacích služieb a ochranu intelektuálneho vlastníctva pred zneužitím umelou inteligenciou. Krvácajúci Hollywood znova ožil, lenže následky sú dodnes cítiť. Viacerí pracovníci majú dodnes problém s prácou, pričom sa to týka hlavne „obyčajnýchčlenov štábu. Je teda načase, aby si aj oni začali diktovať podmienky.

Svoje si povedia aj ostatní členovia štábov

S takýmto sentimentom zorganizovali zväzové odbory International Brotherhood of the Teamsters (skr. len Teamsters) a International Alliance of Theatrical Stage Employees (IATSE) zhromaždenia o vyše 2000 členoch štábov.

štrajk scenáristov AI
Zdroj: x.com

„Nebojíme sa štrajkovať,“ povedal Sean O’Brien, prezident Teamsterov. Zastáva názor, že únie by sa mali zaviazať prestať dodávať pracovnú silu, ak sa im do 31. júna nepodarí dôjsť k novým dohodám s Alianciou filmových a televíznych producentov. Práve vtedy, v lete väčšine končia aktuálne platné kontrakty.

„Ak tieto chamtivé spoločnosti – Amazon, Netflix, Sony, Disney – nebudú oceňovať našich pracovníkov, oni sami si spôsobujú štrajk.“

Čo požadujú Teamsteri a IATSE

Na zhromaždení prehovoril aj Matthew Loeb, medzinárodný prezident IATSE, ktorý opakovane narážal na chamtivosť veľkých spoločností. Podľa neho zarábajú dostatočne na to, aby mohli svojim pracovníkom ponúkať férovejšie podmienky. Jedným z pilierov novej dohody medzi úniami a AMTPTP by mali byť výhodnejšie nastavené zdravotné a sociálne poistenie.

štrajk dohoda
Zdroj: Twitter

Teamsteri a IATSE sa taktiež opierajú o potrebu regulácie umelej inteligencie. Podľa predstaviteľov organizácií AI určite ponúka výhody a nikto nevylučuje, že by mohla byť použitá na zefektívnenie práce. Avšak určite by nemala úplne nahradiť pracovníkov vo filmovom biznise. O svoje pracovné miesta vyjadrili obavy najmä kostyméri a dizajnéri.

Prvé rokovania s Alianciou filmových a televíznych producentov začínajú už tento týždeň. K dohode určite neprídu hneď na začiatku, myslíme si však, že po minuloročných skúsenostiach už bude Hollywood opatrnejší pri jednaní so zástupcami odborových zväzov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -