Pes na prvom mieste: Ako prebieha nakrúcanie so zvieratami?

Nenechajte si ujsť

Dominik Boskovič
Dominik Boskovičhttp://www.rewind.sk
Niet lepšieho úniku ako na chvíľku vstúpiť do sveta kinematografie. Jednoducho si oddýchnete, prídete na nové myšlienky a niekedy aj na nové nápady. Nádherný relax a oddych. Členom redakcie od: október 2015

Už o pár dní si na svoje prídu všetci milovníci zvierat a najmä psov, do kín totiž príde ďalšie dobrodružstvo od autora bestselleru Psia duša. Rodinný film NÁVRAT DOMOV o láske a oddanosti medzi človekom a domácim miláčikom je povinnou jazdou pre všetkých, ktorí si bez svojich zvieracích kamošov nevedia predstaviť život. V čom sa však nakrúcanie so zvieratami líši od bežného filmu?

 

Som asi jediný režisér v celom Hollywoode, ktorý radšej pracuje s deťmi a zvieratami ako s dospelými hercami,” hovorí režisér filmu Charles Martin Smith. „Zvieratá sú na rozdiel od ľudí vždy úprimné.”

Tvorcom bolo od začiatku bolo jasné, že do hlavnej úlohy Belly chcú obsadiť psíka z útulku. Po prieskume našli vhodného kandidáta – Shelby. Teresa A. Millerová, šéfka tímu, ktorý mal na starosti Bellin/Shelbin výcvik: „Bolo pre nás dôležité nájsť psa, ktorý má veľa energie a zároveň je fyzicky schopný predviesť akciu vo filme – lezenie, skoky či kĺzanie po snehu a ľade. Tiež sme však hľadali psa, ktorý bude mať‘ v očiach iskru a Shelby ju má.

Adoptovať Shelby však nebolo jednoduché.Sme malé mesto uprostred Tennessee a zrazu nám zavolal niekto z Hollywoodu,” spomína riaditeľ útulku. „Nestáva sa nám to bežne, no ako každý útulok sme si ich preklepli, aby sme si boli istí, že im môžeme veriť.”

Po odchode z útulku do Kalifornie strávila Shelby nejaký čas s Millerovou, aby si zvykla na ostatné psy vo filme. Potom ju Millerová ju začala trénovať, aby sa mohla postaviť pred kameru. Tento proces je odlišný od typického tréningu, pri ktorom sa vyžaduje od psa poslušnosť na priame príkazy.Moja metóda nie je o príkazoch Sadni! či Zostaň!,” hovorí, „Poviem im napríklad – Môžeš sem prísť a sadnúť si? – na čo sa pes na mňa pozrie a rozhodne sa sám – Ok, sadnem si. Preto majú moje psy charakter, sú prirodzené.

Okolo štvornohých hercov sa točilo aj samotné nakrúcanie. „Keď začnem pracovať na filme so zvieratami, záleží mi na tom, aby bolo všetkým jasné, že prioritou číslo jedna sú zvieratá. Ak zviera necíti, že bude ďalej pracovať, musíme nakrúcať niečo iné. Vždy mám záložný plán,” hovorí režisér. Millerová dodáva: „Bezpečnosť zvierat na pľaci je pre nás veľmi dôležitá. Všetky reakcie, ktoré pôsobia, že psík je smutný či vystrašený, sú simulované. Naše psy boli vždy v bezpečí a nevystavili sme ich neprimeranému tlaku.

Po nakrúcaní našla Shelby svoj domov natrvalo o trénerky Millerovej. Od 24. januára sa aj vy môžete pričiniť o pomoc psíkom v útulku. Za každých tisíc divákov filmu Návrat domov v kinách venuje sieť predajní SuperZOO 10 kg krmiva občianskemu združeniu Pes v núdzi. Ak vás teda do kina príde 50 tisíc, psíci sa budú tešiť až z pol tony krmiva. Spojte príjemné s užitočným a príďte do kina na Návrat domov už od 24. januára.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -