Pre štrajky v Hollywoode preložili aj Avengers 5. Nový dátum vydania nepoteší, Marvel filmy budú mať poriadnu pauzu

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Ako ste už určite zachytili, v Hollywoode momentálne prebiehajú štrajky hercov a scenáristov. Organizuje ich odborový zväz SAG-AFTRA. Mnohé štúdia boli z tohto dôvodu nútené preložiť dátumy vydania nadchádzajúcich filmov, v niektorých prípadoch až o rok do budúcnosti. Medzi obeťami preložených snímok sú aj pokračovania MCU série, vrátane Avengers 5, ktorý už má stanovený nový dátum vydania. Vyzerá to tak, že superhrdinovia dostanú poriadnu pauzu. Na konci článku nájdete kompletný prehľad preložených Marvelov filmov.

Avengers 5 preložili, nový dátum vydania majú aj ďalšie Marvel filmy

Hollywood aktuálne čelí ťažkému obdobiu. Vždy, keď už odborový zväz a štúdiá smerovali k rozumnej dohode, diskusie stroskotali a spolupráca opäť zamrzla. Všetko to započalo v máji 2023, kedy štrajk ohlásil Zväz amerických scenáristov (Writers Guild of America). Odvtedy sa k nim pridali aj iné organizácie, vrátane už vyššie spomínanej SAG-AFTRA. Tá svoje štrajky započala v júli 2023.

WGA štrajk
Zdroj: deadant.co

Čo tieto organizácie vlastne chcú? Medzi hlavnými požiadavkami scenáristov sú vyššie ohodnotenie, vyššie dlhodobé podiely na ziskoch a obmedzenie používania umelej inteligencie v procese písania scenárov. Herci zasa požadujú vyššie platy, reguláciu digitálnych konkurzov a prevenciu pri možnej náhrade ich tvárí umelou inteligenciou.

Kedy štrajky skončia?

Obe spomínané organizácie už obdržali ponuky od Zväzu filmových a televíznych producentov (AMPTP). Ani jeden z organizátorov štrajkov však nepristúpil k dohode. Koniec je v nedohľadne, dokonca sa situácia ešte len zhorší. Štúdiá totiž zaujali taktiež neoblomný postoj a sú ochotné vyčkať, kým odborovým zväzom „nedôjdu prostriedky.“

Medzi podporovateľmi štrajkov zo strany hercov je aj viacero tvárí série MCU. Najviac prominentne sa z nich vyjadruje pravdepodobne Mark Ruffalo, predstaviteľ Hulka v Marvel filmoch, ktorý volá po odstránení hollywoodskeho monopolu a tvorení väčšieho množstva nezávislých filmov a seriálov. Mnohí ho nazývajú pokrytcom. Sám totiž zarobil väčšinu svojho majetku prácou pre Disney, jeden z najväčších mediálnych konglomerátov na svete.

Natasha Romanoff/Black Widow (Scarlett Johansson, left,) and Bruce Banner/Hulk (Mark Ruffalo)
Zdroj: indiewire.com

Nový dátum vydania pre Avengers 5: The Kang Dynasty

Avengers: Endgame bol v poradí 4. filmom hlavnej Marvel série, ktorá ukončila svoju „Infinity ságu“ v apríli roku 2019. Odvtedy sme sa dočkali pomalého štartu ďalšej Fázy MCU, pričom najväčšej ochutnávky toho, čo nás čaká, sme sa dočkali v potitulkovej scéne filmu Ant-Man a Wasp: Quantumania.

V nej sme videli nekonečné množstvo variantov Kanga, nástupcu Thanosa v úlohe hlavnej zápornej postavy celého filmového vesmíru. Nový vládca multiverza čaká na svoju chvíľu, no nedočká sa ešte nejaký čas. Dátum vydania Avengers 5 bol totižto presunutý na 1. mája 2026, teda o celý rok neskôr, ako sme ho pôvodne mali vidieť.

Jonathan Majors ako Kang
Zdroj: Marvel Studios

Medzi Avengers 4 a Avengers 5 teda bude vyše 7-ročná prestávka, čo je v tejto sérii rekord. Zatiaľ sa môžeme tešiť na iné „jednohubky“ Marvelu, no aj väčšina z nich bola preložená, s výnimkou filmu Marvels (ostáva pôvodný dátum vydania november 2023).

Názov filmu Pôvodný dátum vydania Nový dátum vydania
Deadpool 3 november 2024 máj 2024
Captain America: Brave New World máj 2024 júl 2024
Thunderbolts júl 2024 december 2024
Blade september 2024 február 2025
Fantastic Four február 2025 máj 2025
Avengers 5: The Kang Dynasty máj 2025 máj 026
Avengers 6: Secret Wars máj 2026 máj 2027

Uvedené dátumy však môže štúdio ešte zmeniť. Pokračujúce štrajky môžu opäť spôsobiť preloženie všetkých vyššie spomenutých filmov, čo nás všetkých určite opäť sklame. Avšak, v tejto situácii by sme mali myslieť najmä na hercov a scenáristov ako na pracujúcich ľudí. A aj oni si zaslúžia férové pracovné podmienky rovnako ako my všetci ostatní.

Ktoré preloženie vás najviac sklamalo? Myslíte si, že Marvel filmy preloží znova, alebo štrajky čoskoro skončia? Napíšte nám vaše názory v komentároch.

Zdroj: screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -